כלי לאיתור חשבונות מוגבלים

כלי לאיתור חשבונות מוגבליםהמחאה זהו תשלום לכל דבר, ממש כמו מזומן או כרטיס אשראי. אך ישנו קושי לאתר ולדעת האם יש לו כיסוי או האם חשבונו של החותם מוגבל לפירעון. זו הסיבה שאנשים רבים מהססים לקבל שיקים כאמצעי תשלום ומעדיפים צורות תשלום אחרות.

חשוב לזכור שהמחאות אלו ניתנות על ידי הבנק, לכן הבנק מוודא לפני שהוא מנפיק ללקוח את פנקס הצ'קים כי הלקוח יוכל לעמוד בהתחייבויות שלו ולכסות את ההמחאה. לבנקים אסור לספק שיקים במידה ויש אי עמידה בפירעון החשבון של בעל הצ'ק.

על מנת להגן על בעלי עסקים מבעית חוסר הכיסוי, בנק ישראל פיתח כלי לאיתור חשבונות מוגבלים בעת קבלת המחאה. ניתן לעשות זאת בקלות וללא מאמץ דרך אתר האינטרנט של בנק ישראל. על ידי הקלדת מספר תעודת הזהות של בעל הצ'ק. כולל מספר הבנק, חשבון וקוד הבנק

יתרונות וחסרונות התשלום בהמחאות

ישנם מקרים בהם העדיפות לשלם בשיקים הינה גבוהה יותר. ראשית יותר קל לבטל צ'ק מאשר לבטל חיוב של כרטיס אשראי, שנית באמצעות תשלום בהמחאות ניתן לשלם תשלומים קבועים כגון תשלום על שכר דירה במקום לשלם כל חודש מחדש.

ישנה מורכבות בשימוש בשיקים מאחר וניתן להסב שיק ולהעבירו לצד נוסף. כך יכול להיווצר מצב בו בעל העסק עלול לפשוט את הרגל ולא לספק את המוצר והלקוח עדיין יחויב בתשלום מאחר והוא משלם לצד שלישי.

מה זה חשבון מוגבל?

חשבון מוגבל זהו חשבון שבעל העסק אינו רשאי למשוך ממנו כספים, והבנק לא יכבד את העסקה שבוצעה. אדם שחשבונו מוגבל אינו רשאי למשך שנה לפתוח חשבון המחאות נוסף או להיות מיופה כח. מאחר ולפי החוק החדש אף אדם בישראל אינו רשאי שתהיה לו חריגה מהחשבון הבנק אינו מכבד שיקים שהחשבון שלהם במינוס. כלומר חשבונם מוגבל למשיכת שיקים נוספים.

כיצד בעל עסק יכול לדעת שחשבונו של הלקוח מוגבל?

מאחר והדבר עלול להיות בעייתי, חשוב לבעל העסק לדעת שיש כיסוי למוצר שהוא מוכר וכי הצ'ק לא יחזור שנית. שיקים חוזרים משמעותם אובדן הכנסות לעסק.

באתר בנק ישראל ניתן להזין את הפרטים המופיעים על ההמחאה ולגלות האם חשבון הבנק של בעל השיק מוגבל.

כך בעל העסק יכול לדעת במהירות האם חשבונו של האדם העומד מולו מוגבל או שהוא רשאי לשלם באמצעות המחאה. כלי זה מאפשר לתת אמון בהמחאות ולהשתמש בשיקים כאמצעי תשלום נוסף.

בנק ישראל שיכלל שיטה זו מתוך מטרה לפתח את אופן התשלום ופתיחת האפשרות לאנשים לשלם באמצעות שיקים בצורה בטוחה במהלך קניות ותשלומים נוספים. כלי זה הינו יעיל במיוחד לאור העובדה שאתר האינטרנט של בנק ישראל מאתר את בעל החשבון במשך מספר שניות בלבד וללא מאמץ.

לחץ כאן לשימוש בכלי בדיקת החשבונות של בנק ישראל

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915