אשראי בנקאי לעסקים – טיפים

אשראי בנקאי לעסקים - טיפיםכמעט כל עסק נתקל בשלב כלשהו בפעילותו העסקית בצורך לקבל אשראי בנקאי למטרות מימון שונות. לא כל עסק יקבל את האישור לאותו אשראי ולא תמיד יאושר הסכום הרצוי, קבלת אשראי בנקאי לעסקים קשורה גם לבעלי העסק ולעוד גורמים רבים. ננסה לתת כאן כמה טיפים לקבלת אשראי בנקאי לעסקים כך שתגיעו לפגישה בבנק הכי מוכנים שאפשר.

להתכונן לפגישה מראש

לפני הפגישה חשוב לברר עם מי הולכים להיפגש, האם מדובר על מנהל האשראי שיחליט בסופו של דבר האם להעניק את האשראי העסקי או בפקיד אחר שמקבל ומעביר את הנתונים הלאה לגורמים אחרים, הבדלים אלו משנים את אופי הפגישה וכמובן שעדיף להיפגש ישירות עם מנהל האשראי.

השאיפה היא לנהל את הפגישה לגבי קבלת אשראי בנקאי לעסקים בבית העסק עצמו ולא בבנק, זהו השטח המוכר של בעל העסק ובו סביר להניח הוא מרגיש הכי נוח.

חשוב להכין את המשרד או חדר הישיבות לפגישה על פי מספר המשתתפים בה ובמהלך הפגישה להיות ממוקד לחלוטין בה ולא בתפעול השוטף של העסק – כן, אפשר לכבות את הטלפון. אסטרטגיה מועילה מאוד היא לערוך לנציג הבנק סיור בעסק במהלך פעילות סטנדרטית כך שתהיה לבנק גם המחשה לגבי מהות העסק.

להכין את בקשת האשראי מראש ובאופן חד וחלק

המיקוד של הבקשה לקבלת אשראי בנקאי לעסקים הוא חשוב מאוד, יש להכין תכנית עסקית מפורטת על השימוש בכספי האשראי שמבקשים, לתת לנציגי הבנק סקירה ממוקדת על מרכיבי התכנית העסקית והפעילות העסקית של העסק. השיטה הטובה ביותר היא הכנת מצגת איכותית ופשוטה להבנה תוך הסברים ברורים – המצגת היא כלי עזר אבל את הרושם האמיתי יוצר האדם עצמו.

במסגרת הצגת בקשת קבלת האשראי חשוב לבסס את הדברים על יכולות החזר אמיתיות ומבוססות על נתונים מהשטח. בנייה של בקשת האשראי לתקופה של לפחות שנה היא גם נכונה יותר מבחינה כלכלית ופיננסית וגם מראה על תכנון וניהול בריאים יותר. וכמו כן, חשוב מאוד לבקש מימון רק בסכומים האמיתיים אותם העסק צריך, חייב להיות לבעל העסק הסבר מדוע הוא צריך היקף אשראי כזה ומה השימושים המדויקים של האשראי, לא לבקש יותר כסף רק כדי לשמור עתודות או לשימושים כלליים.

שליטה מלאה בכל הפרטים

בקשה לקבלת אשראי בנקאי לעסקים היא עניין מהותי שמצריך נתונים עסקיים ופיננסיים רבים, למרות שהבנק מעוניים להעניק אשראי כי זהו תחום פעילות עיקרי של בנק מסחרי, בכל זאת הוא רוצה לדעת גם כי האשראי משמש למימון מטרות ראויות מבחינה עסקית ולראות כושר החזר טוב. לפני הפגיש עם נציגי הבנק יש להתכונן היטב ולשלוט באופן מלא בפרטי העסק, אלו כוללים נתונים פיננסיים, פעילות כללית באותו ענף, מתחרים ועוד. במקרים מורכבים או בקשות אשראי גדולות ניתן לצרף לפגישה מומחה לתחום רלבנטי – יכול להיות רו"ח, מהנדס וכדומה או כל מומחה אחר לליווי וייעוץ עסקי.

כאשר מציגים את הנתונים עליהם להיות מבוססים וחקוקים בסלע, לא לתת תחזיות כלליות או הגדרות לא ברורות של הדברים. אסור להסתיר עובדות ונתונים, הדבר חשוב לבניית האמון בין הבנק לבעל העסק ומראה על שקיפות ושיתוף פעולה.

אשראי לפי השימוש והזמן

אם מבקשים אשראי לזמן קצר אז חשוב שהשימוש בו יהיה למטרות טווח קצר, הגדלת הון חוזר למשל. ואם מדובר על טווח ארוך אז המימון צריך לשמש לטווח ארוך, רכישות משמעותיות למשל.

חשוב להראות נתונים על העלויות של המימון המבוקש, יכולות החזר וכדומה. וכמובן לתעד את פרטי הפגישה ואת הדברים שסוכם עליהם.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915