ביטוח אופנועים

ביטוח אופנועיםאחד מהנושאים השנויים ביותר במחלוקת הוא עניין ביטוח אופנועים, חברות הביטוח רודפות אחר הנהג במכונית, מציעים לו שלל הצעות ופרימות נמוכות בביטוח רכב פרטי, מציעים לו מבצעים והנחות ייחודיות, מתנות וחופשות ומה לא רק שיעבור אליהם, ורוכבי האופנוע? אחריהם אף אחד לא רודף ואם לא די בכך –  רוב חברות הביטוח מסרבות לבטח כלי רכב דו גלגליים ומבחינה חוקית זו זכותם המלאה.

למה המצב הוא כזה? חברות הביטוח רואות ברוכבי האופנוע והקטנוע סיכון כלכלי גדול וזאת בשל שכיחות מעורבותם של רוכבי אופנוע וקטנוע בתאונות דרכים, כמו כן שכיחותם בתאונות קטלניות והקלות הגבוהה שבגניבתם.

מעט מאוד חברות ביטוח מספקות פיתרון ביטוח אופנועים וגם כשהן מספקות אותו הן גובות מחירים ממש גבוהים, מה שמשאיר את רוכבי האופנוע מחוץ לתמונת הביטוחים בישראל.

וכיצד בכל זאת ניתן לעשות ביטוח אופנועים?

כמובן שאי אפשר לנהוג באופנוע ללא ביטוח חובה ולכן ביטוח אופנועים עושים במסגרת ביטוח שיורי, מדובר על הסדר ביטוח למשתמשים ברכב מנועי אותן חברות הביטוח מסרבות לבטח, לגוף שמספק את הביטוח הזה קוראים "הפול".

הפול מספק פתרון לכל אותם בעלי רכב שלא יכולים לעשות ביטוח אצל חברות הביטוח לרבות רוכבי האופנוע והקטנוע למיניהם אך חשוב להבין שמדובר על תעריפים גבוהים במיוחד לעומת הביטוחים האחרים ולכן חברות הפול פעמים רבות מתלוננות על הפסדים, אגב הם תולים את האשמה על בעלי הרכב הדו גלגלי בטענה שרוב הפסדיהם נובעים מהצורך לבטח אותם.

ומה אומרים בעלי האופנועים על ביטוח אופנועים מסוג זה?

אפשר לומר שבעלי האופנועים בארץ לא נשארו חייבים כאשר דרשו מהם שוב ושוב לשלם סכומי עתק על הביטוח אותן כל שאר הנהגים על הכביש מקבלים במחירים שווי נפש, גובה המחירים הללו גרם להם פעמים רבות לוותר על הביטוח המקיף ועל ביטוח צד ג' ועל פי נתוני האוצר עצוב לומר כי עשרים וחמישה אחוז מבעלי האופנועים בארץ לא מבטחים כלל את האופנוע שלהם בשל התעריפים.

בעלי האופנוע והקטנוע צריכים לשלם סכום אחיד וגבוה במיוחד בעוד אחד משתמש בקטנוע לשם נסיעות קלות בעיר והשני משתמש באופנוע שטח לשם פעלולים ואין הדבר הוגן, חוק חדש מאזן את הדברים מעט כשהוא קובע כי בזמן תאונה חברות הביטוח מצד הרכבים ישלמו שבעים וחמישה אחוז מסך הנזקים ואילו חברות הביטוח ישלמו רק עשרים וחמישה אחוזים מנזקי האופנוע או הקטנוע, חוק זה מספק איזון עדין בתחום זה.

איזה סוגים של ביטוח אופנועים ישנם?

כמו ברכבים רגילים ישנם שלושה סוגים של ביטוח אופנועים והם : ביטוח החובה, הביטוח המקיף וביטוח צד שלישי. ביטוח החובה הוא הפוליסה היחידה אותו חייבים כל רוכבי האופנוע בישראל לעשות, הביטוח מעניק כיסוי בעת פגיעה פיזית ברוכב האופנוע, נוסע שהתלווה אליו לנסיעה או הולכי רגל שנפגעו כתוצאה מהתאונה, הפרמיה (גובה התשלום החודשי) אותו ישלם רוכב האופנוע משתנה על פי מאפייני הנהג והאופנוע : כך למשל אופנוע מדגם חדש במיוחד יעלה את גובה הפרמיה, כמו כן ככל שגילו של הנהג צעיר יותר כך תגדל הפרמיה.

ביטוח מקיף לאופנוע הוא הביטוח המשלים שלו והוא מעניק כיסוי על נזקי המבוטח, סביבתו, הולכי רגל ואף נפגעי צד ג', כך אם ייגנב האופנוע, אם הוא יישרף, אם תהיו מעורבים בתאונה בה תגרמו נזק לרכוש של אחר תקבלו על כך כיסוי כספי מטעם חברת הביטוח.
ביטוח צד ג' הוא ביטוח שמכסה על נזקי פגיעה ברכוש הזולת, ניתן לעשות רק אותו אך אם אתם מעוניינים בביטוח שמכסה על הכול הרי שהביטוח המקיף הוא המשתלם ביותר.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.