ביטוח דירה

ביטוח דירהאחת הרכישות החשובות והמשמעותיות ביותר בחיי אנשים רבים היא רכישת הדירה או הבית, מדובר על הוצאה גדולה במיוחד שבמרבית הפעמים מתפרשת על פני שנים רבות בהם אנו צריכים לשלם משכנתא ממיטב כספנו. קנייה זו משעבדת אותנו לעשרות שנים והדרך הטובה ביותר להבטיח אותה היא על ידי ביטוח דירה.

ישנם אנשים החושבים כי אין צורך בביטוח מסוג זה ומן הסתם אין חוק שמחייב אותו אך חשוב להבין עד כמה הוא יכול להשפיע על חייכם, אם חלילה יקרה משהו לבית שלכם אתם תשאו בכל הנזקים, האם לא עדיף לשלם סכום חודשי קבוע ונמוך שיכסה על נזקים אפשריים כגון אלו?

ביטוח דירה כולל בתוכו שני סוגים של ביטוחים והם: ביטוח מבנה וביטוח תכולה, אתם יכולים לבחור רק אחד מהם או את שניהם יחד וחשוב להבין את ההבדל בניהם.

ביטוח דירה –  ההבדלים בין ביטוח מבנה לביטוח תכולה:

נכון ששניהם קשורים והם חלק מביטוח הדירה אך הם שונים בתכליתם, ביטוח מבנה הוא ביטוח שנועד לכסות על נזקים שקשורים למבנה עצמו כמו למשל קירות, תקרה, רצפה, חלונות וכדומה (חלקים קבועים בדירה או בבית), כמו כן ביטוח זה כולל את עלות האדמה עליה יושב הנכס וגם עליה יש ביטוח.

ביטוח תכולה הוא ביטוח תכולת הדירה, ביטוח זה מכסה על נזקים שנגרמים לרהיטים, חפצים יקרי ערך, מוצרי חשמל שונים וכדומה. בשני המקרים מדובר על כיסוי מפני נזקי טבע, הצפות, התפוצצות, גניבות, רעידת אדמה ועוד.

על מה ביטוח דירה סטנדרטי לא מכסה?

נהוג לחשוב שאם יש ביטוח דירה אז הוא מכסה על הכול ואין הדבר נכון, יש מקרי ביטוח אותם יש להוסיף לביטוח כדי לקבל עליהם כיסוי כספי, כמובן שמדובר על עלויות נוספות.

להלן כמה מהכיסויים שאינם כלולים בפוליסת ביטוח דירה סטנדרטית:

–    מהומות או פרעות: לאחר אירועי אוקטובר 2000 חברות הביטוח אינן מספקות כיסוי על פגיעות מסוג זה ויש להוסיף אותו בנפרד.
–    רעידות אדמה: כיסוי זה לא קיים ויש להוסיפו בנפרד, למרות שהסבירות שתהיה רעידת אדמה באזורנו היא נמוכה עדיין נצפות רעידות כאן ושם.
–    נזקי מלחמה: במדינה כמו ישראל אפשר להבין מדוע חברות הביטוח לא מסכימות לבטח מבנים מפני פגיעות מלחמה, פיצוי או כיסוי כספי לנזקים אלו ניתן לקבל דרך המדינה באגף שנקרא מס רכוש.
–    נזק מפריצה יכול להיגרם כאשר מישהו פורץ לביתכם וגורם לנזק, כיסוי זה לא כלול בפוליסה וגם אותו יש לבצע בנפרד.

האם חברות הביטוח באות בדרישות ללקוחות שמבקשים לעשות ביטוח דירה?

בהחלט כן, חברות הביטוח מכסות אמנם על כל הנזקים אליהן הן מתחייבות אך הן דורשות מהלקוחות להגן על הדירה והרכוש ככל שניתן כדי לקבל את הפוליסה. כך למשל יכולה חברת ביטוח לדרוש שתרכשו מיגוניות כתנאי לביצוע העסקה, כך גם היא יכולה לדרוש שתחברו סורגים לבית, מנעולים מיוחדים או אזעקה וחיבור למוקד שמירה.

כיצד מחשבים עלות ביטוח דירה?

קודם כל יש להבין שביטוח דירה נחלק לשניים וכך גם אופן חישוב הביטוח נחלק לשניים, ביטוח התכולה וביטוח המבנה מחושבים בנפרד וזאת משום הסיבה הפשוטה שיש סבירות גבוהה יותר שיפרצו לדירה מאשר שיגרם לה נזק כל שהוא.

בביטוח המבנה משמיטים את ערך הקרקע וסכום הביטוח נקבע על פי הכפלת גודל הדירה במחיר עלות הבנייה שזו נקבעת על פי מדד של חברת הביטוח.

ביטוח התכולה הוא מורכב בהרבה וכדי לבצע את החישוב כשורה יש לפנות לאדם מתמחה בתחום ולוודא שאתם אכן משלמים אל תוספות נחוצות ומוותרים על תוספות לא נחוצות.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915