ביטוח חקלאי

ביטוח חקלאיחברת ביטוח חקלאי הוקמה בסוף שנות השלושים במאה ה- 20, מתוך צורך של המתיישבים החדשים אשר שדותיהם נפגעו שוב ושוב משריפות שנגרמו על ידי רכבת העמק המנדטורית. חברות הביטוח סירבו באותה העת להעניק ביטוח במקום בו הסיכון לשריפה כה גדול, ולא היתה לקיבוצים שום ברירה מלבד להקים גוף עצמאי שיעניק ביטוח חקלאי הדדי.

ביטוח חקלאי – חברה לביטוח

כחברה וותיקה ביותר הספיקה ביטוח חקלאי לעבור שלבים רבים בתחום הביטוח, לאחר הביטוח מפני נזקי השריפות התווספו ביטוחים רבים: ביטוח על האספקה למשקי הקיבוצים, ביטוחי כלי רכב כמו טרקטורים ועוד מכונות חקלאיות ואף ביטוחים לתעשיה ועסקים. בנוסף הקימה החברה קרן פנסיה בשם "עתודות" לחקלאים ושאר העובדים בקיבוצים, בה היא שותפה כיום עם חברת "כלל ביטוח". כמו כן נמצאת בבעלותה המלאה של ביטוח חקלאי חברת בת בשם משקי הקיבוצים שהיא סוכנות לביטוח.

תחילתה של החברה היתה כקופה חקלאית הדדית, תואר שהתאים לאותה תקופה חלוצית, אולם במשך השנים עברו על החברה שמות רבים עד שקיבלה את שמה הנוכחי ביטוח חקלאי ואת הגדרתה כאגודה שיתופית מרכזית (בע"מ). ביטוח חקלאי חברה באיגוד חברות הביטוח ומשמשת כחברת ביטוח ברישיון לפעול בכל ענפי הביטוח בפיקוח המדינה.

בעלות ושליטה בחברה

החברה נמצאת בבעלותם של כ- 279 קיבוצים ומושבים, לאחר שב- 2001 נערך שיוך הון לכל אחד מהשותפים בבעלות, מוגדרות האחזקות באמצעות יחידות השתתפות מונפקות. המקור לכ- 60% מתוך הכנסותיה של ביטוח חקלאי הוא מביטוחים לקיבוצים או מפעלים ועסקים השייכים להם. 40% נוספים מגיעים מביטוחים המשווקים על ידי סוכני ביטוח למגזר הפרטי. בשנתה ה-73 הגיעה ביטוח חקלאי להיקף הכנסות שנתי המוערך בכ- 500 מיליון ₪ מכוחן של כ-  100,000 פוליסות ביטוח שונות.

בעקבות הסכמים שנערכו עם חברת מגדל ביטוח שביצעה רכישה גדולה באחזקות בשנת 2010, תחולק הבעלות על החברה באופן שווה של 50% לכל צד, בין חברת מגדל לבין האגודה הקיבוצית.

היקף פעילות

תחום התמחותה של החברה בביטוח לקיבוצים הביא אותה לפתח מוצרי ביטוח המתאימים לתעשייה כה מורכבת וגדולה כמו זו של הקיבוצים, החברה מבטחת 400 מפעלים בהיקף של 5 מיליארד דולר. הישגים אלו מתבטאים ברמת התמחות מרשימה בביטוח לתעשיות מורכבות ברמה הגבוהה ביותר בשוק הביטוח, יחד עם גב איתן בדמותם של מבטחי משנה מהגדולים בעולם אשר העניקו לחברת ביטוח חקלאי ביטוחי משנה נדירים בהיקפם ובתנאים חריגים במיוחד.

תחומי הביטוח

ביטוח חקלאי מתמחה בביטוח כללי, בו היא מפתחת פוליסות המותאמות למגזר הקיבוצי ולמגזר הפרטי. עבור המגזר הקיבוצי מוצעות פוליסות רכוש לקיבוצים, יחד עם התעשיות והעסקים השייכים להם. כמו כן פיתחה החברה פוליסות המתאימות לכלי רכב האופייניים ובעלי חיים המצויים בקיבוצים. עבור המגזר הפרטי משווקות פוליסות לרכב ולדירה, בנוסף לפוליסות ביטוח רכוש לתעשיות, עסקים ואף מושבים וכדומה.

חזון וייעוד

שאיפתה של ביטוח חקלאי הוגדרה בחזון מיוחד שערכה הנהלת החברה ב- 2008 כך: להפוך לחברת ביטוח מתפתחת וחדשנית בכל ענפי הביטוח האלמנטארי הן למגזר הקיבוצי והן למגזר הכללי. כל זאת מתוך זיהוי היתרונות המובנים בחברה, ניצולם והמרתם לערך מוסף המוענק ללקוחות.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.