ביטוח עובדים זרים

ביטוח עובדים זריםבישראל מועסקים כיום כחוק ושלא כחוק אלפי עובדים זרים, יש לעשות הפרדה בין עובדים זרים שהגיעו לישראל לעבוד במסגרת כזו או אחרת ולהם יש אשרת שהייה ועבודה לכמה שנים ובין עובדים זרים שהגיעו לכאן מרצונם ובאופן לא חוקי נשארו או שנגמרה להם התקופה והם החליטו להישאר באופן לא חוקי בישראל.

אין ספק כי יש הבדל מהותי בניהם אך במדינה מתוקנת כמו ישראל גם עובד חוקי וגם עובד לא חוקי זכאים לקבל טיפול רפואי בסיסי ולכן ביטוח עובדים זרים תקף על כולם. זאת אומרת שאם העסקתם עובד זר שלו אין אשרת עבודה וחשבתם שעל עובד כזה אין הוצאות בריאות טעיתם, העסקת עובד זר ללא ביטוח עובדים זרים בין אם הוא חוקי או לא היא עבירה חמורה על החוק ויש עליה עונשים כבדים.

מה מקבל עובד זר במסגרת ביטוח עובדים זרים?

מדובר למעשה על כל השירותים הרפואיים הבסיסיים והבטחת התנאים ההוגנים שלו, יש לעשות ביטוח מסוג זה גם לאדם שהעסקתם לחצי משרה או אפילו לרבע משרה או פחות.

מדובר על כיסויים בסיסיים של ביטוח בריאות, אך נרחבים ביחס למדינות אחרות אך אין הם יכסו על טיפולי פוריות או בדיקות גנטיות, אשפוז סיעודי או שירותים פסיכולוגיים למיניהם, לא כל סוגי תאונות העבודה יכללו בפוליסה, סל לידה לא ייכלל כדי לא לעודד ילודה של עובדים זרים במדינה וכמובן שגם לא ייכלל מצב בריאותי קיים, זאת אומרת שאם בהצהרת הבריאות הראשונית הצהיר העובד הזר על מחלה קיימת או אם הוא לא היה גלוי לגבי מחלה כזו או אחרת הוא לא יקבל כיסוי עבור הטיפול בה.

הכיסויים הכלולים במסגרת ביטוח עובדים זרים הם בדיקות וביקורים אצל רופא משפחה, בדיקות מעבדה, אבחונים, שירותי חדר המיון, תרופות בסל הממלכתי, אולטרא סאונד, מכוני רנטגן ואף ביקור אצל רופאים מומחים.

כמו כן ניתן לרכוש הרחבות בביטוח ואז ליהנות מסל שירותים נרחב שכולל גם טיפולי שיניים, שירות בריאות לאישה בהריון, העברת גופה במקרה של מוות ועוד.

איך מבצעים ביטוח עובדים זרים?

בניגוד לביטוחי בריאות אחרים בארץ ביטוח עובדים זרים לא דורש תקופת המתנה וזאת לאור העובדה שמרבית מהתושבים הזרים נמצאים כאן לתקופות קצרות של שנה עד שנתיים, כמו כן חשוב להבין שתוקף ביטוח עובדים זרים הוא לשנה אחת בלבד ויש לחדשו בכל פעם כדי להבטיח את הביטוח לאורך זמן.

כל שעליכם לעשות הוא לפנות לאחת מקופות החולים בה אתם מעוניינים לבצע את הביטוח, לשמוע מה יש להם להציע ומה כוללים הכיסויים ולאחר שבחרתם קופת חולים למלא טופס הצטרפות כולל מילוי שאלון רפואי עליו יש לענות במדויק, לאחר הגשת הטופס לקופת החולים יפיקו לעובד הזר את הפוליסה והוא יוכל באמצעות הדרכון שלו להזדהות ולקבל טיפולים, לאחר כמה ימים הוא יקבל גם כרטיס מגנטי ויוכל ליהנות משירותי הקופה.

חשוב להבין שכדי שהביטוח יעשה בצורה החוקית ביותר יש להגיש למבוטח את המסמכים בשפתו שלו כדי שיוכל לקרוא אותם ואז לחתום.

איזה שירותי קופה מעמידים בפני מבוטחי ביטוח עובדים זרים?

מדובר על ביטוח בריאות בסיסי כמו שיש לכל אחד במדינה ולכן כמו כל אחד אחר יוכלו הם לקבוע תור אצל רופא ופשוט להגיע, אם בשעות בהן הסניפים סגורים ואין אפשרות לקבל טיפול רפואי דחוף יוכלו המבוטחים להזמין רופא הביתה ללא תשלום (לא בכל קופות החולים) או לפנות לכל אחד מסניפי המר"ם.

דבר חשוב שיש לשים לב אליו הוא מוקד השירות למבוטחים במסגרת ביטוח עובדים זרים, במרבית קופות החולים יש מוקד מאויש שפועל בכל שעות היממה ומטרתו היא להעניק שירות טלפוני לאנשים בשפתם. כשאתם חותמים על הפוליסה וודאו כי יש מוקד שכזה שכן הוא יכול לפתור הרבה בעיות בירוקרטיה בעתיד.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.