ביטוח רעידות אדמה

ביטוח רעידות אדמהכל המחקרים ואנשי המקצוע מוכיחים כי רעידת אדמה באזור מדינת ישראל היא עניין וודאי בנקודת זמן כזו או אחרת בעתיד. ישראל, כידוע לכל, נמצאת במפגש לוחות טקטוניים הקרוי השבר הסורי האפריקני, וזהו אזור מועד לפורענות בכל כמה עשרות או מאות שנים.

מסיבה זו, ביטוח רעידות אדמה הוא חשוב משמעותי ולמרות שהנושא לא נמצא בראש סדר היום, בעלי נכסים צריכים לדאוג לעמידות ובטיחות הנכס וגם הגנה על ערכו ותכולתו ליום שבו תתרחש אותה רעידה.

מצב הבניינים בישראל

חשוב להבין כי עד שנת 1980 לא היה בישראל תקן בנייה מחייב לרעידות אדמה, כך שכל בניין שנבנה לפני שנה זו סביר להניח שאינו עומד בתקן ולא יעמוד בפני הכוח והנזק של רעש אדמה עתידי.

עבור בניינים אלו ביטוח רעידות אדמה בצורה של פוליסת ביטוח פרטית הוא אף יותר קריטי. בנוסף, קיימת יוזמה ממשלתית שנקראת תמ"א 38 שמספקת לבעלי נכסים בבניינים אלו דרך כלכלית וכדאית לחיזוק ומיגון הבניין, נפרט על השיטה בהמשך.

בנוסף לתקני הבנייה ולתמ"א 38 שמסייעת לבצע חיזוק למבנים ישנים, יש פרט חשוב נוסף לגבי ביטוח רעידות אדמה שרלבנטי לכל הבניינים והנכסים בישראל. חוק נפגעי אסון טבע מעניק פיצוי במקרה של רעידת אדמה רק לנכסים שמשמשים ליצירת הכנסה ורק אם קיים לגביהם גם ביטוח מסחרי פרטי כגון ביטוח עסק, כמו כן, הפיצוי הממשלתי מוגבל בעיקר לנזקים לתשתיות הנכס.

כך שאסור לטעות ולחשוב שאין צורך ברכישת ביטוח רעידות אדמה או בחיזוק המבנה בעזרת תמ"א 38, כי המדינה לא תפצה ותדאג לנזקים בכל מקרה – הביטוח יכול להיות ההבדל בין הפסדים עצומים לבין הגנה כלכלית וחיזוק המבנה באמצעות תמ"א 38 יכול ממש להיות ההבדל בין חיים למוות.

לא כלול אוטומטית בביטוח הדירה שלכם

כמעט כל בעלי הדירות והבתים בישראל מחזיקים גם בפוליסת ביטוח דירה כזו או אחרת – הכוונה לפוליסה פרטית ולא לביטוח המשכנתא שכולל גם ביטוח דירה וגם ביטוח חיים אך נועד לפצות בעיקר את הבנק.

בעלי נכסים צריכים לבדוק האם במעמד רכישת הפוליסה הם רכשו גם ביטוח רעידות אדמה, לרוב סעיף זה לא נכלל אוטומטית ואם הוא ישנו אז לקוחות רבים בוחרים לוותר עליו על מנת לחסוך בתשלום הפרמיה החודשית. תוספת של ביטוח רעידות אדמה לביטוח דירה כללי מהווה חלק קטן מאוד מהעלות הכללית אך הוא יכול להיות משמעותי מאוד בזמן אמת.

כיסוי ביטוחי והשתתפות עצמית בביטוח רעידות אדמה

הכיסוי הביטוחי של ביטוח רעידות אדמה פרטי מעניק פיצוי כספי מלא על ערך הנכס במקרה של רעידת אדמה – גם אם מדובר על הרס מוחלט וגם על נזקים קלים ושונים שנבעו מרעידה. אם רוצים כיסוי גם על ציוד עסקי, מקצועי או מסחרי אז יש לרוב לרכוש אותו בנפרד עבור ביטוח רעידות אדמה.

חשוב לשים לב למרכיב ההשתתפות העצמית של ביטוח רעידות אדמה.
ביטוח עסקי: ההשתתפות היא 10% מעלות הנזק, מינימום 7,500$ ומקסימום 1,250,000$.
ביטוח רעידות אדמה פרטי: ההשתתפות יכולה להיות 2%-15% כאשר ככל שהיא גבוהה הפרמיה זולה יותר. אין מינימום או מקסימום להשתתפות.

הביטוח הטוב ביותר למבנה ישן – חיזוק בסיוע תמ"א 38

ביטוח רעידות אדמה הטוב ביותר, במיוחד עבור מבנים ישנים שלא עומדים בתקני הבנייה לרעידות, הוא חיזוק המבנה בסיוע תמ"א 38, תכנית ממשלתית שמעניקה הטבות כלכליות לבעלי נכסים שייזמו חיזוק ומיגון של בניינים רלבנטיים.

השקעות בתמ"א 38 מעניקות זכויות בנייה מיוחדות לתוספות דירות או הגדלת דירות קיימות אם מבצעים חיזוק למבנה – התכנית היא כמו ביטוח בפועל, שלא מעניק פיצוי כלכלי במקרה נזק אלא יכול להציל חיים כי המבנה לא יקרוס.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915