ביטול שיקים

ביטול שיקיםתשלום באמצעות שיק שקול מבחינת החוק לתשלום באמצעות כסף מזומן, אולם בפועל ישנם הבדלים רבים בין השימוש באמצעי התשלום השונים, שכן שיק הוא למעשה התחייבות עתידית לתשלום של סכום כספי, ברוב המקרים הפרת התחייבות זו היא עברה על החוק, אך במקרים מסוימים יכול כותב השיק לבטל אותו באופן חוקי.

כיצד מבטלים שיקים?

ביטול שיקים ניתן לבצע עבור כל שיק, או פנקס שיקים שלם אשר מועד העברת הכסף הרשום עליהם עדיין לא הגיע. את ביטול השיקים ניתן לעשות על ידי מספר השיק, הסכום הנקוב בו ובמקרים קיצוניים ניתן גם לבטל את כל השיקים שבבעלות הלקוח.

פעולת ביטול השיק יכולה להתבצע על ידי טופס מיוחד בסניף הבנק עצמו, דרך מכשיר הפקס או באמצעות הטלפון. חשוב לזכור כי על מנת לבצע ביטול של שיק ספציפי יש למסור את המספר המלא של השיק, או את הסכום המדויק הנקוב בו.

מתי ביטול שיקים הופך לעברה ומה ניתן לעשות בנידון?

ביטול שיקים הוא עבירה פלילית כאשר מוסר הצק מבטל את הצ'ק או מוסר צ'ק ללא כיסוי מבלי שתהיה לו סיבה מוצדקת על פי החוק. בנוסף לביצוע עברה על החוק, מסירת שיקים ללא כיסוי, או ביטול שיקים ללא סיבה מוצדקת תירשם בהיסטוריה האישית של הלקוח והיא עשויה להקשות עליו בקבלת הלוואות מסוגים שונים במשך תקופת זמן מסוימת.

בניגוד לתשלום במזומן המקשה במקרים רבים על פיקוח אחר חוקיות העסקה שביצענו, מאפשר לנו התשלום באמצעות שיקים לבטל את העסקה באופן חוקי בהינתן שהצד השני לא סיפק לנו את הסחורה כפי שסוכם.  לא בכל המקרים ביטול שיקים הוא עברה פלילית, במקרים בהם קיימים חילוקי דעות בין שני הצדדים, רשאי כותב השיק לבטל את השיק, אולם שני הצדדים צריכים להגיע להסדר כלשהו ביניהם.

במקרים קיצוניים יותר, בהם לא התקבלה כלל סחורה בהתאם לתאריך המוסכם מראש, רשאי כותב השיק לבטל את השיק באופן חוקי ללא צורך בפניה אל כותב השיק.

חשוב לזכור כי בכל מצב של ביטול שיק חייב המבטל להיות מסוגל להוכיח כי כלל לא קיבל את הסחורה כפי שהוסכם מראש. זכותו של המוטב, מקבל השיק, לפנות להליכים משפטיים אשר במידה וימצאו כי ביטול השיק לא היה חוקי, יובילו להפעלת שירותי ההוצאה לפעול לצרוך גביית השיק. לכן, על מנת למנוע מצבים לא נעימים, חשוב להסתמך על הוכחות מוחשיות וברורות.

העברת שיקים לצד שלישי

במקרים שונים עשוי המוטב להעביר באופן חוקי את השיק כתשלום לצד ג', אשר יבקש לפרוע את השיק גם במידה והמוטב לא ביצע את הצד שלו בהסכם, למשל במקרה של פריסת שיקים. כותב השיק עשוי למצוא את עצמו במקרה זה במצב לא נעים ובעייתי, שכן הוא עשוי להתמודד אל מול שירותי ההוצאה לפועל אם יסרב לשלם את השיק ומנגד הוא כלל לא קיבל את הסחורה המגיעה לו.

על מנת למנוע מקרים כגון זה, רצוי לבצע מספר פעולות פשוטות בזמן כתיבת השיק, שימנעו את האפשרות לבצע באופן חוקי את העברת השיק לידי צד שלישי. רצוי למחוק את הכיתוב ל"פקודת" ולכתוב על גבי הציק "למוטב בלבד" בתוספת שמו של מקבל השיק.

מתי ניתן לבטל שיקים באופן חוקי ומה עושים עם שיקים ללא כיסוי

קיימות גם סיבות חוקיות ושאינן נתונות במחלוקת לביטול שיקים כגון, אובד או גניבה של שיק או פנקס שיקים. במקרים אלה ניתן לבצע ביטול מיידי של השיקים ללא כל חשש.

במידה וקיבלתם שיקים שבוטלו ללא סיבה או שיקים ללא כיסוי, תוכלו לפנות לשירותי ההוצאה לפועל שיפעלו לגביית הסכום הנדרש ממוסר הציק. קראו עוד על גביית שיקים חוזרים.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.