בנקים זרים

בנקים זריםהעולם הופך כל הזמן למקושר ו"קטן" יותר, מבחינת עסקים ניתן לראות זאת כל הזמן וכיום עסקים חובקי עולם הם עניין פשוט שנמצא בשגרה יומיומית. גם במגזר הפיננסים ניתן לראות התפתחויות אלו, למשל מבחינת כניסת בנקים זרים לפעילות כלשהי בישראל ופעילותם של בנקים ישראלים בחו"ל.

פעילותם של בנקים זרים בישראל היא מגוונת מאוד ורק בשנים האחרונות זו החלה להתגבר ולעורר עניין בקרב שחקנים פיננסיים גדולים בעקבות התפתחות המשק המקומי והשמירה על יציבות יחסית לצד הזדמנויות עסקיות רבות.

אפשרויות הפעולה של בנקים זרים בישראל

על פי הנחיות בנק ישראל, פעילותם של בנקים זרים בשוק המקומי אפשרית באחת מבין שלוש צורות ועל פי אישור האגף לפיקוח על הבנקים ו/או נגיד בנק ישראל:
•    נציגות מקומית – נציגות בלבד, ללא מתן שירותי בנקאות בפועל
•    סניף מקומי
•    חברה בת

חשוב להבין כי רוב הבנקים הזרים שפעילים בישראל בצורה כזו או אחרת אינם נתונים לפיקוח של המפקח על הבנקים, זאת בגלל מהות פעילותם שאינה מחייבת פיקוח זה. בנקים זרים שכן נמצאים תחת הפיקוח של בנק ישראל הם רק אלו שפועלים במסגרת סניף או חברה בת ושכן מציעים שירותי בנקאות למיניהם למגזר הפרטי ו/או העסקי.

בנקים זרים בעלי סניפים או חברה בת – נמצאים בפיקוח

בנק ישראל מאשר לבנקים זרים לפעול בישראל באמצעות סניף מקומי או חברה בת, כאשר האישור ניתן רק לגופים בנקאיים גדולים ובעלי דירוג גבוה שנקבע על פי קריטריונים ספציפיים. בנקים זרים שאינם עומדים בתנאים אך עדיין רוצים לפתוח פעילות בישראל יכולים לקבל היתר מיוחד לפעול רק כחברה בת. בנקים זרים שפעילים בשוק המקומי באמצעות אחת השיטות נתונים לאותו פיקוח ופועלים תחת אותם תנאים כמו בנקים מקומיים.

נכון לסוף שנת 2010 פעילים בישראל 4 בנקים זרים באמצעות סניפים או חברות בת והם מציעים שירותי בנקאות שונים, בעיקר למגזר העסקי, כאמור, בנקים זרים אלו נמצאים תחת פיקוח של המפקח על הבנקים. בנקים זרים שמפעילים פעילות בנקאית שוטפת בישראל הם:

בנק סיטי

ענק הבנקאות האמריקאי סיטי בנק מפעיל בישראל פעילות של בנקאות השקעות, בנקאות לחברות ובנקאות פרטית לבעלי הון פנוי רב. משרדיו הראשיים נמצאים ברח' הארבעה בתל אביב, בראשות המנכ"ל ראלף שעיה.

בנק HSBC

עוד ענק בנקאות שפעיל בישראל באמצעות סניף מקומי, בנק האם של בנק HSBC נמצא בלונדון והונג קונג ופעיל בכל העולם. הבנק פעיל במיוחד במגזר העסקי (מימון ואשראי) ומציע פעילות ניהול השקעות ושאר שירותים פיננסיים ללקוחות נבחרים. משרדיו הראשיים נמצאים בשדרות רוטשילד, תל אביב והמנכ"ל המקומי היא יהודה לוי.

BNP פריבה

הבנק הצרפתי קיבל רישיון בנקאות מלא מבנק ישראל באפריל 2006 (פעיל מ-1996) ופועל ממשרדיו ברח' וייצמן ובמגדל אמות בתל אביב. מציע בעיקר שירותי בנקאות לתאגידים וניהול השקעות.

SBI סטייט בנק אוף אינדיה

הבנק הגדול בהודו מפעיל סניף ישראלי מאז שנת 2007, פעיל בישראל בעיקר לפיתוח קשרי מסחר עם ישראל עם דגש רחב על תחום היהלומים – לכן משרדיו נמצאים ברמת גן בבניין הבורסה ליהלומים.

בנקים זרים שפעילים באמצעות נציגות

בישראל ישנם כמה בנקים זרים שמפעילים נציגות בלבד, ללא מתן שירותי בנקאות בפועל ושאינם תחת פיקוח. בנקים זרים אלו הם:
•    בנק ספרא
•    בנק אדמונד דה-רוטשילדבנק
•    קרדיט אגריקול
•    קרדיט סוויס
•    ג'יי-פי מורגן צ'ייס
•    סאפדי שוויץ
•    CIC, בנק התעשייה הצרפתי
•    יוניון שוויץ
•    מורגן סטנלי (בנק השקעות)
•    מריל לינץ' (בנק השקעות)

 

אולי יעניין אותך גם:

תחילתה של ידידות נפלאה: הבנקים בדובאי ובישראל מקדמים שיתופי פעולה

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.