בנקים להשקעות

בנקים להשקעותבנק השקעות הוא מוסד פיננסי שפעיל בעיקר עבור חברות ותאגידים, כאשר ישנם בנקים להשקעות שמציעים גם שירותי ניהול השקעות עבור לקוחות מוסדיים ופרטיים.

רוב פעילותם של בנקים להשקעות היא עסקית ומימונית לצד פעילות ניהול השקעות מסיבית וכמובן מסחר בכספי הנוסטרו של הבנק עצמו לצורך הגדלת הרווחים (נוסטרו- הכספים הפנימיים של הבנק, מסחר בהון עצמי ולא בהון של הלקוחות).

בעולם פעילים מגוון בנקים להשקעות וחלקם ענקים פיננסיים בקנה מידה עצום, גם בישראל ישנם בנקים שפעילים בתחומים אלו, חלקם מקומיים וחלקם שלוחות של תאגידי בנקאות עולמיים.

בנקי ההשקעות הראשוניםהשקעה

המונח בנקים להשקעות לקוח בעיקר על סמך מוסדות פיננסיים שפעלו בארה"ב בעיקר באמצעות מסחר נוסטרו מורכב לצד בנקאות רגילה כמו פיקדונות של הציבור, מוסדות אלו חויבו להפריד בין פעילות ההשקעות שלהם לבין קבלת פיקדונות מהציבור לאחר המשבר הכלכלי של 1929.

כך שמבחינה טהורה בנק השקעות הוא מוסד פיננסי שמספק מגוון שירותים פיננסיים אך לא שירותי בנקאות רגילים כמו ניהול פקדונות, משכנתאות וכדומה – באופן כללי מדובר על פעילות בהיקפים גדולים בהרבה.

בנקאות תאגידים של בנקים להשקעות

בנקים להשקעות בעולם ובישראל מציעים לתאגידים וחברות שירותי בנקאות שכוללים חיתום בהנפקות ראשוניות, ייעוץ וניהול תהליכי מיזוגים ורכישות, הנפקת ניירות ערך כמו אגרות חוב, מניות וכדומה, מתן הלוואות בהיקפים גדולים למימון פרויקטים עסקיים שונים וטיפול בהצעות מכר של חברות.

למשל בנק השקעות יכול להעניק לחברה מימון של מיליוני שקלים על מנת לבנות פרויקט תשתית גדול או לחלופין לשמש כחתם בתהליך הנפקה של חברה בבורסה המקומית או בורסות בחו"ל.

בנקים להשקעות גדולים ומובילים בעולם הם:
•    גולדמן זקס – תאגיד בנקאי עצום שגורף רווחי עתק
•    מריל לינץ'
•    ברקליס קפיטל
•    מורגן סטנלי
•    בנק סיטי – מנהל גם פעילות בנקאות מסחרית רגילה
•    HSBC סיטי – מנהל גם פעילות בנקאות מסחרית רגילה

בנקים להשקעות מרכזיים שקרסו במשבר של 2008 הם ליהמן ברדרס ובר סטרנס (שנמכר במחיר אפסי לג'יי-פי מורגן צ'ייס)

ניהול השקעות על ידי בנקים להשקעות

לצד פעילותם העסקית בנקים להשקעות מעניקים ברוב המקרים גם שירותי ניהול השקעות לתאגידים או פרטיים (לרוב בעלי הון פנוי רב). באופן עקרוני מדובר על

שירות ניהול השקעות יוקרתי ואיכותי יותר מאשר שירות שניתן לקבל בבנק מסחרי רגיל או בבית השקעות. ישנם בנקים להשקעות רבים, בייחוד הבנקים הבינלאומיים הגדולים, שדורשים פתיחת חשבון בסכומים מינימאליים גבוהים מאוד על מנת ליהנות משירותי ההשקעות של הבנק. כמובן שאותם בנקים להשקעות מציעים גם שירות ניהול השקעות עבור גופים מסחריים ומוסדיים.

יש להדגיש כי בתי ההשקעות השונים שפעילים בישראל אינם בנקים להשקעות על פי הגדרתם והם עוסקים לרוב רק בפעילות ניהול נכסים וללא ההיבט המסחרי שקיים בפעילותם של בנקים להשקעות (הנפקות, מיזוגים, רכישות, גיוסים וכדומה).

בנקים להשקעות בישראל

במקור, בנקים להשקעות נוסדו על מנת לספק פיתרונות אשראי לטווח ארוך והם היו בשליטת הממשלה, בעיקר על מנת לתת מענה למגזרים מסחריים או תעשייתיים מסוימים ולהקל עליהם לקבל מימון ספציפי שלא דרך הבנקים המסחריים. אך עם התפתחות המערכת הבנקאית והפיננסית בישראל גם תחום זה של בנקים להשקעות השתנה והתאים את עצמו לשאר העולם, כיום בנקים להשקעות אינם בבעלות או תחת השפעה ממשלתית.

כמעט כל הבנקים המסחריים הגדולים מציעים גם שירותי בנקים להשקעות לצד גורמים בינלאומיים ומקומיים נוספים, הבולטים שבהם:
•    סיטי
•    HSBC
•    מורגן סטנלי
•    מריל לינץ'
•    קרדיט סוויס
•    קרדיט אגריקול
•    BNP פריבה

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915