בנק יורוטרייד

בנק יורוטריידבנק יורוטרייד היה אחד מבנקים קטנים רבים שפעלו בישראל ושבסופו של דבר לא עמדו בהתפתחות השוק והתחזקותם המשמעותית של הבנקים הגדולים.

לאורך השנים פעלו בישראל בנקים קטנים רבים שחלקם בנקים מסחריים רגילים וחלקם התמחו בפעילות מסוימת או מגזר מסוים. גורלם של רוב הבנקים הקטנים היה פירוק ורכישה על ידי בנק גדול או פשוט פירוק וחיסול הבנק, בנק יורוטרייד היה שונה במובן זה שלא נרכש על ידי אף גוף פיננסי וגם לא התפרק מכל פעילותו, הבנק בחר להפסיק להיות בנק מסחרי ושינה את אופי פעילותו לחברת השקעות פרטית.

הקמת הבנק

בנק יורוטרייד הוקם בשנת 1951 על ידי משפחת ארגואטי שהחזיקה בשליטה כמעט מלאה בבנק עד סיום פעילותו הבנקאית וממשיכה להחזיק בשליטה בחברת יורוטרייד גם כיום. הבנק הוקם בתחילה כבנק לבנייה ובהמשך שונה שמו לבנק יורוטרייד.

בנק שהתמחה במסחר במט"חקורס פורקס

אמנם בנק יורוטרייד החזיק ברישיון בנק מסחרי רגיל מטעם בנק ישראל ובאופן עקרוני סיפק מגוון שירותי בנקאות ללקוחותיו, אך בפועל מוקד הפעילות העסקית והבנקאית של בנק יורוטרייד היה מסחר במט"ח.

הבנק החזיק חדר עסקאות גדול ופעיל מאוד בשוק המט"ח ופעילות זו היוותה את החלק המרכזי בהוצאות החברה ובהכנסותיה. גורמים רבים בשוק הבנקאי ובשוק ההון הישראלי טענו כלפי בנק יורוטרייד, בעיקר תוך כדי התהליך לנסות למכור אותו, כי למרות שלבנק יש רישיון בנק מסחרי מלא הוא משמש רק כחדר עסקאות למסחר במט"ח ולכן אין טעם לגוף פיננסי לרכוש אותו ולשלם תוספת גדולה עבור הרישיון עצמו כאשר בפועל אין בו כל שימוש.

חשוב לציין כי הבנק כן סיפק שירותי בנקאות רגילים ללקוחות עסקיים ופרטיים כמו ניהול חשבונות עו"ש, פיקדונות, הלוואות וכדומה אך זה לא היה תחום עיסוקו העיקרי.

חששות מקריסה וניסיונות מכירת בנק יורוטרייד

בשנים 2002/03 פנה בנק ישראל לכמה גורמים בשוק הבנקאי והפיננסי בניסיון למצוא רוכש לבנק יורוטרייד, הבנק המרכזי חשש ליציבות הבנק בעקבות קריסת הבנק למסחר זמן קצר קודם לכן וקשיים כלליים של רוב הבנקים הקטנים בישראל. החשש היה כי בעקבות קריסת הבנק למסחר והעובדה שהציבור והגופים המוסדיים מושכים פיקדונות והשקעות רבות הבנקים הקטנים יקרסו ויובילו לפאניקה כלכלית.

בהמשך הדרך התברר שבנק יורוטרייד דווקא שמר על יציבות ואף הראה רווחיות באותה תקופה ולכן הבהילות של בנק ישראל ירדה ובנוסף לא נמצא אף גורם בשוק ההון שרצה לרכוש את פעילות הבנק, בעיקר מהטעמים שהוזכרו כבר.

בחמש השנים הראשונות של שנות האלפיים קרסו או נסגרו בנקים קטנים רבים, חלק בגלל בעיות כלכליות קשות וחלק כי פשוט לא הצליחו לעמוד בחיזוק התשתיות שלהם ובתחרות מול הבנקים הגדולים. בנקים רבים מוזגו או נרכשו על ידי הבנקים הגדולים בעידוד ותמיכת בנק ישראל שרצה למנוע קריסות ואובדן כספי ציבור.

ויתור של בנק יורוטרייד על רישיונו והמשך פעילות לא בנקאיתניכיון שיקים {ARIM}

בפברואר 2005 הודיע בנק יורוטרייד מרצונו החופשי לבנק ישראל ולמפקח על הבנקים כי הוא מחזיר את רישיון הבנק המסחרי שלו ועל המשך פעילות פיננסית כבית השקעות, פעילות שאינה מצריכה רישיון בנקאי.

בנק ישראל תמך במהלך מאוד בגלל החששות שהוזכרו ליציבות הבנקים הקטנים. בנק יורוטרייד הראה שיש לו את הכספים להחזיר לציבור את פיקדונותיו בבנק. שבועות ספורים לאחר הודעת הבנק בוטל רישיון הבנק של יורוטרייד ופעילותו הבנקאית הסתיימה.

כיום חברת יורוטרייד עוסקת בתחומי ניהול ההשקעות בניירות ערך באופן פרטי, ניהול נדל"ן ומשקיעה בנדל"ן בחו"ל.

לחץ כאן לצפייה באתר הבית של חברת יורו-טרייד.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.