בנק מסד

 • בנק מסדבנק מסד הוא בנק מסחרי ישראלי רגיל הקיים כשמונים שנה, הבנק הוקם בצורה של אגודה שיתופית שנקראה "מסד חברה הדדית להלוואות וחסכונות" בשלהי שנות ה-20. הגוף שהקים את הבנק הוא הסתדרות המורים בארץ ישראל ועד היום הבנק נחשב "הבנק של המורים".
  בנק הפועלים רכש את השליטה בבנק מסד בשנת 1977 כחלק מאסטרטגיה של קניית בנקים קטנים בשוק הישראלי ובנק הפועלים החזיק בשליטה בבנק מסד עד לשנת 2008 שבה מכר את גרעין השליטה לבנק הבינלאומי עקב דרישה רגולטורים של משרד האוצר, שהגיעה בעקבות כניסת בנק הפועלים לתחום הייעוץ הפיננסי.
 • בנק מסד אינו נסחר בבורסה לניירות ערך באופן עצמאי אלא הוא נכלל בקבוצת הבינלאומי שנסחרת נכון לתחילת שנת 2010 סביב שער 12.75 ש"ח למניה.
 • הרווח הנקי של הבנק בשלושת הרבעונים הראשונים של 2009 היה 24.3 מיליון ש"ח, לעומת רווח של 10.3 מיליון ש"ח בתקופה המקבילה של 2008.
 • שיעור התשואה להון עד ספטמבר 2009 היה 10%, שיעור גבוה ביחס לנתון המקביל של 2008 שעמד על 4.6% בלבד.
 • ההפרשה לחובות מסופקים (חוב שגבייתו מוטלת בספק) בשלושת הרבעונים הראשונים של 2009 הייתה שמרנית ועמדה על 13.3 מיליון ש"ח.
 • האשראי שנתן הבנק לציבור עד 30 לספטמבר 2009 הוא כ-314 מיליון ש"ח ופיקדונות הציבור בבנק הם 813 מיליון ש"ח.
 • בנק מסד הינו חבר רשום בבורסה לניירות ערך של תל אביב החל משנת 2006.

מבנה הבעלות של בנק מסד

כאמור, בשנת 2008 רכש הבנק הבינלאומי את גרעין השליטה בבנק מסד מידי בנק הפועלים ובכך מסד הצטרף אל קבוצת הבינלאומי שמונה ארבעה בנקים קטנים מלבד הבינלאומי שעומד בראש הקבוצה. בעל השליטה בקבוצת הבינלאומי, ומכך גם בבנק מסד, הוא צדיק בינו אשר מחזיק בשליטה בחברת פ.י.ב.י אחזקות שהיא באופן רשמי השולטת בבנק הבינלאומי. בעלי מניות נוספים בבנק הבינלאומי הם בנק דיסקונט (26.5%) והציבור (19.19%).לבנק מסד שני בעלי מניות, הבינלאומי והסתדרות המורים, לציבור אין אחזקה בבנק כי הוא אינו נסחר ישירות בבורסה.

 • הבנק הבינלאומי מחזיק ב-51% מבנק מסד
 • הסתדרות המורים מחזיקה ב-49% מהבנק

פעילות הבנק ומגזרים חזקים

בנק מסד מתפקד כבנק מסחרי רגיל לכל דבר ועניין, מספק שירותי בנקאות רגילים כמו ניהול חשבון עובר ושב, פיקדונות, כרטיסי אשראי, מתן הלוואות, מט"ח ועוד מגוון שירותים ופתרונות. הבנק מציע שירותי בנקאות ישירה טלפונית ודרך אתר האינטרנט של הבנק.
לבנק מסד 17 סניפים בפריסה ארצית, מכרמיאל בצפון ועד באר שבע בדרום. בנק מסד מספק שירותי בנקאות אישית, פרטית ללקוחות גדולים ועסקית ללקוחות מהמגזר העסקי. המגזר החזק של מסד והשוק הגדול ביותר שלו הוא מגזר המורים ועובדי ההוראה בישראל, הבנק הוקם במקור ע"י הסתדרות המורים שעדיין מחזיקה בבעלות חלקית עליו והוא מתמחה במתן פתרונות שונים המותאמים לציבור המורים.

חלק מהפתרונות הפיננסיים שמציע הבנק למגזר המורים הם הטבות לסטודנטים להוראה, הלוואות לשנת שבתון או יציאה לחל"ת, עזרה ספציפית לזמן פרישה של מורים ועוד. לאחרונה הבנק סופג תחרות מצד בנק דיסקונט אשר מגדיל את נתח השוק שלו בקרב עובדי ההוראה בישראל.
לבנק מסד אין אחזקות מהותיות נוספות כי הוא למעשה חברה בת של קבוצת הבינלאומי ונכלל בתיק האחזקות של הקבוצה.

הנהלת הבנק

משרדי הבנק הראשיים נמצאים בשדרות רוטשילד 80 בת"א.מנכ"ל הבנק: יעקב מלכין.

לאתר הבית של בנק מסד לחצו כאן

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.