בנק מרכנתיל

בנק מרכנתילבנק מרכנתיל הוא בנק קטן בבעלותו של בנק דיסקונט. הבנק החל את חייו בתחילת המאה העשרים כבנק מצרי-אנגלי שפעל במצרים, בשנת 1918 הבנק החל לפעול גם בארץ ישראל ובשנת 1925, עם התמזגות כמה בנקים קטנים, הפך לבנק ברקליס פלשתינה שהמשיך לפעול לאחר קום המדינה.

בשנת 1971 בנק דיסקונט נכנס כשותף של בנק ברקליס הבריטי בבנק ואז נעשה מהלך של מיזוג הסניפים הקיימים עם הסניפים הישראלים של בנק מרכנתיל-ישראל. בשנת 1993 ברקליס עזבו את השותפות ובנק דיסקונט קנה את השליטה המלאה בבנק ושמו שונה לשמו הנוכחי, בנק מרכנתיל דיסקונט.

נתונים פיננסיים על בנק מרכנתיל

  •  בנק מרכנתיל אינו נסחר בבורסה לניירות ערך באופן עצמאי אלא הוא נכלל בקבוצת בנק דיסקונט שנסחרת נכון לתחילת שנת 2010 סביב שער 8.65 ש"ח למניה.
  •  ההון העצמי של מרכנתיל הוא כ-1.691 מיליארד ש"ח.
  •  הרווח הנקי של הבנק בשלושת הרבעונים הראשונים של 2009 היה 158 מיליון ש"ח, לעומת רווח של 138 מיליון ש"ח בתקופה המקבילה של 2008, גידול של 14.5%.
  •  שיעור התשואה להון עד ספטמבר 2009 היה 13.5%, השיעור המקביל של 2008 עמד על 13%.
  •  האשראי שנתן הבנק לציבור עד 30 לספטמבר 2009 הוא כ-14 מיליארד ש"ח ופיקדונות הציבור בבנק הם 18.35 מיליארד ש"ח.

מבנה הבעלות של בנק מרכנתיל

למרכנתיל בעל שליטה אחד שגם מחזיק בבעלות מלאה על הבנק, כפי שצוין, בנק דיסקונט הוא הבעלים היחיד של בנק מרכנתיל. דיסקונט אם כך מחזיק 100% ממניות הבנק.

בעלי השליטה בבנק דיסקונט, ומכך גם במרכנתיל, היא קבוצת ברונפמן-שראן אשר רכשה את גרעין השליטה בבנק דיסקונט בשנת 2006 מידי מדינת ישראל, הקבוצה מחזיקה 26% ממניות דיסקונט. בעלי מניות נוספים בבנק דיסקונט הם מדינת ישראל עם 20%, דויטשה בנק (בנק השקעות גרמני שזכה במכרז מניות של משרד האוצר) עם 5%, והציבור שמחזיק 48.96%.

פעילות הבנק ומגזרים חזקים

הבנק מספק שירותי בנק מסחרי רגילים לקהל לקוחותיו שכולל לקוחות פרטיים וגם עסקיים, הבנק פעיל בכל ענפי המשק הישראלי. לבנק 73 סניפים ומבחינה זו הוא ממוקם במקום השישי מבין הבנקים, נתון גבוה ביחס לגודלו של הבנק בפועל, כך שמערך הסניפים של מרכנתיל גדול מאוד ובפריסה ארצית רחבה.

עצם היותו בנק קטן מאפשרת למרכנתיל לספק שירותים אישיים ברמה גבוהה שהבנק טוען שהלקוח אינו יכול לקבל מהבנקים הגדולים.
מבחינת היקפי הפעילות במגזר הפרטי והעסקי, מגזר העסקים הקטנים והבינוניים הוא תחום שהבנק חזק בו יותר מאשר השוק הפרטי וההכנסה ממגזר העסקים הקטנים גדולה יותר מאשר של משקי הבית.

המגזר בו בנק מרכנתיל חזק ובעל נתח שוק גדול הוא המגזר הערבי, למרכנתיל 30 סניפים ביישובים ערבים וזהו שוק משמעותי מאוד עבורו. כמו כן, לבנק פעילות במגזר החרדי גם כן בו ניתנים שירותי בנקאות שמותאמים לשוק הפרטי והעסקי של מגזר זה.
לבנק מרכנתיל חברה בת לניהול קרנות נאמנות, "מרכנתיל קרנות נאמנות בע"מ" מנהלת 23 קרנות (נכון לינואר 2010) בסכום של למעלה מ-850 מיליון ש"ח הפתוחות ללקוחות כל הבנקים.

הנהלת הבנק

מנכ"ל הבנק הוא יעקב טננבאום ויו"ר דירקטוריון הבנק הוא ד"ר יוסי בכר שמשמש גם כיו"ר בנק דיסקונט. בכר החליף את שלמה זהר שכהונתו הופסקה בעקבות התערבות משפחת ברונפמן השולטת בדיסקונט.
בעלי תפקידים נוספים:

  •  עופר מריאש: מנכ"ל מרכנתיל קרנות נאמנות.
  •  מנהלים בכירים של בנק דיסקונט מכהנים כדירקטורים במרכנתיל.

לאתר הבית של בנק מרכנתיל-דיסקונט לחצו כאן

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.