בנק ערבי ישראלי

בנק ערביי ישראלהמגזר הערבי בישראל הוא גדול מאוד ולכן זה טבעי כי יהיה גם בנק מסחרי שמתמחה במגזר הערבי וכל פעילותו מתרכזת סביב מתן שירותים בנקאיים ביישובים הערבים בישראל. בנק ערבי ישראלי פועל בפריסה רחבה ביישובים וכפרים ערבים באזור הצפון והמשולש.

הקמת הבנק והמעבר לקבוצת בנק לאומי

בנק ערבי ישראלי הוקם בשנת 1960 על ידי משקיעים זרים ומקומיים, עם מקימיו ניתן למנות את הבנק לסחר חוץ. מטרתו מיום הקמתו הייתה שירות בנקאי למגזר הערבי והבנק לא שאף לספק שירותים וסניפים ביישובים יהודיים.

בנק ערבי ישראלי בחר להתמקד באזורים בעלי אוכלוסייה ערבית רבה ולכן סניפי הבנק ממוקמים עד היום בעיקר באזור הצפון בו התושבים הערבים מהווים רוב במחוזות מסוימים ובאזור המשולש שמאכלס תושבים ערבים רבים בכמה ערים וכפרים.

חשוב לציין כי בנק ערבי ישראלי אינו הבנק המגזרי היחיד בישראל, קיימים כמה בנקים שהקמתם נועדה לשרת מגזר מסוים בקרב הציבור, החל מבנק לחרדים, בנק למורים, לעובדי מדינה, לאנשי כוחות הביטחון ועוד.

בשנת 1971 רכש בנק לאומי את בנק ערבי ישראלי והבנק הפך לחברת בת של לאומי. המהלך נבע מאמון של הנהלת בנק לאומי במהותו של בנק ערבי ישראלי ובעובדה שיש צורך חשוב ומשמעותי לספק שירותים בנקאיים טובים ומקצועיים למגזר הערבי הגדול. הבנק הוא חברת בת של לאומי ואינו נסחר בבורסה בנפרד אלא כחלק מקבוצת לאומי הכללית.

פעילות בנק ערבי ישראלי

הבנק מפעיל 28 סניפים ביישובים ערבים, חלק מהסניפים פועלים בימים שני-שישי וחלק בימים ראשון-חמישי, בהתאם לדת של רוב האוכלוסייה בקרבת כל סניף, מוסלמים או נוצרים. בנק ערבי ישראלי מעסיק 445 עובדים והוא נחשב למעסיק גדול וחשוב במגזר הערבי, 86 מהעובדים הם מנהלים בדרגות שונות. מנכ"ל הבנק הוא דני גיטר שהחליף את יצחק אייל, יו"ר הבנק הוא מר ש. זוסמן והבנק מעסיק מנהלים בכירים גם מהמגזר הערבי.

בנק ערבי ישראלי מספק את רוב שירותי הבנקאות המסחרית במסגרת סניפי הבנק, הבנק מצי כמה סוגי חשבונות ללקוחותיו, בהתאם למצבם האישי וכדומה, שירותי השקעות בניירות ערך מכל הסוגים, ייעוץ פנסיוני, הנפקת כרטיסי אשראי של לאומי קארד (חברת בת של לאומי) והלוואות מגוונות למטרות רבות ובסכומים רבים.

הלוואות משכנתא לא מתבצעות דרך בנק ערבי ישראלי אלא דרך בנק לאומי למשכנתאות שהוא זרוע המשכנתאות של קבוצת לאומי. כמו כן, בנק ערבי ישראלי מציע שירותי בנקאות אינטרנט מקיפים, בהתאם לשירותים של בנק לאומי ועל בסיס אותן מערכות מתקדמות.

בשנת 2008 בנק ערבי ישראלי עבר מהלך מיתוג מחדש שנועד לשפר את מעמדו ואת נתח השוק שלו במגזר הערבי. במסגרת המהלך שונתה הזהות התאגידית של הבנק ל-ai Bank (Arab Israeli Bank) וצבעי הבנק הוחלפו לצבעי הכחול-תכלת-לבן של קבוצת לאומי לעומת צבעי ירוק-לבן שהיו נהוגים ומזוהים עם הבנק עד השינוי.

נתונים כספיים

בנק ערבי ישראלי מעניק אשראי ללקוחותיו בהיקף של כ-3 מיליארד ש"ח לרבעון ופיקדונות הציבור בבנק הם 3-3.5 מיליארד ש"ח ברבעון. הרווח הנקי של הבנק לשנת 2009 עמד על כ-80 מיליון ש"ח, ב-2010 הרווחים קצת קטנו כתוצאה מהוצאות גדולות יותר על מענקים, פנסיה וכדומה, בעיקר בעקבות חגיגות חמישים השנה להקמת הבנק.

בנק ערבי ישראלי הוא היחיד שפעיל בלעדית עבור המגזר הערבי, יחד עם מרכנתיל דיסקונט שגם שם דגש רב על שירות מגזר זה. בנק ערבי ישראלי הוא כמובן השחקן המרכזי במגזר הערבי והשייכות לבנק לאומי מקנה לו חוזק כלכלי משמעותי.

לאתר הבית של בנק ערבי ישראלי – לחצו כאן

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915