בנק קונטיננטל

בנק קונטיננטלהבנק הוקם בשנת 1974 על ידי בנק הפועלים בשיתוף עם בנק S.E.B השבדי. אחוזי הבעלות של בנק קונטיננטל (Israel Continental Bank) היו 63% בידי בנק הפועלים ו-37% בידי הבנק השבדי, בנק קונטיננטל לא נסחר כחברה ציבורית נפרדת באף בורסה אך נחשב חלק מקבוצת בנק הפועלים שכללה מגוון של בנקים קטנים יותר שהבנק רכש לאורך שנות ה-60-70.

הבנק לשירותי בנקאות פרטית ועסקית

לאורך שנות פעילותו של בנק קונטיננטל הוא מיצב את עצמו ושימש בעיקר כבנק לבנקאות עסקית ופרטית, הבנק העניק מגוון שירותים בנקאיים למגזר העסקי –בנק בעיקר מתן אשראי למימון מיזמים שונים. כמו כן פנה לקהל יעד של בעלי מקצועות חופשיים בעלי אמצעים מעל הממוצע במשק, להם העניק בנק קונטיננטל שירותי בנקאות פרטית. אחד התחומים העיקריים בהם בנק קונטיננטל העניק שירות ללקוחותיו היה עסקאות סחר חוץ מיוחדות ופעילות מסחר במט"ח.

באופן כללי ניתן לומר כי בנק קונטיננטל לא עסק במתן אשראי בהיקפים גדולים מאוד אלא עסק יותר במתן הלוואות בינוניות לשוק העסקי. כאשר הבנק ניסה להיכנס לתחום המימון התאגידי על ידי הענקת אשראי בסכומים גבוהים מאוד העניינים הסתבכו וזהו אחד הגורמים העיקריים שהביאו בסופו של דבר להפסדים, סגירת הבנק ומיזוג פעילותו אל בנק הפועלים.

בכל שנות פעילותו של בנק קונטיננטל הוא שמר על גודל קטן מאוד בהשוואה לבנקים המרכזיים במשק וגם לעומת בנקים קטנים אחרים, הבנק פנה לקהלי יעד ספציפיים ויחסית מצומצמים ומאגר לקוחותיו מעולם לא היה עצום – יש לזכור כי הבנק בכל זאת היה חלק מקבוצת הבנקאות הגדולה במשק כך שכל בנק בקבוצה תרם את תרומתו לתמונה הכללית.

תחילת שנות האלפיים – המצב נראה מבטיח

בתחילת שנות האלפיים מצבו של בנק קונטיננטל נראה מבטיח, יציב והבנק הראה ביצועים טובים. ברבעון השני של 2001 למשל, הרווח הנקי של הבנק זינק לכדי פי 16 מהרבעון המקביל של שנת 2000, הרווח הנקי לאותו רבעון היה 1.6 מיליון ש"ח – אמנם סכום נמוך אך בהתחשב בגודלו של בנק קונטיננטל ובביצועי העבר אלו היו מספרים חיוביים מאוד.

במחצית שנת 2001 הרווח הנקי של בנק קונטיננטל עמד על 7.8 מיליון ש"ח, זאת כתוצאה מעלייה של כ-20% ברווח המימוני ומנגד ירידה משמעותית של 40% בהפרשה לחובות מסופקים, זאת משום שהבנק האמין כי סיפק אשראי איכותי ובטוח מבחינת יכולות ההחזר של הלווים העסקיים והפרטיים השונים.

הבנק נקלע להפסדים קשים ולמשבר עמוקמשבר

תחילת הסוף עבור בנק קונטיננטל הייתה בשנת 2002, הבנק העניק לקבוצת פלד-גבעוני מימון גדול מאוד של מעל 150 מיליון ש"ח, מימון ששימש לרכישת שלדים בורסאיים ושאר חברות עסקיות ע"י הקבוצה שהורכבה מאנשי עסקים ויוצאי מערכות הביטחון. בנק קונטיננטל העניק מימון בשיעורים גבוהים מאוד וללא בטחונות מספיקים כלל, גם מתוך אמון במנהלי הקבוצה וגם מתוך רצון להיכנס לתחום המימון בהיקפים אלו.

קבוצת פלד-גבעוני נקלעה לקשיים חמורים בעקבות מסע הרכישות הממונפות שלה ולא עמדה בהחזר ההלוואות לבנקים. בנק קונטיננטל שהיה חשוף לקבוצה בסכומים שהיוו חלק מהותי מהונו העצמי נאלץ להגדיל את ההפרשה לחובות מסופקים למעל 100 מיליון ש"ח בשנים אלו ולמעשה הבנק היה קרוב לקריסה.

בשנת 2004, לאחר שהחובות לא הוחזרו במלואם לבנק, החליט בנק הפועלים לפרק את בנק קונטיננטל ולסגור אותו כאשר כל פעילותו ועובדיו עברו לבנק הפועלים עם מיזוגו אל תוך הבנק ביולי של אותה שנה. בשנים הבאות נתבעו דירקטורים לשעבר בבנק קונטיננטל על מתן האשראי הבעייתי אך תביעות אלו בוטלו ונסגרו בפשרות.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.