דיני בנקאות

דיני בנקאותהעולם הפיננסי והעולם המשפטי קשורים זה בזה בצורה הדוקה במקרים רבים, החל מניסוחים רשמיים מעורפלים שאדם שאינו עוסק במקצוע לא מבין ועד מורכבויות רבות בין ההתקשרות של אדם רפטי או עסק לגורם הפיננסי – ברוב המקרים בנק. דיני בנקאות מהווים תחום בעולם המשפטי אשר עוסק בחובות הבנקים והגופים הפיננסיים בישראל, דינים שקובעים תקנות ומגבלות לגבי הקשר של הבנקים ללקוחותיהם.

בתוך התחום של דיני בנקאות כמה חוקים משמעותיים בישראל אשר מעוגנים בספר החוקים הרשמי של ישראל וחלקם (במובן הרחב יותר של התקנות הבנקאיות בישראל) מהווים הוראות ותקנות רשמיות מטעם גופים מפקחים כגון בנק ישראל וכדומה.

רלבנטיים למגוון מקרים

הנושא הרחב של דיני בנקאות אינו רלבנטי רק לנושאים שברומו של עולם או ללקוחות תאגידיים גדולים, החוקים השונים רלבנטיים למעשה לכלל התחום הבנקאי ולקשר של ארגון בנקאי עם כלל לקוחותיו, עסקיים ופרטיים.  עובדה ידועה היא כי לקוחות רבים, בעיקר פרטיים, כלל אינם מודעים למלוא הזכויות או האפשרויות שלהם בהתנהלות מול הבנקים ולכן מוותרים מראש או נלחמים לבדם מול גוף עצום כמו בנק ובסופו של דבר מבצעים בדיוק מה שהבנק דרש.

דיני בנקאות עשויים לשפר את תנאיו של הלקוח מול הבנק, למנוע עלויות מיותרות וכדומה וקבלת סיוע משפטי מקצועי או הסתמכות אישית על מקורות מידע מהימנים יכולה להיות בעלת משמעות קריטית. אין בהסברים כלליים אלו על דיני בנקאות לקבוע כי דינים וחוקים אלו נועדו לאפשר ללקוחות להימנע מתשלום חובות או מניצול העובדה שהבנקים מהווים גופים עסקיים בעלי חובות שונות לעומת ארגונים עסקיים אחרים.

אך בהחלט יש בתחום של דיני בנקאות לקבוע וללמד כי מערכת החוק בישראל נותנת את דעתה על רוב המקרים והאפשרויות במערכת הבנקאית וישנן הגדרות ברורות כך שלא תמיד צריך להסתמך על דברי הבנק או לוותר על דרישות שעל פניה נראות ללקוח בלתי הגיוניות.

דיני בנקאות – בהחלט יש סיכוי מול הבנק

הבנקים הם ארגונים פיננסיים גדולים מאוד, ברוב המקרים מדובר על חברות ציבוריות בשווי של מיליארדי שקלים, שורה רחבה של מנהלים חזקים, בעלי מניות בעלי משקל רב וכמובן מחלקות משפטיות עצומות ומקצועיות השולטות בכל רזי דיני הבנקאות. מסיבות אלו אנשים רבים לא מודעים לזכויותיהם או שהם לא מאמינים שניתן ל"נצח" גופים גדולים וחזקים כל כך כמו הבנקים.

אך בפועל המציאות שונה ומורכבת הרבה יותר מכך, למרות החוזק הטבעי של הבנקים בתור גורמים מובילים בכלכלה הישראלית. דיני בנקאות נועדו בדיוק לשם סיבות ומקרים אלו ועל מנת שתהיינה כמה שפחות פרצות בחוק או מקרים שנמצאים בתחום ה"אפור". כמו כן, בנקים מוגדרים כגופים למטרות רווח אך כאלו שמוטלות עליהן חובות כבדות מאוד של נאמנות ללקוחות ושמירה על האינטרסים שלהם לצד עשיית רווח לבעלי המניות. דיני בנקאות ומערכת המשפט בישראל בהחלט מעודדות במידה מסוימת לערער על קביעתם של הבנקים אם הלקוח חושב שנעשה לו עוול ובמקרים רבים נרשמו ניצחונות של לקוח פרטי או עסקי מול בנק גדול על סמך דיני בנקאות אלו.

כמובן שהתחום של דיני בנקאות הוא סבוך ומורכב מאוד ולכן בהחלט רצוי להיעזר בשירותי גורם מקצועי אשר מתמחה בתחום הפיננסי ודיני בנקאות.

תחומים רלבנטיים לדיני בנקאות

דיני בנקאות נוגעים לכלל המערכת הבנקאית ולמגוון גדול של מקרים ופעולות בנקאיות, החל מנושאים של מסגרות אשראי, חובות, בעיות במסחר בניירות ערך, ריביות וכדומה. לא מדובר על דרך להשיג תנאים טובים יותר על משכנתא למשל או הלוואה אחרת בריבית נמוכה אלא על אמצעי משפטי לתיקון עוולות פיננסיות וחוקיות שהבנקים ביצעו כנגד לקוח שלהם.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.