דמי ניהול פנסיוניים

דמי ניהול פנסיוניםתחום החיסכון הפנסיוני לגיל פרישה מורכב מהרבה דברים כמו הרכב החיסכון והאם הוא כולל גם מרכיבים ביטוחיים, אופן קבלת הכסף בגיל פרישה, אופן ההשקעות באפיק החיסכון, הביטחון של החוסך לגבי מה יקבל בגיל פרישה. בנוסף, סעיף דמי ניהול פנסיוניים קובע כמה משלמים לאורך השנים על ניהול החיסכון על ידי חברת הביטוח או בית השקעות. עולם החיסכון לטווח ארוך מתחלק לשלושה מסלולים אפשריים:

  • קרן פנסיה – מורכבת מעמיתים שבצורה מסוימת מבטחים זה את זה, כוללת רכיבי ביטוח פנסיוני כמו קצבת נכות וקצבה למשפחה במקרה מוות. המסלול הזול ביותר.
  • קופת גמל – כוללת רק מרכיב חיסכון ללא מרכיבי ביטוח, נחשבת למכשיר הפשוט ביותר להבנה. דמי ניהול בינוניים.
  • ביטוח מנהלים – פוליסה חוזית, כולל מרכיבי ביטוח כמו בפנסיה. ההבדל העיקרי הוא הבטחת נתון תוחלת החיים שמאוד משפיע על גובה הקצבה בגיל פרישה, נתון זה אינו יכול להשתנות בשונה מקרנות הפנסיה. מכשיר החיסכון היקר ביותר מבחינת דמי ניהול.

כמה משלמים על דמי ניהול

מבדיקות של נתוני אגף הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר וחוות דעת מומחים מתחום הפנסיה עולים נתונים שמראים את הפערים הגדולים בין שני המסלולים הביטוחיים, קרן פנסיה וביטוח מנהלים. אלו נחשבים הכי מסובכים להבנה ומבחינת המבנה שלהם.

דמי הניהול בשניהם מורכבים מתשלום על ההפרשות החודשיות לחיסכון ומדמי ניהול על הצבירה הכוללת, כאשר דמי ניהול מצבירה הם החשובים ביותר כי בהם מדובר על הכי הרבה כסף לאורך זמן. דמי ניהול ממוצעים ומשוקללים בקרן פנסיה עומדים על כ-1.1% ואילו בביטוחי מנהלים מגיעים אפילו עד 3% בפוליסות הישנות והמשתתפות ברווחים, בביטוחי מנהלים חדשים, מאז 2004, ממוצע דמי הניהול עומד על 1.7%.

חשוב להבין כי בחיסכון פנסיוני כל 1% נוסף לתשואה על החיסכון משמעותו תוספת של 17% לחיסכון עצמו, ולכן כל שינוי באחוזי דמי הניהול יכול להיות שווה בסופו של דבר מאות אלפי שקלים. לדוגמא, בפוליסות ביטוחי מנהלים ישנות ומשתתפות ברווחים החוסכים יכולים לאבד עד 25% מהחיסכון שלהם בהשוואה לקרן פנסיה.

אז למה אנשים חוסכים בביטוח מנהלים?

על פניו ועל פי הנתונים שהוצגו קרן פנסיה היא הזולה ביותר והכדאית ביותר, אך מכיוון שמדובר בתחום מורכב באמת קצת יותר מסובכת. אין ספק כי קרן פנסיה היא זולה יותר בהסתכלות יבשה, אך חשוב לזכור כי ביטוח מנהלים מציע לחוסכים מרכיב שאינו קיים בקרן פנסיה, ההבטחה כי מרכיב תוחלת החיים לא ישתנה.

מומחי ביטוח ופנסיה מספקים הערכה כי הבטחה זו שווה עד 10% בהסתכלות של חיסכון פנסיוני, או לחלופין 0.7% בדמי ניהול – תלוי כמובן כמה דמי ניהול בפועל משלם החוסך בביטוח המנהלים שלו. נתון זה מראה לנו כי חוסכים בפוליסות ביטוח מנהלים ישנות בעלות דמי ניהול משוקללים של 2.5%-3% משלמים למעשה דמי ניהול ריאליים של 1.8%-2.3%, עדיין הפרשים משמעותיים לטובת קרנות הפנסיה.

לצעירים כדאי כנראה לעבור לפנסיה

התחום הוא כאמור מורכב ומסובך, לכל חוסך מקרה שונה ודמי ניהול ספציפיים שמשמנים במעט את התמונה הכללית והממוצעת שהוצגה כאן, על מנת לקבל נתונים מדויקים רצוי לקבל ייעוץ פנסיוני בלתי תלוי שיכול לחסוך לחוסכים עד מאות אלפי שקלים בטווח הארוך.

לצעירים שרק החלו לחסוך לפנסיה מומלץ יותר לבחור באפשרות הזולה של קרן פנסיה, אחרת ישלמו הון בדמי ניהול לאורך שנים, וחוסכי ביטוחי מנהלים שקרובים לפרישה כבר עדיף להם להישאר במסלול זה וליהנות מהבטחת תוחלת החיים. הקמתה של מסלקה פנסיונית עשוייה לייעל את החיסכון ולהפחית את עלויות הקרן.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915