הוצאה לפועל

הוצאה לפועלמערכת ההוצאה לפועל פועלת תחת רשות האכיפה והגבייה של ממשלת ישראל. הוצאה לפועל היא מערכת בעלת סמכות משפטית שמשמשת בעיקר להחזר חובות, קנסות ותשלומי חובה אחרים שלא שולמו – הן מבחינת המגזר הפרטי והן עבור תשלומים לרשויות ממשלתיות שונות.

הוצאה לפועל – רלבנטית כמעט לכל חוב

התופעה של חובות כספיים שאינם מוחזרים היא תופעה מוכרת וטורדנית כלפי אלו שמחכים לקבל את חובם וכן תופעה שמהווה חלק בלתי נפרד מהכלכלה. הוצאה לפועל היא מערכת גבייה, מימוש נכסים והחזר חובות שפועלת בכל הארץ כאשר כמעט כל חוב הוא רלבנטי מבחינת הוצאה לפועל.

החוב יכול להיות תשלום שלא הועבר מאדם פרטי או חברה לגורם עסקי אחר במסגרת עסקה פרטית, קנסות ואגרות בסכומים גבוהים שלו שולמו לרשויות רשמיות וממשלתיות שונות, משכנתא שלא הוחזרה לבנק מסחרי, דמי מזונות שלא שולמו, מתן שיק ללא כיסוי ועוד מגוון עצום של מקרים וסוגי חובות שמצדיקים עירוב של הוצאה לפועל כחלק מההליכים החוקיים להחזר החובות.

הוצאה לפועל – שני צדדים למטבע – חייב וזוכה

לתהליכי החזר חובות במסגרת הוצאה לפועל יש שני צדדים, עובדה שיש לזכור בכל היבטי הוצאה לפועל.

חייב: האדם או הגורם שחייב כספים או סחורות לצד שלישי.
זוכה: אדם או גורם שנקבע בערכאה משפטית כי יש כלפיו חוב שלא הוחזר בדרכים אחרות. מוגדר כזוכה בהליך הוצאה לפועל ויש להחזיר לו את החוב במסגרת מימוש נכסים של החייב.

ברוב המקרים, הליך הוצאה לפועל כולל מינוי כונס נכסים שתופס בפועל חזקה על נכסים מסוימים ורלבנטיים של החייב על מנת לממש אותם ולהשתמש בכסף ממכירת אותם נכסים כדי להחזיר את החוב לזוכה של הליך הוצאה לפועל כפי שהוגדר על ידי בית משפט או ראש ההוצאה לפועל.

כונס הנכסים פועל מטעם בית המשפט ורשות הוצאה לפועל מקומית ולא מטעם הנושים – עובדה מהותית כי חלק מהגדרות תפקידו של כונס נכסים בהליך הוצאה לפועל קובעות שעליו לבצע את תפקידו תוך שקילת כל התנאים הכלכליים שרלבנטיים למימוש נכסי החייב, אך תוך מחשבה על תוצאה מיטבית עבור הזוכה והחייב גם יחד – למשל, לא לממש נכס במחיר נמוך מדי שלא יספיק לכיסוי החוב.

הגדרות הוצאה לפועל

המערכת נועדה על מנת להוציא לפועל פסקי דין של בית משפט או כל מסמך פיננסי בעל תוקף משפטי, כמו משכנתא, שטר חוב, צ'ק ללא כיסוי וכדומה.

הוצאה לפועל משמשת כמתווך אשר מנהל את תהליך מימוש נכסי החייב כפי שתואר והעברת סכומי החוב כפי שנקבעו לזוכה, הוצאה לפועל אינה גוף למטרת רווח אלא חלק מרשות ממשלתית. כאמור, הליך הוצאה לפועל יכול להיות מפועל גם כנגד חייבים של חובות ממשלתיים ולא רק עבור חובות במגזר הפרטי.

הליכים פורמאליים של הוצאה לפועל

לאחר החלטת בית משפט או פניית "זוכה" ללשכת ההוצאה לפועל המקומית נפתח לחייב תיק הוצאה לפועל. במועד זה נשלחת אזהרה לחייב, המכתב מודיע על פתיחת התיק וכי הוא צריך לשלם את חובו עד תאריך מסוים או להתמודד עם עיקולים ומימוש נכסים על ידי כונס נכסים.

לחייב ניתנת כמובן הזכות להתנגד לביצוע שטר החוב או החזר החוב מסיבות שונות, ראש ההוצאה לפועל  מחליט לגבי דרך הפעולה – לבטל את ההליך, לנסות פריסת חוב או כניסה להליך כינוס נכסים.

במסגרת הליך הוצאה לפועל ואם החייב לא מחזיר את חובו,החוק מאפשר צעדים נוספים מלבד כינוס נכסים, אלו יכולים להיות עיקולי חשבונות בנק, איסור יציאה מהארץ, אי חידוש רישיונות וכדומה – לא מעקלים פריטים בסיסיים לקיום שוטף ופרנסה.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.