הכל על החזרי מס

הכל על החזרי מס - עצמאות כלכליתמה בין ההבטחות לגבי העובדה שהמדינה חייבת לך כסף בהחזרי מס לבין המציאות בפועל? החזרי מס הם נושא מורכב ומקיף, הכולל מאפיינים פרטניים רבים ודרישות בירוקרטיות שונות למטרת בירור הזכאות להחזר וקבלתו בפועל.

אך בהחלט ניתן לומר כי יש קשר בין ההצהרות על כך שהמדינה חייבת לאזרחים רבים כסף בהחזרי מיסוי לבין המציאות בפועל – מסיבות כאלו ואחרות, החל מפרטים אישיים לא עדכניים ועד טעויות בגבייה וכיוצא באלו.

החזרי מס נוגעים במקרים רבים מאוד לציבור השכירים בישראל כמו גם לעצמאים, למעשה באמצעות ייעוץ מתאים ושירות מקצועי ניתן יחסית בפשטות ובקלות לברר האם אדם זכאי להחזר מס, לא חייבים להיות חברת ענק או טייקון עם תכנוני מס יצירתיים אלא פשוט לפעול לפי הכללים ולהגיש את הבקשות כהלכה.

החזרי מס הם נושא מורכב ומקיף כאמור, כאשר מאפיינים רבים ושונים משפיעים על מידת הזכאות. אך הסכומים ללא ספק יכולים להצטבר ולהגיע לסכומים גבוהים מאוד.

רצוי לא להסתמך על כך שרשות המיסים תגלה לבד כשלים או החזרים רלבנטיים וכמו כן לא להסתמך על חשבי השכר מטעם המעסיק – הסיבות רבות ורבים מאיתנו זכאים בפועל להחזרי מס!

רק 6 שנים אחורה

באופן כללי, חוקי המס מאפשרים לדרוש החזרי מס רק 6 שנים אחורה משנת המס הנוכחית, לאחר מכן מדובר על התיישנות ואי אפשר לבקש החזרים.

לכן חשוב מאוד לבצע בדיקות זכאות להחזרים אחת לתקופה ולא להפסיד כך כספים אשר בפועל מגיעים לכם באופן חוקי – החזרי המס כוללים תוספות ריבית והצמדה כנהוג.

רלבנטי מאוד לשכירים

עצמאים ברוב המקרים מנהלים את החשבונות שלהם ואת ההתנהלות הפיננסית דרך רואי חשבון, שירותי הנהלת חשבונות וכן הלאה. כך שמגזר זה לרוב מוודא באופן מהותי כי הוא מנצל את כל הטבות המס הרלבנטיות עבורו עוד מראש.

לכן, הנושא של החזרי מס הוא בעל רלבנטיות גבוהה במיוחד עבור ציבור השכירים הגדול בישראל, אנשים שעבורם המס יורד אוטומטית מהתלוש והוא כביכול סוג של "גזירה משמיים", מספיק שכמה פרטים אישיים של העובד אינם עדכניים על מנת לשלם יותר מדי מס למשל.

מקרים נפוצים של זכאות להחזרי מס בקרב שכירים כוללים עבודה במקביל בכמה עבודות, הפקדות עצמאיות לקופות גמל וקרנות פנסיה, פרטים אישיים לא מעודכנים ואי לכך היעדר נקודות זיכוי בחישוב המס לעובד, תקופות של הפסקת עבודה, סיום תואר אקדמי ואי מימוש נקודות הזכות הרלבנטיות, תשלומי מזונות בידי גרושים, תרומות ועוד.

אם אתם לא רוצים להסתבך עם הביוקרטיה של מס הכנסה או להגיש חס וחלילה נתונים ובקשות לא נכונות תמיד אפשר להיעזר בשירותיהם של מומחים – כאשר יועצי מס, רואי חשבון וחברות המתמחות בנושא קבלת החזרי מס עוסקים בתחום זה. מידע נושא באתר hagana.co.il

נקודת זיכוי ממס

הנושא של נקודות זיכוי הוא קריטי עבור החזרי מס. נקודות הזיכוי הן הדרך של המדינה להעניק לאזרחים משלמי המיסים הטבות בעלות ערך כספי בהתאם למצבים שונים המוגדרים בחוק.

כל נקודת זיכוי היא בעלת ערך כספי הנקבע עבור כל שנת מס, כאשר כל נקודה כזו מפחיתה את תשלום המס בפועל של האדם – סוג של הנחה בתשלום המס. לכן נקודות הזיכוי הללו הן אחד הנושאים המרכזיים היוצרים זכאות להחזרי מס. זאת בעיקר עקב חוסר התאמה בין הפרטים האישיים לפיהם מחושב המס בפועל לבין הפרטים האמיתיים – למשל כי העובד לא עדכן את חשב השכר כי לא ידע שמצב מסוים מקנה נקודות זיכוי.

מצבים רבים מעניקים תוספת נקודות זיכוי, למשל מגורים באזורים מסוימים, מצב משפחתי, השלמת תואר אקדמי, הורים לילדים בעלי נכויות ועוד מגוון דוגמאות.

ניתן לדרוש החזרי מס רטרואקטיבית כאשר יש אסמכתאות לכך שבתקופה המדוברת לנישום הגיעו נקודות זיכוי שלא קיבל בפועל.

מסמכים שונים במסגרת הבקשה

בקשה לקבלת החזרי מס מצריכה גם מסמכים שונים, מדובר על הליך בירוקרטי שאורך זמן מסוים, אך אם מגיעים החזרים אז בהחלט ניתן לקבלם כחוק.

המסמכים כוללים למשל טופסי 106 ממעסיקים, אישורים רפואיים או רשמיים שונים לגבי נקודות זיכוי, אישורים על השקעות בניירות ערך, אישור מגורים וכן הלאה.

לסיכום, מס הכנסה ויתר המיסים בישראל הינם חשובים למדינה ולחברה, אך באמת שאין סיבה לשלם יותר מדי מס ואם אפשר לקבל החזרי מס אז בהחלט חשוב וכדאי לנצל זאת! הסכומים יכולים להיות גדולים ובעזרת ייעוץ מתאים ההליך כולו פשוט יחסית.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915