החלפת בנק – מעבר בין בנקים

החלפת בנק - מעבר בין בנקיםלמרות מה שרבים נוטים לחשוב וצורת הפעולה של אנשים רבים בישראל, היחסים שלכם עם הבנק אינם חתונה קתולית ואפשר לעבור בין הבנקים השונים, לסגור חשבון באחד ולפתוח חשבון חדש באחר.

במקרים מסוימים החלפת בנק היא תהליך כדאי מבחינה כלכלית, במקרים מסוימים הרצון לעבור יכול להוביל לתנאים טובים יותר בבנק הנוכחי וישנם מקרים בהם כמובן לא משתלם לעבור בנק. מתי זה כדאי ובמה זה כרוך, על כך בסקירה הבאה.

חובת הבנקים על פי בנק ישראל

אם בעבר החלפת בנק הייתה כרוכה בבירוקרטיה ועלויות משמעותיות שנועדו להקשות על הלקוחות לבצע את המעבר, כיום בנק ישראל התערב בחקיקה בנושא והתחום קל ופשוט הרבה יותר מבחינת הלקוח. הבנקים חייבים בכמה דברים על מנת להקל ולהוזיל החלפת בנק עבור הלקוח. החובות העיקריות של הבנקים הן:

  • העברת כל המידע הרלבנטי ללקוח על התחייבויות, חסכונות ושאר נתונים פיננסיים בחשבון הבנק הנוכחי על מנת לקבל תמונת מצב חשבון אמיתית ומלאה.
  • הגבלה על עמלת סגירת חשבון עד לגובה של 40 ש"ח – כמובן שאין קשר לעמלות פירעון מוקדם של משכנתא או תכניות חיסכון.
  • פשטות התהליך ואיסור על הבנק "לטרטר" את הלקוח להגיע לסניף עם אין צורך אמיתי.
  • ביצוע פעולות על ידי הבנק החדש, הבנק אליו אתם עוברים יכול להעביר הוראות קבע וזיכויים מחשבונכם אל החשבון החדש ובכך לחסוך התעסקות של הלקוח.

מתי זה כדאי – לא חד משמעי

באופן עקרוני הכדאיות של החלפת בנק היא אם הלקוח מקבל תנאים טובים וזולים יותר בבנק החדש מאשר בבנק הנוכחי שלו. אך העניין תלוי בהרבה גורמים ואין תשובה חד משמעית.

כדאיות החלפת בנק תלויה מאוד בהתחייבויות השונות של הלקוח לבנק ובעלויות השונות של הפסקת או פירעון מוקדם של התחייבויות אלו, מיקום הסניף חשוב ומשמעותי לחלק מהאנשים, מכשירים פיננסיים מסוימים שקיימים בבנק אחד אך לא קיימים באותה מתכונת בבנק החדש ועוד מרכיבים שמשפיעים על ההחלטה.

אמצעי מיקוח עם הבנק הנוכחי

במקרים רבים מספיקה ההתלבטות מול הבנק הנוכחי לגבי החלפת בנק כדי לשפר את התנאים שלכם ולגרום לכם להישאר באותו בנק. אם הבנק מוכן להציע את אותם תנאים או אפילו משופרים יותר מהבנק החדש אז המעבר הופך פחות כדאי וניתן לחסוך עלויות ובירוקרטיה אם פשוט נשארים עם אותו חשבון.

הבנקים מרוויחים מכספי הלקוחות שמופקדים בבנק ומן הסתם אף אחד לא רוצה לאבד לקוח לטובת מתחרים, שיקולי הלקוח הם בסופו של דבר ענייניים ועליו לבחור בהצעה המשתלמת ביותר עבורו מבחינת מכלול הדברים, בין אם בבנק הנוכחי או בבנק חדש.

קבלו תמונת מצב מדויקת לפני ההחלטה

חשוב ביותר לקבל תמונת מצב חשבון מקיפה ומדויקת מאוד לפני ביצוע ההחלטה על החלפת בנק, כי במקרים מסוימים הדבר עלול לעלות לכם ביוקר. מעבר לעובדה שהבנק לא מעוניין לאבד לקוחות והכנסה עתידית הוא כמובן לא יהיה מוכן לספוג הפסדים על התחייבויות שונות שלכם כלפיו.

אם יש לכם התחייבויות של משכנתא, הלוואות, חובות ועוד כלפי הבנק אז תצטרכו להחזיר ולסגור את כל הנושאים לפני המעבר, הבנק יכול לדרוש תשלומי ריבית והצמדה שמגיעים לו על התחייבויות ספציפיות וכן תשלום עמלות שונות שיהיה עליכם לשלם.

חשוב לדעת בדיוק מה עליכם לשלם לבנק הנוכחי על מנת לסגור את החשבון אצלו. כמו כן, רצוי לבדוק אם הבנק החדש האם הם יכולים לעזור בכיסוי ההתחייבויות באמצעות הלוואות נגדיות.

החלפת בנק היא עניין שאסור להתעלם ממנו אך יש לבחון את המצב בצורה טובה לפני ההחלטה.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.