הטבות לאמהות חד הוריות

הטבות לאמהות חד הוריותגידול ילדים הינה משימה לא פשוטה. היא אינה פשוטה לזוג הורים, אולם על אחת כמה וכמה מורכבת משימת ההורות לאם חד הורית. בישראל חיות למעלה מ-130 אלף משפחות חד הוריות, גברים ונשים אשר מגדלים את ילדיהם בלא חלוקה זוגית בנטל.

לאמהות חד הוריות מגיע סיוע רב מהמדינה אשר מעניקה הנחות במס הכנסה, סיבסוד מעונות יום לילדים, סיוע בקבלת הלוואה לשיכון ודיור ועוד. הסיוע אשר מעניקה המדינה נועד כחלק ממדיניות הרווחה להקל על האם אשר מגדלת את ילדיה בכוחות עצמה וכן לאפשר לילדים במדינה את התנאים הבסיסיים למחיה ראויה ולימודים.

הטבות כלכליות

ההוצאה הכספית בגידול הילדים הינה אחת ההוצאות הכבדות על האם אשר נושאת בנטל לבדה. אם חד הורית אשר גיל ילדה הצעיר לא עולה על שבע שנים זכאית להטבות במס הכנסה אשר באות לידי מימוש בנקודות זכות, וכן לסיוע במימון מעונות יום לילד. אמהות חד הוריות אשר גיל ילדיהן לא עולה על 19 זכאיות גם הן להטבה במס (השווה לסכום של כ-170 ש"ח בחודש).

הטבה על תשלום שכר הלימודים גם היא ניתנת לאמהות חד הוריות ומאפשרת קבלת מימון של 10-18 אחוזים משכר הלימוד (בהתאם לגובה שכר הלימוד והשתכרות האם) מדי שנה. נוסף על אלה, אמהות אשר אינן משתכרות בשכר המינימום מקבלות השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי בהתאם למצבן. כלל ההטבות ניתנות באמצעות הביטוח הלאומי ורצוי לברר את הזכאות באתר לביטוח לאומי ובמס הכנסה.

סיוע בשיכון ודיור

אמהות חד הוריות זכאיות להטבות גם בתחום הדיור, אם בשכירות או ברכישת דירה. זכאות לקיצבאות דיור ולדיור ציבורי ניתנת לאמהות חד הוריות אשר מוכרות כזכאיות במשרד השיכון והבינוי. במסגרת זו ניתנות הקלות לרכישת דירה לאמהות אשר אין ברשותן דירה. גובה הסיוע נקבע בהתאם למצבה של הכלכלי של האם. אמהות גרושות, אשר לא מקבלות תשלום מזונות זכאיות להנחה נוספת.
בנוסף, זכאיות אמהות חד הוריות לתנאים נוחים בקבלת משכנתא לדירה. לבירור גובה המימון והזכאות יש לפנות למשרד השיכון והבינוי.

הטבות במעונות יום לילדים

כל אם מעוניינת במתן חינוך ומסגרת טובים ביותר עבור ילדיה. גם בתחום זה מסייעת המדינה לאם החד הורית ובמעונות היום של ויצו זכאיות האמהות לסבסוד ומתן מסגרת הולמת לילדיהם. גובה הסבסוד נקבע בהתאם להשתכרותה של האם, למספר ילדיה ולפי קריטריונים נוספים הנקבעים על ידי הביטוח הלאומי.

הרשויות המקומיות לרווחת האמהות

גם הרשויות המקומיות מנסות להקל על מלאכת ההורות של אם חד הורית ומעניקים הנחה של 20% בארנונה לאמהות. גובה הטבה זו גדל אם האם אינה משתכרת בשכר מינימום ויכול אף להגיע ל70%. כמו כן, זכאיות אמהות חד הוריות לסיוע וסבסוד פעילות חברתית שונה המאורגנת על ידי הרשות המקומית. ביניהם הנחה ברישום לקיטנות עירוניות, הנחה ברישום לחוגים המתקיימים במתנסים העירוניים, הנחה בבריכות עירוניות ועוד.

מלאכת גידול הילדים המוטלת על אם חד הורית אינה מלאכה קלה. הפן הרגשי המורכב אשר מתלווה לטיפול בילד לבד אינו יכול לקבל מענה של שירותי המדינה. אולם, המדינה מסייעת רבות בתנאים הסביבתיים והכלכליים אשר יכולים להקל משמעותית על האם היחידה. בירור כלל הזכאויות ורישום כאם חד הורית נקבע בדרך כלל על ידי עובדים סוציאליים ובהכרה של הביטוח הלאומי. משם עובר עדכון הסטטוס למוסדות כגון הרשות העירונית, משרד הבינוי והשיכון ועוד אשר מעדכנים את גובה ההטבות והסבסוד בהתאם למצבה של האם.

למידע נוסף:

סיוע בתשלום חובות

יעוץ כלכלי למשקי בית

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915