הכשרה מקצועית למבוגרים

הכשרה מקצועית למבוגריםעל פי נתוני השנתון הסטטיסטי לישראל 2010 , של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בכל שנה, ישנם כ-23 אלף איש, הלומדים בקורסים להכשרה ולהשתלמות מקצועית למבוגרים, אשר הינה בפיקוח משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה.

מהי הכשרה מקצועית למבוגרים? מהו קהל היעד שלה? אילו נושאים נלמדים במסגרת ההכשרה? ומה פוטנציאל ההצלחה שלה?

מהי הכשרה מקצועית למבוגרים?

הכשרה מקצועית למבוגרים הינה תוכנית של משרד התמ"ת, המיועדת למבוגרים מקצועיים ובלתי מקצועיים, שברצונם ללמוד מקצוע חדש או לשדרג את מעמדם המקצועי. הנושאים בהן ניתנת ההכשרה מגוונים והם כוללים היצע רחב המתאים לכלל האוכלוסייה. תוכנית ההכשרה המקצועית, מספקת למבוגרים הלומדים בה, מבחר קורסים בהם ניתן להשתתף במוסדות לימוד הפרושים ברחבי הארץ. שעות הלימוד נעות בין עשרות לאלפי שעות והן מותאמות לתחום הלימוד.

הכשרה מקצועית למבוגרים – מטרות עיקריות

הכשרה מקצועית של מבוגרים, הינה מרכיב חשוב בשוק העבודה, היא מאפשרת הכנסת ציבור מושכל ובעל ניסיון לשוק העבודה, ובכך, מקטינה את האבטלה ומסייעת להוצאה ממעגל העוני. ההכשרה מאפשרת גיוון של שוק העבודה הישראלי, והיא מכינה את המשק להזדקנות האוכלוסייה. ההכשרה מהמקצועית מסייעת למבוגרים לשמור על עצמאות כלכלית ולקיים את עצמם בכבוד.

כמו כן, מטרת ההכשרה המקצועית למבוגרים היא לתרום ולשמור על מיומנות מקצועית של המשתתפים בהתאם לצרכים של שוק העבודה, וכך, היא אף משדרגת ומתאימה את רמת המקצועיות והידע – לצרכי המדינה.

קהל היעד

תוכנית הכשרה מקצועית למבוגרים, כשמה כן היא, מתאימה למבוגרים. מדובר הן במבוגרים בעלי רקע תעסוקתי, והן בכאלו אשר אין להם ידע כלל. ההכשרה מתאימה, בעצם, לכל מי שרוצה לעשות הסבת מקצוע, עמד לפני פיטורין, רוצה ללמוד מקצוע חדש, לשדרג את הידע שלו או מעמדו המקצועי. אחד ממסלולי התוכנית, אשר מועבר בעיקר בשעות הבוקר, מתאים למבוגרים שאינם אקדמאים, גם בעלי השכלה נמוכה מ-12 שנות לימוד אשר לא נמצא עבורם פתרון תעסוקתי מספק.

ענפי הכשרה מקצועית למבוגרים

היצע התחומים המוצעים ללמידה והשתלמות עבור מבוגרים, רחב מאוד והוא כולל נושאים שונים, החל מתחום הרכב, וכלה בתחום הטיפוח. להלן מבחר נתונים על פי נתוני השנתון הסטטיסטי לישראל 2010 , של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה:

התחום המבוקש ביותר הוא תחום המינהל, בו לומדים מדי שנה כ-7,000 מבוגרים. תחום הטיפוח הוא היעד הפופולארי הבא, ורוכשים בו השכלה כ-3,000 איש.

לתחומי הארחה, טיפול, חשמל, תחבורה, בניין, מחשבים וגרפיקה יש ביקוש דומה, העומד בין 1,000 ל- 1,600 לומדים, ולתחומים אחרים ( כמו הצלה, תעשייה וניהול, אופנה, עץ, מקצועות פרה- רפואיים ויהדות) הביקוש נמוך יותר והוא עומד על 250 לומדים בממוצע.

בתחום המנהל, הטיפוח, הגרפיקה והאופנה, לומדים יותר נשים מאשר גברים, ובתחומי תחבורה, חשמל, בניין, רכב, עץ, מכונות ויהדות- המצב הפוך.

המידע כולל הכשרה מקצועית למבוגרים, הניתנת בשעות היום והערב. כאשר 77% מהלומדים, בוחרים לרכוש את הידע בהשתלמויות ערב.

תהליך הרישום וההשתתפות

על מועמד המעוניין ללמוד בקורסי הכשרה למבוגרים, לעבור מספר שלבים:

  1. עליו לעמוד בפני וועדת קבלה הבוחנת האם הוא עומד בתנאי הקבלה לקורס, והאם הוא מתאים לעסוק בתחום.
  2. תשובה חיובית של הוועדה, מאפשרת רישום לקורס.
  3. על הלומד, לשלם השתתפות עצמית סמלית, בהתאם לנקבע לו.
  4. במהלך הלימודים, המוסד לביטוח לאומי מקבל דיווח על ימי השתתפותו, לפיו יקבל דמי אבטלה או השלמת הכנסה.
  5. הקורסים ילוו בתכנים עיוניים ומעשיים ובסופם יתקיימו בחינות בהתאם למקצוע ולדרישות התמ"ת.
  6. בוגרי הקורס אשר סיימו אותו ואת הבחינות בהצלחה, יקבלו תעודת מקצוע ותעודת סיום קורס.

התעודה המתקבלת בסיום הקורס, הינה תעודה מקצועית מוסמכת, באמצעותה יכול הבוגר להשתלב בשוק העבודה. במידת הצורך, יכול הוא לבקש מלשכת התעסוקה כי תמצא עבורו משרה בתחום הכשרתו.

ראייה לעתיד- פוטנציאל הצלחה

על פי ממצאי סקרים שנערכו על ידי משרד התמ"ת והחוקר אלון פורת, נכון לשנת 2008, בבדיקה ארוכת טווח שנערכה, נמצא כי 73.6% בקרב המבוגרים מועסקים במקצועות שונים כ-5 שנים מתום ההכשרה. מתוכם כ-56% נחשפו כבר בעבר לתחום המקצוע בו הוכשרו.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915