הלוואה למורים

הלוואה למוריםמגזר המורים הוא חשוב ביותר כמובן כי אלו האנשים שמחנכים את ילדינו והם חלק מהותי מהדרך בה דור העתיד של ישראל יגדל ויתפתח. על פי רוב המשכורות של עובדי ההוראה בישראל אינן גבוהות, מה שיכול להביא לקשיים כלכליים כאלו ואחרים של ציבור המורים.

מסיבה זו וגם על מנת להביע הערכה כלפי המורים והעובדה שרוב המורים קשורים למשרד החינוך בצורה זו או אחרת המדינה וגופים מסחריים מציעים אפשרות מימון שנקראת הלוואה למורים. זוהי הלוואה בתנאים מיוחדים שמוענקת רק לעובדי מגזר ההוראה.

הלוואה למורים בסבסוד המדינה

במסגרת מגוון שירותי בנקאות מיוחדים שמציעה המדינה, באמצעות בנקים ספציפיים, לציבור עובדי המדינה מורים יכולים לקבל הלוואה למורים בתנאים מסובסדים ואטרקטיביים. הלוואות אלו ניתנות במסגרת מכרז שירותי הבנקאות של החשב הכללי במשרד האוצר. בעבר בנק יהב סיפק בבלעדיות את האפשרות של הלוואה למורים ולציבור עובדי ההוראה בסבסוד המדינה, אך בשנת 2007 זכה בנק דיסקונט במכרז החשב הכללי ולכן מאז הוא הבנק הבלעדי שמציע הלוואה למורים בתנאים מועדפים ומסובסדים (לצד הלוואות מסובסדות ושירותי בנקאות ליתר מגזר עובדי המדינה).

הלוואה למורים בסבסוד המדינה אינה עבור כל שימוש ולא מדובר על הלוואה לכל מטרה באופן עקרוני ועל פי ההגדרות, המטרות שלשמן מותר לבקש הלוואה למורים במסגרת זו הן:
•    לשיפוץ דירה
•    לרכישת דירה
•    למימון חתונה או לצרכי נישואים
•    מימון עזרה לילדים

הלוואת רווחה – הסעיף היחיד שמאפשר חריגה בכך שניתן לקבל הלוואה מסובסדת של עד 8,000 ש"ח לכל מטרה וללא תנאים מוקדמים.

באופן עקרוני הלוואה למורים במסלול זה היא עד סכום של 18,000 ש"ח ואם משלבים כמה הלוואות למורים אז ניתן להגיע גם לאשראי של עד 30,000 ש"ח במצטבר. במקרים מסוימים אפשר לבקש הלוואת רווחה עבור סכום גבוה יותר אך קבלת אשראי זה עלול להצריך מסמכים רלבנטיים לבקשת הבנק ואת אישורו מראש לחריגה.

תנאי הלוואה למורים בסבסוד המדינה

כאמור, בפועל ניתן לקבל הלוואה למורים של עד 30,000 ש"ח, אם שני בני הזוג הם מורים אז כמובן שניתן לקבל במשותף עד 60,000 ש"ח. ההלוואה (או ההלוואות) היא לתקופה של שנתיים. הריבית על הלוואה למורים במסלול מסובסד זה היא אטרקטיבית וניתנת לשינוי על פי הסכום, הלקוח וכדומה אך היא בכל מקרה נשארת הלוואה מסובסדת שבה ריבית נמוכה משמעותית מהמקובל בשוק.

בנוסף לאפשרויות שנסקרו לגבי הלוואה למורים בנק דיסקונט (או כל בנק שזוכה במכרז החשב הכללי) מאפשר לקבל "הלוואת התארגנות" שיכולה להגיע גם לסכום של 150,000 ש"ח, כאשר תנאי הריבית בה יהיו ריבית הפריים פחות 0.5% למשך 10 שנים תוך מתן אפשרות של תקופת גרייס שבה לא משלמים את החזרי הקרן אלא רק ריבית, או גרייס מלא ללא תשלום כלל למשך התקופה המוסכמת (לרוב 3 חודשים).

הלוואות מסובסדות לסטודנטים להוראה

במסגרת מוצרי הלוואה למורים גם סטודנטים להוראה יכולים לקבל הלוואות סטודנטים מסובסדות למימון שכר הלימוד של החל מ-4,500 ש"ח ועד מימון מלא. סטודנטים אשר ישלימו את חוק לימודיהם בתוך 4 שנים יהיו זכאים לקבל את ההלוואה כמענק רטרואקטיבי.

הלווה למורים מהבנקים המסחריים – בעיקר בנק מסד

למעשה כל הבנקים מציעים מבצעים והטבות לציבור המורים, מגזר זה נחשב יציב ואיכותי למרות רמת ההכנסה הנמוכה יחסית. בנק מסד מקבוצת הבינלאומי תמיד נחשב כבנק של המורים ולכן הוא בעיקר מציע תנאים אטרקטיביים של הלוואה למורים במגוון מסלולים ואפשרויות, כולל הלוואות מיוחדות למורים בחל"ת.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.