הלוואה לעסקים קטנים

הלוואה לעסקים קטניםהקמת ותפעול עסקים קטנים הם חלק משמעותי מאוד מכלכלת המדינה ומדובר על אתגר משמעותי עבור כל אחד שהוא בעל עסק או מנסה להקים עסק קטן חדש. עסקים קטנים הם עסקים ללא עובדים רבים ובעלי מחזור הכנסות מצומצם. כפי שהקמת ותפעול העסק הם בעייתיים וקשים במציאות כלכלית מורכבת במקרים רבים יש צורך לפנות לגורמי מימון שונים ולבקש הלוואה לעסקים קטנים למגוון מטרות וסיבות.

באופן כללי ישנם שני מסלולים מרכזיים של הלוואה לעסקים קטנים:
•    הלוואה לעסקים קטנים בסבסוד המדינה או בתנאים מועדפים של קרנות מימון למיניהן
•    הלוואות מהבנקים או גורמי מימון פרטיים אחרים

הלוואה לעסקים קטנים מבנקים מסחריים

כמובן שאחד הגורמים החשובים שמספק לבעלי עסקים הלוואה לעסקים קטנים הם בנקים מסחריים. על מנת לקבל הלוואה לעסקים קטנים מאחד הבנקים יש צורך להציג בפני נציגיו תכנית עסקית, מקורות הכנסה וכדומה. ככל שפעילות העסק מבוססת יותר או בעלת פוטנציאל כלכלי יותר כך הבנק יסכים לספק לבעל העסק הלוואה עבור הסכום הרצוי. אך במקרים רבים הבנקים מסרבים לתת אשראי בנקאי לעסקים קטנים בשל רמת סיכון גבוהה מדי לטעמם ולכן יש לחפש מקורות אחרים.

הלוואה לעסקים קטנים מקרנות ממשלתיות

המדינה מעניקה סיוע לעסקים קטנים במגוון דרכים כאשר אפשרות נפוצה היא בקשת הלוואה לעסקים קטנים. ישנן שלוש קרנות סיוע שכל אחת מופעלת וממומנת על ידי משרד ממשלתי אחר.
•    הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה – הקרן הממשלתית העיקרית
•    קרן לעולה העצמאי
•    קרן ליצואן הבודד

הקרן לסיוע לעסקים קטנים מציעה לקבל הלוואה לעסקים קטנים במסלול להון חוזר לעסקים בצמיחה או בקשיים והלוואה להקמת עסק קטן או להרחיב עסק קיים. פעילות הקרן היא מול כמה בנקים כאשר הבנקים הם אלו שמעניקים את ההלוואה אך הערבות להחזר ההלוואה היא של המדינה. הקרן פועלת באמצעות חברה חיצונית וועדת אשראי מקצועית שדנה בכל בקשה.

הלוואה לעסקים קטנים מקרנות מימון פילנתרופיות

בנוסף לסיוע ממשלתי ישנן כ-22 קרנות מימון פרטיות שהן קרנות פילנתרופיות (נדבניות) שפועלות ללא כוונת רווח וממומנות על בסיס תרומות בלבד. ישנן 13 קרנות שמציעות הלוואה לעסקים קטנים בפריסה ארצית ו-12 קרנות שפועלות על פי אזורים מוגדרים. הקרנות הגדולות ביותר שמציעות הלוואה לעסקים קטנים הן:
•    קרן קורת (מפעילה מספר קרנות משנה ספציפיות)
•    קרן שמש
•    קרן נתן
•    קרן להב
•    קרן אור

בגלל שמדובר על הלוואה לעסקים קטנים ממקור ללא כוונת רווח אז יש פניות רבות מאוד לקרנות אלו וכל בקשה נבחנת ספציפית, מן הסתם הרוב לא מקבלים אישור אך אלו שכן נהנים מהלוואה מיוחדת שבמקרים רבים הייתה הגורם העיקרי להצלחה ובהחלט רצוי לבחון את כל האפיקים הקיימים.

הלוואה לעסקים קטנים באמצעות האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית

במקרה זה מדובר על הלוואה לעסקים קטנים שמוענקת על ידי אחד הגמ"חים הגדולים ביותר, האגודה מציעה למועמדים מתאימים הלוואה לעסקים קטנים ללא ריבית. ההלוואות הן בעיקר לצרכי פיתוח של עסק שקיים לפחות חצי שנה. האגודה מציעה הלוואה לעסקים קטנים ללא ריבית עד סכום של 70,000 ש"ח.

הלוואה לעסקים קטנים מהשוק הפרטי

ניתן גם לקבל הלוואה לעסקים קטנים מגורמי מימון מהשוק הפרטי, כמובן שהתהליך לרוב פשוט וקצר יותר מאשר דרך בנקים או קרנות למיניהן כי ההלוואה ניתנת בתנאים כלכליים ורווחיים למלווה. ישנן הרבה חברות מימון פרטיות שמציעות הלוואות של כמה עשרות אלפי שקלים ובעל עסק יכול גם לקבל מעין הלוואה במסלולי פקטורינג, ליסינג וכדומה.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.