הלוואות מגמ"ח

הלוואות מגמ"ח - עצמאות כלכליתבתורת ישראל נאסר על לקיחת ריבית או כל תמורה על הלוואה. במציאות בה אנו חיים, כסף עולה הרבה כסף, במיוחד אם הוא התקבל כהלוואה המוחזרת בפרישת תשלומים.

קיימים ארגונים רבים המעניקים הלוואה ללא ריבית. אלו הם ארגוני הגמ"ח, גמילות חסדים, הם קרנות המורכבות מתרומות שבדרך כלל מגיעות מחו"ל. מצווה זאת מוזכרת בתורה והיא אף בעלת חשיבות גבוהה יותר מצדקה הניתנת במתנה לאדם. הכסף בקרן ניתן לנזקקים כהלוואה, בלי ריבית.

לא רק כסף

מלבד כסף, קיימים גם גמ"חים לבגדים, מוצרים לתינוקות, רהיטים ואף שמלות כלה. כל מוצר או חפץ שאנשים עשויים להזדקק לו, יד שנייה או חדש. בחלק מהמקרים הם ניתנים כתרומה ובחלק בהשאלה החוזרת לארגון, למשל ארגון  יד שרה המשאילה ציוד רפואי לנזקקים, ולא רק להם. הציוד ניתן בהשאלה ולא עולה כלל למשאיל, יש להשאיר פיקדון בלבד. בגמר השימוש הוא משיב את הציוד, כפי שקיבלו בדיוק. במעמד השבת ההשאלה הוא גם יכול להשאיר תרומה, כמה שירצה. התרומות משמשות לרכישת ציוד חדש שיעמוד לרשות הציבור או ציוד הנחוץ לתפעול הארגון.

אלפי ארגונים ברחבי הארץ

בארץ קיימים אלפי ארגוני גמ"ח, מכל הסוגים. והם נפוצים בעיקר במגזר החרדי, בשל המניע הדתי, מצוות גמילות החסדים. סוג הגמ"ח הנפוץ יותר הוא זה המשאיל כסף. גמ"ח זה מתופעל בדרך כלל, על ידי אנשים מהמגזר החרדי הפועלים בהתנדבות, לשם מצוות סיוע לנזקקים. לרוב יינתנו השאלות לאנשים המוכרים לארגון, או שמישהו מהארגון יכול להעיד על אמינותו של המלווה, מהסיבה שמדובר בכספי תרומות שאמורים להתגלגל בין הנזקקים השונים, אי החזרת ההלוואה תקטין את קופת הגמ"ח והמלווים זקוקים לביטחון שהכסף אכן יוחזר וימשיך את שרשרת החסד.

לא הלוואה, השאלה

בארגונים אלו הכסף מושאל ולא מולווה. מטרת הארגון היא סיוע גרידא לנזקקים, ללא מטרות רווח. הלוואה מהבנק היא בעצם רכישה של כסף, בבנק הוא עולה יותר משוויו האמיתי. הערך המוסף של כסף הנמכר דרך הבנק, טמון בריבית. הבנק מוכר כסף בתוספת עמלת מכירה, כך הבנק מתפרנס ומגלגל מיליארדים בשנה. לא כך ההלוואה מהגמ"ח, אין ריבית והכסף לא עולה דבר. צריך כמובן להחתים ערבים ולהשיב את הכסף, אך בתנאים טובים ופריסת תשלומים נוחה.

מקור המונח ריבית, הוא בתורה. שם קיים איסור חמור על גבייתה של הריבית. התורה אף משווה זאת לנשיכת נחש, הנושך נשיכה קטנה ברגל והרעל אט אט מטפס לכל הגוף עד שהאדם מת מהרעל, כך הריבית, היא כמו נשיכה קטנה שסופה לטפס על כספו ורכושו של המלווה, עד פשיטת רגל והישארות חסר כל.

על אף שאנו חיים במדינה יהודית, הריבית לא מעוגנת ואף מותרת על פי חוק, נפוצה בעיקר בבנקים ובשוק האפור. ביחד עם זאת, החוק מגביל את גובה הריבית שניתן לגבות, תלוי ברמת סיכון ההלוואה. אדם בעל חובות כבדים ייאלץ לשלם ריבית גבוהה יותר עבור הלוואה היות והלוואה לאדם כזה כרוכה בסיכונים גבוהים יותר מהלוואה לאדם שאינו בעל חוב קודם. אך יש גבול לגובה הריבית שניתן לגבות.

גמ"ח והקהילה החרדית

הגמ"ח הוא מוסד ותיק בקרב הקהילה החרדית ושם מקורו, בקרב קהליה זו לא נמצא כמעט אנשים הלווים מבנקים, הגמ"ח הוא מקור מימון הלוואות הנפוץ ביותר. אנשים רבים מפקידים את כספם בגמ"ח, שישמש אחרים הזקוקים לו ובכך מקיימים מצווה, את הכסף הם יכולים למשוך בכל רגע שיזדקקו לו, אחרים תורמים ומשאירים את כספם בקרן הגמ"ח. הסכומים המולווים בדרך זו עשויים להגיע עד המקסימום של חמישים אלף שקלים, קשה מאוד למצוא גמ"ח שיעזור עם סכום גדול מזה.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915