הלוואות לחקלאים

הלוואות לחקלאיםהחקלאות תמיד הייתה תחום רב משמעות בישראל, בזכותה נגאלו שטחים רבים שהיו ביצות או שטחים מתים אחרים, בזכותה שמה של ישראל יצא למרחוק מבחינה מדעית ומעשית, היא פרנסה יישובים שלמים ומשפחות שלמות בכבוד ותוך אהבה אמיתית לאדמה ובאופן כללי היא חלק מהותי ממדינת ישראל על כל היבטיה הרבים.

אך המודרניזציה והשתנות המשק הכלכלי הפכו את החקלאות לתחום מעט אזוטרי ואת ההתפרנסות ממנה לקשה הרבה יותר מבעבר.  נושא מהותי לחקלאים ולתחום כולו הוא מחסור בפתרונות מימון ומצוקת אשראי מהותית, תחום אשר מורגש באופן טבעי בעיקר במושבים. לכן, במצב כלכלי זה התחום של הלוואות לחקלאים הוא מהותי ומהווה לעיתים קרש הצלה יחיד עבור חקלאים רבים.

מדוע צריך הלוואות לחקלאים

נשאלת השאלה מדוע צריך הלוואות לחקלאים שיפעלו באיזשהו מסלול מיוחד וייעודי? בעבר ארגונים חקלאיים ואגודות חקלאיות במושבים למשל סיפקו לחקלאי הפרטי מימון עבור ביצוע השקעות שונות או לצרכים תפעוליים מגוונים, כיום לאור השינויים המבניים בארגונים אלו והשינויים הכלכליים הכוללים במשק, אפשרות זו כבר איננה רלבנטית בפועל. כמו כן, במקרים רבים מדי חקלאי לא יכול להעמיד את הקרקע שלו בתור בטחונות להלוואה מגורמים פיננסיים רגילים כגון בנקים כי יש עיכובים מהותיים הרישום הקרקעות ושאר היבטים בירוקרטים.

בנקים מספקים הלוואות שונות לחקלאים בישראל אך לעיתים בתנאים קשים מאוד מבחינת הריביות ודרישות הביטחונות שיש להעמיד. לכן, וכמו בתחומים רבים אחרים במשק הישראלי, נכנסות לתמונה קרנות מימון שונות שחלקן ממשלתיות ורובן פילנתרופיות.

הקרן לסיוע לעסקים קטנים / בינוניים בערבות המדינה

שתי קרנות ממשלתיות שפועלות תחת משרד התמ"ת ומנוהלות באמצעות חברה חיצונית בשם "תבור". עיקר ההטבות לגבי הלוואות לחקלאים שהקרן מציעה הוא קבלת הלוואות מכמה בנקים מסחריים המשתתפים בתכנית תוך דרישה נוחה להעמדת ביטחונות בשיעור של כ-30% בלבד מגובה ההלוואה – כאשר את היתר מעמידה המדינה בצורה של ערבות מדינה. הקרן לעסקים קטנים מיועדת לבעלי מחזור של עד 22 מיליון ש"ח בשנה והקרן לעסקים בינוניים למחזורים שנתיים של 22-100 מיליון ש"ח. שיעורי ההלוואות משתנים אך יכולים להגיע גם לסכומים של מאות אלפי שקלים לחקלאי.

יש לעבור תהליך מסודר של הגשת בקשה, בחינת הנושא על ידי חברת תבור, בחינה בנקאית, דיון בוועדת אשראי מיוחדת ואישור או סירוב לקבלת ההלוואה.

קרן קורת – תכנית זרעים פיננסיים

ארגון קרן קורת כולל תחתיו כמה קרנות וזהו הגוף הגדול ביותר מבחינת סיוע פילנתרופי בהלוואות לעסקים קטנים בישראל. מבחינת הלוואות לחקלאים הקרן מציעה את תכנית זרעים פיננסיים המיועדת לחקלאים והיא כוללת את רוב מסלולי ההלוואה של הקרן. למשל מסלול על בסיס ריבית הפריים בתוספת מרווח של 1.8% לתקופה של חמש שנים תוך דרישה נוחה לביטחונות מופחתים.

סכומי ההלוואות נעים לרוב החל מ-80,000 ש"ח ועד כ-600,000 ש"ח. גם כאן יש להגיש בקשה מסודרת ולעבור תהליך אישור רשמי.

קרן הייצוא

עוד קרן ממשלתית באחריות משרד התמ"ת, קרן הייצוא מיועדת לסיוע לעסקים מוטי ייצוא עבור שיווק בחו"ל, השקעות הון חוזר, השקעות בציוד וכדומה. ההלוואות הן בערבות המדינה.

קרן רש"י

קרן רש"י פעילה מאוד בתחום החברתי בישראל, מעניקה הלוואות ליזמים חדשים, כולל הלוואות לחקלאים כמובן, בעיקר שמה דגש על הפריפריה ומציעה תנאים אטרקטיביים לעומת המגזר הבנקאי.

קרן אור

קרן מימון וסיוע לעסקים, מציעה הלוואות לחקלאים של עד 2 מיליון ש"ח בריבית פריים פלוס 1.75%.

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית

אלו הלוואות לחקלאים איכותיות מאוד ונוחות מאוד אך קשה לקבלן בגלל הביקוש, הלוואות ללא ריבית של עד כ-70,000 ש"ח.

קרן ק.י.פ

קרן המעודדת יזמות פרטית בישראל, הלוואות לחקלאים צמודות לדולר ועד סכום של 25,000$.

קרן הגליל

קרן הגליל מציעה הלוואות לחקלאים של 40,000$-15,000$, דורשת הצגת ערבים. הלוואה צמודה לדולר לתקופה של 4 שנים.

קרן דטרויט

קרן פילנתרופית המוקדשת לאזור עמק יזרעאל, קרן דטרויט רלבנטית לעסקים חדשים או כאלו בקשיים, הלוואות לחקלאים עד 50,000$.

קרן נס בשיתוף הסוכנות

קרן המיועדת לתושבי הנגב, קרן נס מציעה הלוואות לחקלאים בתנאים אטרקטיביים של עד 75,000$.

קרן שמש

קרן המיועדת ליזמים צעירים של עד גיל 35, הלוואות לעסקים כמעט לכל מטרה וקבלת ליווי עסקי אישי מחונכים מקצועיים.

כמו כן ניתן לקבל הלוואות לחקלאים וסיוע מקצועי ממרכזי מט"י אזוריים וסיוע כללי מרשויות המושבים והקיבוצים.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.