הלוואות למגזר הערבי

הלוואה למגזר הערביהמגזר הערבי בישראל יכול לקבל הלוואות שנתפרו במיוחד עבורו ממגוון גופים, החל מבנקים מסחריים המציעים שירותים מיוחדים וייעודיים למגזר זה ועד לקרנות ממשלתיות ופילנתרופיות למיניהן שמעודדות יזמות במגזר הערבי. הלוואות למגזר הערבי הן הכרח מכמה סיבות, כולל חוסר ידע של אנשים ויזמים במגזר לגבי אפשרויות מימון והן היעדר גישה במקרים רבים לאשראי זמין ואיכותי מהמערכת הפיננסית המסחרית.

מדוע צריך הלוואות מיוחדות למגזר הערבי

כמובן שהמגזר הערבי, בין אם גורמים עסקיים או פרטיים בו, יכול לקבל מגוון מקורות אשראי סטנדרטיים מבנקים מסחריים, קרנות מימון וסיוע ממשלתיות, חברות אשראי וחברות מימון חוץ בנקאיות. אך הלוואות למגזר הערבי נועדו לענות על הצרכים המיוחדים של מגזר רחב וחשוב זה בישראל, הן נועדו לתת אשראי לגורמים שלא היו יכולים לקבלו בדרכים אחרות וגם לקדם באופן מודע ופרטני את המגזר במשק הישראלי.

נושא בעייתי מאוד לגבי הלוואות למגזר הערבי היה תמיד העמדת ערבויות וביטחונות לבנקים המסחריים. בנקים וגורמים פיננסיים רבים לא קיבלו במקרים רבים מאוד נכסים פרטיים או עסקיים של ערבים ולכן נמנע מרבים המימון ההכרחי לפתיחת עסק, מימון עסקה פרטית כלשהי, משכנתא וכן הלאה.

הלוואות מבנקים מסחריים

בישראל פועלים שורה של בנקים מסחריים, חמישה גדולים מאוד ועוד כמה קטנים יותר – שחלקם הם חברות בנות של הבנקים הגדולים. מבחינת הלוואות למגזר הערבי מהבנקים המסחריים ישנן אפשרויות טובות יותר בחלק מהמוסדות הפיננסיים הללו לעומת אחרות. שני הבנקים החזקים ביותר במגזר הערבי הם בנק ערבי ישראלי ששייך לקבוצת בנק לאומי ובנק מרכנתיל ששייך לקבוצת בנק דיסקונט.

שני בנקים אלו מחזיקים סניפים רבים ביישובים ערביים, בנק ערבי ישראלי רק ביישובים אלו, עובדי הבנקים הללו הם אנשי מקצוע מהמגזר עצמו וסל השירותים הבנקאיים המוצעים בהם נבנה במיוחד עבור צרכי המגזר הערבי בישראל. אלו בנקים שמבינים את הדקויות הקטנות והניואנסים הכלכליים במגזר ולכן יכולים להציע הלוואות מיוחדות ומתאימות למגזר. בנקים אלו משתפים פעולה בחלק מתכניות המימון וההלוואות של קרנות ממשלתיות ופילנתרופיות למגזר הערבי.

הלוואות לנשים ערביות

באמצע 2010 משרד התמ"ת, באמצעות הסוכנות לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים, אישר את הקמתה של קרן הלוואות מיוחדת לנשים ערביות המבקשות להקים ולפתח עסקים. הקרן פועלת בשיתוף הדוק עם קרנות קורת ישראל ועם הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי, תקצובה הראשוני עומד על 21 מיליון ש"ח והיא אמורה לסייע לכ-2,800 עסקים קטנים של נשים ערביות במהלך 3 שנים. הלוואות למגזר הערבי במסגרת הקרן יהיו בסכומים של עד 10,000 ש"ח ובנוסף היזמיות יקבלו ליווי עסקי צמוד. אלו הלוואות מיקרו-פייננס / מיקרו-קרדיט במהותן בדומה למודלים דומים שעבדו בצורה מרשימה במדינות מתפתחות בעולם.

הלוואות תכנית סולם

קרן ההלוואות סולם מציעה הלוואות למגזר הערבי בשיתוף עם בנק מרכנתיל דיסקונט, היא מיועדת ליזמים מכלל שכבות המגזר הערבי אך שמה דגש על סיוע לנשים יזמיות. הקרן מעניקה הלוואות של סכומים החל מ-30,000 ש"ח ועד 135,000 ש"ח – עם ממוצע הלוואה של כ-85,000 ש"ח. הקרן עצמה מעמידה לבנק ערבות על ההלוואה בשיעור של 50% ואת יתר הסיכון הבנק נוטל על עצמו. הריבית נוחה יחסית לתנאי השוק ועומדת על ריבית פריים + 2% שנתית, תקופת ההלוואה היא עד 5 שנים וישנה הנחה של 50% על עמלות עריכת מסמכי ההלוואה בבנק.

הלוואות קרן קורת והמרכז היהודי ערבי

אפשרות נוספת של הלוואות למגזר הערבי היא הלוואות של קרן קורת והמרכז היהודי ערבי בשיתוף עם בנק מרכנתיל דיסקונט. המודל דומה להלוואות קרן סולם אלא שסכום המקסימום הוא 150,000 ש"ח, הערבויות להלוואות אלו הן 50% לקרן קורת ו-50% למרכז היהודי-ערבי, לתקופה של 5 שנים, גרייס של 3 חודשים וריבית פריים + 2% שנתית.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915