הלוואות למוגבלים

הלוואות למוגבליםהלוואות למוגבלים הן תחום מורכב שכמובן רצוי שלא להיקלע למצב בו נזדקק לו. אך כאשר המצב הכלכלי קשה, המציאות בישראל הן לפרטיים והן לעסקים היא קשה ויקרה ושאר מאפיינים – רבים יחסית מגיעים למצב של הגבלת חשבון הבנק שלהם.

על פניו, ניתן לחשוב  כי אדם או גורם שחשבון הבנק שלו מוגבל לא יוכל לקבל אשראי. אך בפועל יש פתרונות זמינים, חוקיים ואפשריים של הלוואות למוגבלים בבנק.

חשבו בנק הופך מוגבל לאחר מצב שבו 10 צ'קים של בעל החשבון חזרו כי היו ללא כיסוי במהלך שנה אחת או פחות. החשבון יוגבל אוטומטית לתקופה של שנה, כאשר ההגבלה מונעת קבלת הלוואות, פנקסי צ'קים חדשים ועוד מגבלות מעבר לניהול בסיסי ביותר של חשבון עו"ש.

חשוב להבין כי הגבלת חשבון בנק רגילה מאפשרת המשך עבודה עם בנקים מסחריים אחרים, אך גורם אשר ספג הגבלת חשבון בבנק נוסף באותה תקופה או כאשר חשבונו הוגבל שוב בתקופה של 3 שנים מההגבלה האחרונה יהפוך אוטומטית למוגבל חמור בכל הבנקים ולמשך שנתיים תמימות.

מטרת ההלוואות

יש אינספור סיבות מדוע אדם או עסק הגיע למצב של הגבלת חשבון הבנק. בלי קשר לסיבה הפרטנית, כאשר באים לבחון את הנושא של הלוואות למוגבלים יש לבחון מהן המטרות של ההלוואות הללו.ניכיון שיקים בבנק

כאשר ההלוואה אמורה לממן מותרות למיניהן ונושאים שאינם הכרחיים, אז מן הסתם מדובר על בחירה לא מומלצת ורצוי לוותר על העמסת עוד חובות. אך כאשר ההלוואה למוגבל בבנק מיועדת לפירעון חוב בעייתי או ביטול נטל כלכלי מסוים שיאפשר להמשיך במציאות פיננסית חיובית יותר – זהו כבר כיוון שאפשר ורצוי לשקול במצב בעייתי זה.

לא לפתרונות שוק אפור

כאשר אנו מדברים על הלוואות למוגבלים חשוב להדגיש ולהבין כי פנייה לפתרונות אשראי מפוקפקים של השוק האפור למשל הינה בחירה בעייתית מאוד ומאוד לא מומלצת.

בעוד שהלוואות שוק אפור הן חוקיות בבסיסן, התנאים שלהם קשים, הריביות גבוהות מאוד וזהו אפיק שאינו מומלץ. ישנן אפשרויות אחרות, חוקיות ושפויות יותר קבל אשראי ו/או לפתור את המצב בדרך לחזרה נכונה לשגרת חיים או שגרה עסקית.

האפשרויות מול הבנק

באופן כללי, הלוואות למוגבלים מצריכות פנייה לגורמים חוץ בנקאיים, זאת כי הבנק שהגביל את החשבון או כל הבנקים במקרה של מוגבל חמור יסרב להעניק ללקוח אשראי נוסף – כאשר במקרים רבים יש גם דרישה לפירעון מיידי של יתרת ההלוואות הפתוחות מול אותו בנק.

כך מבחינה זו, האפשרויות מול הבנק אינן רבות ולרוב כל בקשה להלוואה נוספת תיתקל בסירוב. ניתן, בתנאים מסוימים ותוך עבודה קשה מול הבנק ומקבלי ההחלטות בו, לקבל הקלה בתנאי ההגבלה, שקילת ההגבלה מחדש או אפילו מתן קו אשראי קטן. אך לרוב האפיק הבנקאי נסגר כל עוד החשבון מוגבל והבעיות הפיננסיות לא הוסדרו.

הלוואות למוגבלים בבנק שבבעלותם נכס או משכנתאאז איך תמנעו מניכיון צ'קים לא חוקי

פתרון אפשרי ויצירתי יחסית של הלוואות למוגבלים מיועד לבעלי נכסי נדל"ן או לגורמים אשר יש להם משכנתא פעילה. במקרים אלו ניתן לבצע מיחזור של המשכנתא, כאשר הסכום המתקבל מהבנק הוא בשיעור גבוה יותר מערך הנכס בפועל – כך נשאר לאדם יותר כסף לפעילות פיננסית שוטפת או לסגירת חובות אחרים.

זאת תוך שמירת זכות הבעלות על הנכס כמובן. מדובר על אפיק מימון מורכב, כך שרצוי לבצע אותו לצד ייעוץ מקצועי של מומחי משכנתאות או מומחים פיננסיים.

הלוואות חוץ בנקאיות

האפיק האפשרי הנוסף למי שאין בבעלותו נכס או משכנתא, הוא הלוואות למוגבלים דרך חברות מימון חוץ בנקאיות. במקרים מסוימים ניתן לקבל הלוואה מגופים חוץ בנקאיים כאלו ואחרים (חוקיים ומפוקחים כמובן), אך לרוב תנאי הריבית יהיו קשוחים וגבוהים עקב הסיכון הגבוה למלווה. כמו כן בהחלט תיתכן דרישה להצגת ערבים להלוואה ו/או ביטחונות זמינים נוספים.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915