הלוואת גישור

הלוואות גישורעבור מקרים מיוחדים בהם יש צורך לממן רכישה או עסקה כלשהי וכאשר בקרוב צפויים לקבל סכום כסף משמעותי שיכול לכסות את הרכישה הומצא הכלי של הלוואות גישור. אלו הלוואות ייחודיות שכפי שניתן להבין משמן נועדו להעניק מימון שמשמש כמעין גשר לתקופה פיננסית שכזו.

הלוואות גישור נועדו במיוחד לרכישות ועסקאות שצריך עבורן מזומן או מימון מיידי על פני תקופה קצרה שבין ביצוע אותה רכישה לקבלת כסף אחר, למשל רכישת דירה חדשה לפני קבלת הכסף ממכירת הדירה הישנה.

הלוואות גישור – הלוואות לטווח קצר

מדובר על הלוואות שהן לרוב לטווחים קצרים מאוד של כמה חודשים ומקסימום כמה שנים בודדות. ההלוואות הן לטווחי זמן קצרים באופן מובן ובהתאם למהותן שמיועדת לספק מימון בין תקופות שבהן אמורים לקבל סכום כסף גדול.

ברגע שההלוואה היא לטווח ארוך אז היא כבר לא הלוואת גישור אלא הופכת להלוואה רגילה כמו משכנתא או כל סוג אחר של פיתרון מימון ארוך טווח.

שיטות ההחזר של הלוואות גישור

שוב, בגלל מהותן של הלוואות גישור והטווח הקצר שעבורו הן מיועדות, ברוב המקרים גם שיטת ההחזר היא יחסית ייחודית לשיטת הלוואות זו. ברוב המקרים של הלוואות גישור ההחזר מתבצע בצורת תשלום אחד של מלוא סכום הקרן ובתוספת הפרשי ריבית והצמדה כפי שנקבעו מראש עם הבנק או הגורם המלווה.

התשלום החד פעמי שהוא לרוב על סכום גדול יחסית מתאפשר בגלל שכאמור הלווים מקבלים זמן קצר לאחר קבלת הלוואת הגישור סכום כסף מגורם כזה או אחר וסכום זה משמש לכיסוי כל או חלק מההלוואה. לחלופין ממסלול ההחזר החד פעמי (בלון מלא / גרייס מלא) קיים מסלול אחר שנקרא גם הלוואת בלון או הלוואת גרייס.

במסלול החזר זה הלווים מחזירים בכל חודש רק את הריבית על סכום ההלוואה (הקרן) ובסיום התקופה כאשר מקבלים את הכסף הרלבנטי מחזירים בתשלום אחד את הקרן כאשר הריבית כבר שולמה בכל חודש.

אפשרות החזר אחרת היא רלבנטית בעיקר למקרים בהם מקבלים הלוואות גישור לרכישת נכס למגורים, במקרים אלו אפשר להחזיר חלק מהלוואת הגישור באמצעות הסכום שמתקבל ממכירת הנכס הישן או מכל גורם אחר ואת יתרת הסכום מעבירים למסלול משכנתא רגילה.

הלוואות גישור על בסיס נכס מגורים

באופן טבעי, כאשר מבקשים לעבור לדירה גדולה וטובה יותר קודם מחפשים ומוצאים את הנכס המבוקש ורק אחר כך מתחילים את תהליך המכירה של הנכס הקיים. כאמור, הלוואות גישור לרוב משמשות למצבים אלו בהם מבקשם לרכוש דירה או בית חדשים לפני מכירת הנכס הישן וקבלת הכסף עבורו – הרי רוב סכום הרכישה אמור להגיע ממכירת הדירה הנוכחית. במקרים אלו הלוואות גישור הן בגובה הנכס הקיים ברוב המקרים שמשמש גם כביטחון להחזר ההלוואה (עד למכירתו).

לפרק הזמן שבו נמכרה הדירה הישנה (שמשועבדת להלוואות) יתכן כי הלווים יידרשו להעמיד בטחונות אחרים, ערבות בנקאית וכדומה.

הלוואות גישור על בסיס חסכונות

סכום הכסף שמקבלים לא חייב כמובן להגיע ממכירת דירה. אפשר בהחלט לקבל הלוואות גישור על בסיס חסכונות שונים שאמורים להשתחרר לאחר תקופה קצרה – למטרת מימון כלשהי ולאו דווקא לרכישת נכס למגורים (רכב למשל). אם ללווה יש קופת גמל, קרן השתלמות, פנסיה וכל חיסכון אחר שניתן להוכיח את מועד שחרורו הקרוב הוא יכול לקבל הלוואה על סמך חלק מסכום זה.

הלוואות גישור מאפשרות ביצוע עסקאות מהותיות גם כאשר אין את הסכום הדרוש עבורן אך יודעים כי בקרוב מקבלים אותו או את חלקו.

 

אולי יעניין אותך גם:

כיצד נקבעים דמי מזונות ילדים בהליכי גירושין?

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915