הלוואת גרייס

הלוואת גרייסהלוואת גרייס היא סוג הלוואה נפוץ מאוד בישראל ובעולם הפיננסי בכלל, במקרים רבים נקראות הלוואות גרייס גם הלוואות גישור או הלוואות בלון כי הן אכן מאפשרות לגשר מבחינה כספית על תקופה שבה יש צורך בסכום כסף למימון כלשהו ובסיום התקופה הזו אמור להיכנס ללווה סכום כספי שיאפשר את כיסוי ההלוואה לגורם המלווה.

המונח בלון משמש בגלל המהות של הלוואת גרייס כפי שיתואר מיד, הלוואה שלא מחזירים מיד אלא רק בסיום תקופה כך שההחזר למעשה מתנפח כמו בלון עד לסיום התקופה אז הבלון "מתפוצץ" ויש להחזיר את המימון הראשוני.

הלוואה בחסד

מקור השם של הלוואת גרייס הוא מהמילה האנגלית Grace שמשמעותה חסד, אז לא, זוהי לא הלוואת חסד שנותנים כצדקה או סיוע ללא מטרת רווח למלווה אלא זוהי הלוואה שמאפשרת חסד בתשלום ההחזרים לגורם המלווה לאחר קבלת הכסף, הלוואה עם תקופת חסד. המבנה הכללי והבסיסי של הלוואת גרייס הוא שהלווה מקבל מימון כספי לצורך רכישה כלשהי, מימון עסקה ושאר מטרות, אך להבדיל מהלוואות רגילות בהן יש צורך להתחיל להחזיר את הקרן ותוספות כמו ריבית והצמדה מיד בחודש שלאחר קבלת המימון, הלוואות גרייס מאפשרות תקופה מסוימת ומוגדרת שבה הלווה לא צריך להחזיר את הקרן למלווה.

מכאן, החסד בהלוואות גרייס (חסד) אלו הוא שהלווה מקבל אוויר לנשימה בכך שהוא אינו חייב להתחיל להחזיר כספים מיד או שעליו להחזיר מיידית רק חלקים קטנים מאוד כפי שיוסבר כעת.

אפשרויות נפוצות של הלוואת גרייס

באופן כללי, הלוואות גרייס קיימות בשני מבנים כלליים, ההחלטה באיזה אפיק לבחור נתונה בידי הלווה עצמו וכמובן בידי הגורם המלווה לפי שיקולים שונים.

הלוואת גרייס לקרן – החל מקבלת המימון ועד לסיום תקופת ההחזר הלווה מחזיר בצורה חודשית רק את תשלומי הריבית. את הקרן עצמה עליו להחזיר בתשלום אחד או שניים בסיום התקופה.

הלוואת גרייס מלאה
– זוהי שיטה שנקראת גם הלוואת גישור, משמשת למשל לרכישת דירה חדשה לפני מכירת דירה קודמת וקבלת התמורה עבורה. בסוג זה של גרייס הלווה אינו משלם כלל החזרים לכל אורך תקופת ההלוואה ובסיומה עליו להחזיר את הקרן ואת כל תוספות הריבית.

דבר נוסף שיש להבין לגבי הלוואת גרייס היא שיש הלוואות שבהן תקופת הגרייס היא רק כמה חודשים בודדים שאחריהם הלווה פשוט מתחיל להחזיר את הקרן ותוספות כמו ריבית והצמדה באופן רגיל מדי חודש ויש הלוואות גרייס שבהן תקופת היא כל תקופת ההלוואה אשר בסופה מחזירים את כל הכסף בתשלום אחד. כאשר ההחזר הרגיל פשוט מתחיל לאחר כמה חודשי חסד זוהי הלוואת גרייס רגילה ואם כל התשלומים מוחזרים בתשלום אחד בסיום התקופה, זוהי כבר הלוואת בלון.

מי מספק הלוואות גרייס

בשוק ההלוואות הישראלי, הלוואת גרייס היא מכשיר מימון נפוץ ומקובל במקרים רבים. לכן הגופים שמציעים הלוואות אלו מתחילים בבנקים המסחריים ועד חברות הלוואה פרטיות. בתחום הנדל"ן נעשה שימוש נרחב בהלוואות גרייס מסוג הלוואת גישור. גם קרנות מימון ממשלתיות ופילנתרופיות עושות שימוש במבנה של הלוואת גרייס להקלה על הלווים.

למי זה מתאים?

כפי שניתן להבין מהבנה והמהות של הלוואות גרייס, אלו הלוואות שרק מתאימות במצבים מסוימים ולסוג מסוים של לווה, זאת בייחוד להלוואות גרייס מלא שבהן מחזירים את הקרן בתשלום אחד בסיום תקופה. רק מי שיודע בוודאות כי בסיום התקופה יהיה לו הכסף הדרוש לכיסוי ההלוואה צריך לשקול אפשרות של הלוואת גרייס, ביטחון ה יכול להגיע בדמות קרן שמשתחררת, מענק כלשהו, מכירת דירה או נכס משמעותי אחר וכן הלאה. כמו כן, הלוואות גרייס הם לרוב לטווח קצר בלבד.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.