הלוואת הון חוזר

הלוואת הון חוזרעסקים רבים במציאות פיננסית מורכבת ודינמית כפי שקיימת כיום זקוקים פעמים רבות להלוואת הון חוזר לצרכים שונים. הלוואת הון חוזר היא הלוואה מיוחדת שבאופן כללי אינה מיועדת בלעדית למטרת השקעות בהקמת עסק או פיתוחו של עסק קיים, לכן גורמים מלווים רבים אינם מציעים הלוואות הון חוזר במסגרת השירותים הפיננסיים שלהם.

הגורמים לרוב לא יציעו שירותי מימון הון חוזר יהיו קרנות מימון פילנתרופיות או קרנות הלוואה שמטרתן העיקרית סיוע לעסקים בהקמה או בשלבי צמיחה.

המשמעות של הון חוזר

לפני פירוט לגבי האפשרויות של הלוואות לעסקים, יש כמובן להבין את משמעות המונח הון חוזר. הון חוזר, באנגלית Working Capital, הוא סכום הכסף שמיועד לכסות את ההוצאות השוטפות של העסק. כלומר כסף שמושקע בנכסים שאמורים להימכר בקרוב (חומרי גלם למשל) או כסף לתשלום משכורות וכדומה. הכספים אמורים לחזור לעסק תוך כמחזור ייצור אחד ומכאן מקור השם הון חוזר. ברוב המקרים שבהם מדובר על הלוואות הון חוזר הכוונה היא להפרש בין הכסף והנכסים השוטפים לבין ההתחייבויות השוטפות שאותן יש לשלם.

הון חוזר יכול להתקבל ממקורות פנים עסקיים כגון רווח שלא מומש או יועד למטרה אחרת, ניהול תזרים מזומנים והקצאת כסף לכך, חיסכון כספי במשאבים אחרים של העסק ועוד, או לחלופין ניתן לקבל הלוואת הון חוזר באמצעות בנקים וגופי מימון למיניהם. לכל עסק סכומי הון חוזר נדרשים שמשתנים ונקבעים על פי מהות הפעילות הכלכלית וגורמים שונים לגבי העסק. ההון החוזר הוא מרכיב פיננסי חשוב מאוד לגבי התנהלותו של כל עסק, לכן יש להבין את הנושא, הון חוזר איכותי ומנוהל הוא עדות לנזילות ולחוסן עסקי.

הבסיס של הלוואת הון חוזר

למרות מה שנאמר על כך שגופי הלוואה מסוימים אינם מציעים הלוואות הון חוזר כי הם מתרכזים בעסקים בשלבי הקמה או פיתוח, הלוואות אלו הן כן צורך אמיתי של עסקים רבים בשלבי הקמה בגלל היקפי ההשקעה הכספית הנדרשים לפני תחילת הכנסת הרווחים ואף ההכנסות. לכן הלוואת הון חוזר מהווה צורך, לעיתים מהותי, של כל עסק אשר קיים פער בין רמת ההכנסות שלו לכמות הכסף הפנוי לתשלום כל התחייבותו הקרובות.

על פי רוב, הלוואת הון חוזר תהיה הלוואה לזמן קצר יחסית בגלל שהיא אמורה לתת מענה לפער הזה בין הכנסות ולהתחייבויות, פער שבעזרת ההלוואה יכול להתקזז בזמן קצר אך קריטי עבור העסק. אם זאת, בהחלט קיימות הלוואות הון חוזר שלהם תקופת החזר נוחה של כמה שנים.

דוגמאות לגופי מימון להלוואות הון חוזר

ישנן אפשרויות רבות לקבל הלוואת הון חוזר בישראל, החל מהלוואות סטנדרטיות יחסית מהבנקים המסחריים ועד הלוואות מקרנות ממשלתיות או פילנתרופיות רבות שמציעות סיוע משמעותי לעסקים בקשיים. חשוב לציין כי הבנקים הם מקור חשוב לאשראי עסקי ולרוב רצוי לבחון אפשרות מימון זאת, אך במקרים רבים הבנקים לא יאשרו הלוואת הון חוזר לעסקים במצב בעייתי או שיציעו תנאי מימון כמעט בלתי אפשריים. לכן הוקמו קרנות מימון וגופי הלוואה אחרים שכן מאפשרים לעסקים חדשים, בשלבי הקמה או בקשיי נזילות לקבל הלוואות הון חוזר בתנאים אטרקטיביים של ריבית, זמן החזר וכדומה.

הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה למשל היא קרן משמעותית מאוד בישראל המציעה הלוואות הון חוזר עד סכומים גבוהים מאוד של כמה מאות אלפי שקלים. כמו כן קיימת קרן ממשלתית דומה לעסקים בינוניים. מעבר לכך קיימות קרנות מימון והלוואות פילנתרופיות שמתקיימות מתרומות וחלקן מאפשרות לקבל הלוואת הון חוזר. הלוואת הון חוזר יכולה להיות ההבדל בין הצלחה לסגירת העסק, או לפחות בין מתן עוד זמן לפתח את העסק בכיוון הנכון, זהו כיוון פיננסי שיש לשקו ולבחון בצורה מקצועית.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.