הליך מימוש בכינוס נכסים

הליך מימוש בכינוס נכסיםבית המשפט או ההוצאה לפועל (בד"כ ההוצל"פ) ממנים כונס נכסים במקרים בהם יש סכסוך כלשהי בין צדדים שונים כאשר הדגש הוא על סכסוכי חוב שבהם חייב ונושים. כונס הנכסים ממונה באופן רשמי על מנת להשתלט על נכסי החייב ולממש אותם בתהליך של מכירה במחיר הגבוה ביותר שהוא יכול להשיג לטובת כל הצדדים.

כינוס נכסים הוא הליך מורכב שמחייב ביצוע על פי תקנות והגדרות משפטיות ברורות, לכן כמעט בכל המקרים כונס נכסים הוא רואה חשבון או עורך דין שמתמחים בתחום – מה שמראה על חשיבות הסדר בעניין. הליך מימוש בכינוס נכסים כרוך בכמה שלבים עד שרוכש פוטנציאלי יכול לרכוש נכס מכונס נכסים.

הנכסים המקובלים והנפוצים ביותר במקרים בהם מעורב כונס נכסים הם נכסי נדל"ן למיניהם או נכסים ניידים – כאשר רכבים הם עיקר הנכסים הניידים שמוצעים לרכישה. תהליך כינוס נכסים יכול להיות תוצאה של סכסוכים עסקיים, משכנתא שלא שולמה, הלוואה שלא הוחזרה, משכונות מיניהן ועוד.

צעד ראשון של הליך מימוש בכינוס נכסים – השתלטות על הנכס

כונס הנכסים הממונה צריך להשתלט על הנכס ולקחת עליו את אחריותו. במקרים של נדל"ן של החייב עליו להשיג חזקה פיזית על הנכס ולפנות דיירים אם ישנם על ידי האמצעים החוקיים העומדים לרשותו. כאשר מדובר על כינוס נכסים של רכב אז כונס הנכסים מקבל או לוקח את הרכב ומעביר אותו לאחסון במגרש מסודר למקרים אלו.

הליך מימוש בכינוס נכסים – מציאת מודעה בעיתון לגבי מכירת הנכס

בשלב זה נכנסים לתמונה גם הרוכשים הפוטנציאליים להליך מימוש בכינוס נכסים. כונס נכסים חייב לפרסם בעיתונות, במיקומים מוסדרים ומוכרים לצורך כך, מודעה שקוראת לציבור להציע הצעות לגבי נכסים מסוימים. מודעות אלו מסומנות בכותרת "הזמנה להציע הצעות".

אנשים או גורמים עסקיים שמעוניינים לרכוש את הנכסים הרלבנטיים מקבלים מהמודעה את המידע לגבי הנכס, מיקומו לבחינה (לא תמיד אפשרית) וכדומה. רוכש פוטנציאלי שמבקש לבצע הליך מימוש בכינוס נכסים נדרש בדרך כלל להפקיד ערבות של 10% מערך הצעתו, הפקדה זו היא על ידי ערבות בנקאית או תשלום במזומן. הגשת ההצעות של הליך מימוש בכינוס נכסים מוגבלות לתאריך מסוים.

שלב ההתמחרות במסגרת הליך מימוש בכינוס נכסים

לאחר שהוגשו כל ההצעות לגבי הנכסים הרלבנטיים מוזמנים כל המציעים למשרדו של כונס הנכסים לתהליך התמחרות שכולל למעשה מכירה פומבית שמחירה ההתחלתי הוא בגובה ההצעה הגבוהה ביותר שהוצעה. הליך מימוש בכינוס נכסים קובע את הזוכה במכרז בפשטות, מציע ההצעה הגבוהה ביותר בחלק זה של ההליך הוא הזוכה לרכוש את הנכס.

פרט חשוב הוא כי במסגרת הליך מימוש בכינוס נכסים ובשלב המכירה הפומבית כונס הנכסים לא פועל תחת חוק המכרזים ולכן באופן עקרוני אינו חייב לבחור בהצעה הגבוהה ביותר והוא רשאי לא לקבל אף הצעה אם הסכום נמוך מדי על מנת להיות כלכלי ומיטבי למקרה. במסגרת הגדרות תפקידו של כונס נכסים הוא חייב לפעול לטובת הנושים והחייב ולא לממש "בכל מחיר".

הזדמנות אחרונה לחייב

לאחר הכרזת הזוכה במכרז של הליך מימוש בכינוס נכסים, מציעים לחייב הזדמנות אחרונה להחזיר אליו את הנכס במחיר זהה או גבוה להצעה הזוכה. אם הוא בוחר לעשות כך המכרז מתבטל.

העברת הנכס לרוכש הזוכה

הליך מימוש בכינוס נכסים מסתיים בכך שהזכויות והבעלות על הנכס מועברות לרוכש הזוכה בהתאם לצו מחייב של ראש ההוצאה לפועל. לאחר הליך מימוש בכינוס נכסים הנכס אינו משועבד וללא סכנה של עיקול כך שמדובר על קנייה בטוחה מבחינה זו.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915