81% הפחתת חוב מול בנק, עו"ד קארין ברגינסקי בהישג – בנק אינפו


81% הפחתת חוב מול בנק, עו"ד קארין ברגינסקי בהישג - בנק אינפופעמים רבות, אנשים מן היישוב מוצאים את עצמם קורסים תחת עול החובות. הסיבות להצטברות חובות יכולות להיות רבות ומגוונות. לדוגמא, נטילת הלוואות הכרוכות בהחזרים משמעותיים או אי תשלום קנסות וחשבונות לרשויות הציבוריות.

ואכן, סיטואציה נפוצה המוכרת בקרב חייבים רבים הינה שהלוואה, במקום להעניק אוויר נשימה כלכלי, הופכת למעמסה כבדה מנשוא. חובות ראויים למלוא תשומת ליבו של החייב וזאת משום שהם עלולים לגרום להצטברות נושים ותיקים שונים בהוצאה לפועל.

מיותר לציין כי הסנקציות הקשות המופעלות על החייב במסגרת הליכי הוצאה לפועל משבשות באופן ישיר את אורח חייו של האחרון (ושל בני משפחתו). במקרים כגון דא, ניתן לבחון אפשרות של הליך מחיקת חובות.בנק

מחיקת חובות יכולה להיות רלבנטית גם בסיטואציות בהן החוב לא נוצר מהלוואה אלא כתולדה מחבות לרשות שלטונית, גורמים ציבוריים או צדדים שלישיים.

החשיבות הגדולה המקופלת במחיקת חובות הינה בכך שהתעלמות מהבעיה עלולה ליצור מצב בו חרף התשלומים החודשיים החוב רק הולך וגדל. פעמים רבות, עורכי דין העוסקים בתחום נתקלים בחייבים הנמצאים בתשלומי חובות שונים במשך שנים ארוכות, אך חרף פירעון חודשי גבוה החוב איננו קטן (אלא, נהפוך הוא).

ואכן, לעיתים עדיף להימנע מפשיטת רגל או איחוד תיקים בהוצאה לפועל, ולבחון אפשרות של הסכמים מול הנושים לצורך מחיקת חובות. לא אחת, הסכמים אלה יכולים להוביל למחיקה משמעותית של אחוזים ניכרים מהחוב המקורי. כמו כן, כאשר ההסכמים נערכים במיומנות ומקצועיות, הם מסתיימים בחוזה סגור וחתום (הסותם את הגולל אודות אפשרות לפתוח את החוב בעתיד חרף מחיקת חלק ניכר ממנו).

מ-800.000 ₪ ל-160,000 ₪ בלבד

להלן דוגמא למקרה כאמור אשר טופל על ידי עורכת דין קארין ברגינסקי. החייב במקרה דנן התמודד עם חובות משמעותיים אשר תפחו וגדלו במשך שנים רבות. כאשר החייב פנה לעורכת הדין, מצבת החובות כבר עמדה על כ-2.7 מיליון שקלים.

מדובר היה בתולדה של למעלה מעשרה תיקים שונים בהוצאה לפועל. באמצעות ניהול נכון של הליך מחיקת חובות, עלה בידה של עו"ד ברגינסקי להפחית את שיעור החוב באופן ניכר. בסופו של היום, ולאחר עשור פיננסי קשה מנשוא, החייב הצליח להגיע למצב בו החוב נמחק בכ-90%.ניכיון שיקים בבנק

אחד הנושים המרכזיים בתיק היה בנק אשר חובו של החייב כלפיו עמד על כ-800,000 שקלים. ואכן, מדובר היה ללא ספק בסכום לא מבוטל שהקשה על החייב באופן ממשי לראות את ה"אור בקצה המנהרה". עורכת הדין נכנסה למשימה והחלה לנהל משא ומתן אגב הוכחות מול הבנק.

בסופו של היום, ובעקבות עבודה מאומצת (ונחושה), עלה בידה של ב"כ החייב להפחית את החוב מול הבנק לכ-160,000 שקלים בלבד. מדובר ללא ספק בהצלחה משמעותית, וזאת משום שהחייב נדרש לשלם כעת רק כ-19% מהחוב. דהיינו, כ-81% מהחוב הופחת במסגרת הליך מחיקת חובות.

לסיכום, התנהלות מול נושים עלולה להיות סאגה מתישה, הן מבחינה כלכלית והן מבחינת היבטים נוספים (משפחתיים, עסקיים וכדומה). לא אחת, חייבים אינם משכילים להפנים כי השארת החובות ליד המקרה תביא בדרך כלל לתפיחתם באופן משמעותי.

מדובר בעניינים קריטיים בתחומים כגון ההוצאה לפועל ופשיטת הרגל. למשל, מושכלות ראשונים הן כי סוגיות כגון ההתיישנות אינן תמיד עומדות לצידו של החייב – וזאת בלשון המעטה. כתולדה מכך, החובות תופחים והתשלום החודשי – הגם כאשר הוא עומד על אלפי שקלים – איננו מצליח לקזז את החוב באופן משמעותי. מחיקת חובות יכולה ללא ספק להעניק מוצא מהתפתלות סיזיפית זו.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.