הקרן בערבות מדינה

הקרן בערבות מדינהמדינת ישראל מציעה כמה אפיקי סיוע לעסקים השונים במדינה, סיוע זה יכול להיות כלכלי, סיוע בייעוץ, סיוע ברגולציה, הטבות מס ובשאר אמצעים העומדים לרשות הגורמים השונים בממשלה או במגזר הציבורי על מנת לעודד את הפעילות הכלכלית במשק הישראלי.

אפיק משמעותי ומרכזי עבור עסקים רבים הוא קבלת סיוע מימוני בערבות המדינה, אלו למעשה הלוואות בתנאים נוחים ואטרקטיביים כאשר המדינה מעניקה ערבות לרוב הסכום ובכך מאפשרת ליזמים ועסקים שבמסלול רגיל לא היו מקבלים הלוואות לקבל מימון ולנסות לפתח פעילות כלכלית.

כאשר מדובר על הקרן בערבות מדינה הכוונה המרכזית היא לקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה, כאשר בעקבות המשבר הכלכלי של 2007-2008 הוקמה גם הקרן לסיוע לעסקים בינוניים בערבות המדינה.

בשני המקרים שתוארו לעיל, הקרן בערבות מדינה פועלת באמצעות גוף מתאם פרטי, חברת תבור כלכלה ופיננסים, אשר אחראי על התיאום והניהול של הקרן מבחינת קשר בין המדינה, לבנקים ולבעלי העסקים עצמם. המטרה של הקרן בערבות מדינה היא לסייע ליזמים ולעסקים קיימים לפתח את עצמם, ליצור מקומות תעסוקה במשק ושאר פעילויות עסקיות. נכון לסוף 2010, הקרן בערבות מדינה לסיוע לעסקים קטנים העניקה הלוואות בהיקף כולל של 1.6 מיליארד ש"ח מאז הקמתה בשנת 1991.

מסלולי הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה

•    הלוואת הון חוזר לעסקים במגמת צמיחה עם מצוקה תזרימית. עד 1.1 מיליון ש"ח.
•    מסלול השקעות לפיתוח והרחבת עסקים קיימים. עד 1.1 מיליון ש"ח.
•    מסלול הלוואות לעסקים בשלבי הקמה. עד 500,000 ש"ח
•    מסלול מהיר להלוואות של עד 100,000 ש"ח.
•    מסלול הלוואות לעסקים ביישובי עוטף עזה.

בכל אחד מהמסלולים של הקרן בערבות מדינה, על מנת לקבל הלוואה יש צורך לעבור תהליך מול חברת תבור בתור הגוף המנהל והמתאם של הקרן ולקבל אישור של וועדת ההלוואות המורכבת מנציגי חברת תבור, נציגים של בנקים המשתתפים בתכנית ונציגי משרד התמ"ת. הקרן בערבות מדינה עובדת בשיתוף פעולה עם הבנק הבינלאומי, בנק אוצר החייל ובנק מרכנתיל דיסקונט – בנקים אלו מעניקים את ההלוואות בשיתוף משרד התמ"ת.

מי זכאי לקבל סיוע מטעם הקרן בערבות מדינה

הקרן לסיוע לעסקים קטנים משרתת באופן כללי עסקים בעלי מחזור של עד 22 מיליון ש"ח, מעבר לזה ועד 100 מיליון דולר העסקים עוברים להיחשב עסקים בינוניים. הסכומים המרביים אותם ניתן לקבל מטעם הקרן בערבות מדינה הם פועל יוצא של המחזור השנתי, הלוואה של עד 500,000 ש"ח לעסקים עם מחזור של עד 10 מיליון ש"ח, 750,000 למחזור של 10-15 מיליון, 5% מהמחזור השנתי למחזורים של 15-22 מיליון ש"ח.

תנאים ודרישות של הקרן

ההלוואות של הקרן בערבות מדינה לסיוע לעסקים קטנים וגם לבינוניים הן לתקופה של עד 5 שנים, כאשר אפשרית תקופת גרייס מסוימת. הריבית של הקרן לעסקים קטנים עומדת של שיעור של עד ריבית פריים + 3.5% בהתאם להחלטות הבנק המלווה. הקרן בערבות מדינה מעניקה ערבות של 70% בתור העירבונות להלוואות ובכך ניתן לקבל תנאים נוחים ואישור הלוואה ללווים שאחרת לא היו מקבלים אישור או היו מקבלים אותו בתנאים קשים מאוד. במקרים מסוימים בהנקים המלווים המשתתפים בתכנית הקרן בערבות מדינה דורשים ביטחונות של עד 25% מיתרת ההלוואה מעבר לאותם 70% בערבות המדינה. במסלול ההשקעות נדרשת השקעת הון עצמי של 20% לפחות.

על מנת לקבל הלוואה מטעם הקרן בערבות מדינה יש לפנות לבנקים המשתתפים, למלא שאלון כלכלי עבור חברת תבור ועריכת פגישה של החברה עם נציגי העסק, בדיקה כלכלית למבקשי ההלוואה ודיון בבקשה בוועדת האשראי.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915