השקעה בנדל"ן

השקעה בנדל"ןתחום הנדל"ן הוא מורכב וגדול מאוד, נדל"ן מכיל בתוכו מגוון רחב של סוגי מבנים שלכל אחד מטרה שונה, הליך רישוי ובנייה שונה, היבטים כלכליים שונים וכמובן שיטות השקעה שונות.

השקעה בנדל"ן מאז ומתמיד נחשבה זוהרת ויציבה, כל אחד רוצה להיות בעלים של הדירה או הבית שלו לפחות ורבים חולמים ושואפים להחזיק כמה נכסים או להשקיע בצורה כזו או אחרת בנדל"ן.

סוגי נדל"ן להשקעה

השקעה בנדל"ן יכולה להיות מגוונת מאוד, ההשקעה יכולה להיות בסכומים קטנים (בדרכים שיפורטו בהמשך) וכמובן שגם בסכומי עתק בהקשר של פרויקטים עצומים מתחום הנדל"ן. מבחינת סוגי נדל"ן פיזי שניתן להשקיע בו ישנם כמה סוגים שקיימים בשוק.

כאשר מדובר על השקעה בנדל"ן הכוונה באופן עקרוני איננה לרכישת דירה או בית למטרת מגורים של המשקיע (המשכנתא המוכרת לרובנו). ודאי שגם במקרה הזה מדובר על השקעה בנדל"ן אך לא במובן הקלאסי של המונח אלא יותר כהשקעה שתשאיר נכס במשפחה, משהו להוריש לילדים וכן הלאה. נדל"ן המשמש כאמצעי השקעה כשם שרוכשים מניות בבורסה הוא נדל"ן שונה.

  • נדל"ן למגורים: במקרה זה מדובר עבור מרבית המשקיעים ברכישת דירה או בית נוספים מעבר לנכס שנמצא בבעלותם – דירה להשקעה. השקעה בנדל"ן כזו מתחילה בקטן ואם היא מצליחה יכולה לגדול. המשקיע רוכש נכס מסוים במטרה לשפץ ולמכור ברווח, להשכיר וליהנות מדמי שכירות לאורך השנים או כל מטרה אחרת שתניב תשואה חיובית לאורך שנים.
  • נדל"ן מניב: אופציה זו של השקעה בנדל"ן אינה מיועדת לכל אדם פרטי, לרוב מדובר על חברות גדולות שמחזיקות שטחי נדל"ן עצומים כמו קניונים, מרכזים מסחריים ועוד. השקעה בנדל"ן מניב היא רכישת שטחים מסחריים והשכרתם לצרכי מסחר על מנת להרוויח לאורך הזמן מדמי השכירות.
  • יזמות נדל"ן: גם במקרה זה לרוב מדובר על משקיעים כבדים יותר, למרות שכיום יש פריחה של קבוצות רכישה שיכולות להיות קבוצה של אנשים פרטיים שיחד מקימים פרויקט נדל"ן. השקעה בנדל"ן בצורה זו כוללת רכישת מגרש או בניין ישן, בניית נכס או שיפוצו ומכירתו או השכרתו להשגת תשואה.

אפשרויות להשקעה בנדל"ן

כמובן שהאפשרויות הנפוצות ביותר של השקעה בנדל"ן הן השקעה בסוגים שתוארו בסעיף הקודם. ביצוע השקעות אלו הן לרוב באופן פרטי או באמצעות גורמי תיווך מקצועיים. אדם יכול לרכוש דירה באופן פרטי ולמכור או להשכיר אותה ברווח, הוא גם יכול לבצע השקעה בנדל"ן בעזרת גוף מקצועי כמו משרד תיווך שיכול למצוא נכסים, למכור אותם או לנהל אותם בתקופת שכירות.

אפשרות נוספת ופחות מוחשית של השקעה בנדל"ן ואפשרות השקעה שאינה מצריכה סכומי כסף גדולים או השגת אישורי בנייה היא השקעה דרך הבורסה. למשקיע פרטי יש אפשרות להשקיע במדד מניות הנדל"ן בבורסת תל אביב, זהו מדד שמרכז את מניותיהן של 15 חברות הנדל"ן הגדולות בישראל.

כך המשקיע הקטן משקיע בתחום ללא סיכון פיזי מעבר לכסף אותו הוא משקיע במדד, בצורה של תעודת סל למשל. כמובן שישנה אופציה של רכישת מניות נדל"ן ישירות בבורסה ללא השקעה במדד כללי. זו השקעה בנדל"ן שגם איננה מוחשית אלא כוללת אחזקה של ניירות ערך של חברת נדל"ן בתקווה שמחיר המניה יעלה וישיג תשואה חיובית.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915