השקעה בניירות ערך

השקעה בניירות ערךניירות ערך הם מושג כללי שמתאר אמצעי השקעה כלכלי או אמצעי של בעלות בחברה או ארגון כלשהו. ניירות ערך הם מושג מרכזי מאוד בכלכלה המודרנית כאשר למעשה כמעט כל הכלכלה מבוססת על ניירות ערך מבחינת מחזורי כסף שעוברים מיד וודאי שמבחינת היקפי השקעה של מדינות, מוסדות ואנשים פרטיים.

המהות של ניירות ערך

מטרתם המרכזית של ניירות ערך בכלכלה היא השקעה והשגת רווחים, ניירות הערך שיפורטו בהמשך נרכשים ונמכרים בבורסות המוסדרות וגם באופן פרטי במקרים מסוימים. גופים שרשאים להנפיק ניירות ערך רשמיים הם מדינות (אג"ח) חברות ציבוריות (חברות שנסחרות בבורסה), אגודות שיתופיות (כמו קיבוצים). המחיר של ניירות ערך משתנה בהתאם לחוקים כלכליים שנקבעים בבורסה ובשוק, שינויי מחיר אלו הם שמאפשרים למשקיעים להרוויח או להפסיד.

מה נחשב נייר ערך

ניירות ערך מתארים מגוון מכשירים פיננסיים והם רלבנטיים לכל היבט כמעט בכלכלה המודרנית. אך לא כל שטר בעלות על חברה, או כל מסמך כלכלי/משפטי אחר עונה להגדרה של ניירות ערך במובן הכלכלי והאמיתי של המונח. כלים פיננסיים שחשבים ניירות ערך הם:

  • מניות: פריט וירטואלי שמסמל אחזקה מסוימת בחברה , לרוב חברות שנסחרות בבורסה כלשהי. בעל המניות הגדול ביותר בחברה הוא בעל השליטה בה ומשקיע קטן בניירות ערך שמחזיק מספר קטן של מניות הוא אחד מיני רבים שמשקיעים כך בחברה.
  • איגרות חוב: איגרת חוב, בקיצור אג"ח, היא מכשיר פיננסי שמטרתו גיוס הלוואות הון מהציבור או מגופים מוסדיים. אג"ח הן נייר ערך מרכזי עבור ממשלות שמנפיקות איגרות מסוגים שונים לגיוס הון מהציבור וגם עבור חברות נסחרות. רכישת ניירות ערך מסוג אג"ח היא למעשה מתן הלוואה לגוף המנפיק לצורך החזר עתידי בצירוף ריבית מסוימת.
  • אופציות: אופציה היא כלי פיננסי שמשמש בחוזה בין שני צדדים (מעסיק ומועסק למשל), מדובר לרוב על אופציה של הצד שמחזיק באופציה לממש מניות של חברה מסוימת במועד מסוים ובהתאם למחיר מסוים.
  • ניירות ערך מסחריים שהם בעלי ערך כלכלי כלשהו.

אפשרויות השקעה בניירות ערך

כפי שהוסבר, ניירות ערך הם מכשירים פיננסיים שמשמשים להשקעה, ישנן כמה שיטות מרכזיות להשקעה. השיטה העיקרית היא כמובן קנייה ומכירה באמצעות הבורסה הספציפית לאותו נייר ערך בו מעוניינים להשקיע. לא כל אזרח רשאי לסחור ישירות בבורסה אלא יש לעשות זאת באמצעות גופים שהם חברי בורסה רשומים כמו בנקים, בתי השקעות וגופי מסחר אחרים. המשקיע מחליט על אפיק ההשקעה שלו בניירות ערך (מניות, אג"ח וכו') והפעולה עצמה של קניית או מכירת אותו נייר ערך מתבצעת באופן ממוחשב על ידי נציג של חבר בורסה, פקיד בבנק למשל.

אפשרות נוספת של השקעה בניירות ערך היא פלטפורמות מסחר רבות שקיימות בשוק, על גבי רשת האינטרנט באופן כללי. פלטפורמות מסחר אלו מציעות מגוון ניירות ערך להשקעה ומסחר והן יכולות להיות פרטיות או מטעם ארגון פיננסי גדול ומוכר. באמצעות שיטות אלו המשקיע יכול לבצע רכישה ומכירה של ניירות ערך מיידית דרך הפלטפורמה. לרוב פעולות אלו כוללות עמלות מסוימות, או עמלה ישירה על כל פעולה או עמלה עקיפה של הורדת אחוז מסוים משער נייר הערך או כל שיטה אחרת.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.