השקעות

השקעותבתקופות כגון זו, כאשר ריביות בנק ישראל משתנות חדשות לבקרים, חסכונות סולידיים בבנק בקושי שומרים על ערך הכסף ביחס לשחיקת המדד והעולם פתוח לאפשרויות השקעה בכל מקום ובכל זמן דרך האינטרנט – השקעות הפכו אפשרות העומדת בפני כל מי שיש בידו כספים לחיסכון.

 בניגוד לחיסכון בנקאי סולידי – השקעות הן לרוב (אולם לא תמיד) בעלות אספקט ספקולטיבי, כלומר, בעלות אפשרות לרווח גדול, אולם גם סיכון להפסדים. בעבר, השקעות היו מעין מילה השמורה לבעלי הון, שיכולים להעסיק שירותיהם של משרדי השקעות או מומחי השקעות לצורך בחירת השקעות אטרקטיביות וניהול תיק השקעות. אולם כיום, השקעות הפכו פופולאריות ומרבית בתי האב בארץ עוסקים בדרך כזו או אחרת בהשקעות. במאמר זה נלמד על סוגי השקעות, אטרקטיביות של השקעות, רווחים על השקעות וכדומה.

מהן השקעות?

ישנם סוגים רבים של השקעות – ביניהן, השקעות במט"ח (להן קוראים גם פורקס, או השקעות בשוק הפורקס). השקעות במט"ח הן בין סוג ההשקעות הפופולאריות ביותר, בשל זמינות הכסף, המינוף המתקבל על פי רוב מטעם הברוקרים, והפוטנציאל לרווחים גדולים בהשקעות מושכלות.

השקעות במניות או במכשירי השקעה שונים, כמו איגרות חוב, תעודות סל, קרנות נאמנות, אופציות, וכיוצא באלו.השקעות בנדל"ן – למשל, רכישת נכס, השבחתו ומכירתו, או רכישת בית וקבלת דמי שכירות בגינו מהמשתמשים בו.

האם השקעות מסוימות הן אטרקטיביות יותר מהשקעות אחרות?

כמובן שלא! כמובן שישנם מקרים של השקעות נקודתיות אשר אינן רווחיות, למשל, השקעה בחברת סטארט אפ כושלת (על פי רוב מדובר ברכישת מניות או אופציות על מניות בעתיד), או השקעה ברכישת נכס נדל"ן שערכו לא יעלה. אולם, מדובר במימוש הרעיון הספקולטיבי של ההשקעה. אם נסכים כי ישנם השקעות מסוימות בתחום מניות שאינן אטרקטיביות, נוכל לומר שככלל, תחום השקעות במניות הינו רווחי ושחשוב לבחור בהשקעה אחת אשר תאפשר רווחים נאים בעתיד.

האם זה לא מה שיעשה כל מחזיק השקעות?

כן, זה בדיוק מה שכל מנהל השקעות מעוניין לעשות, אולם ההבדלים נעוצים בתוצאות שונות עבור ניתוח כדאיות ההשקעה. זו אחת הסיבות שמומלץ וחשוב ללמוד את נושא השקעות ולהתחיל בניהול תיק השקעות קטן יחסית.

השקעות לטווח קצר, השקעות לטווח ארוך

נאמר כי לאחר שבחרנו באפיק השקעה (למשל השקעה באג"ח), חשוב לבחור באופן מושכל את כלי ההשקעה שנרכוש (למשל, איזה אג"ח נרכוש מבין מבחר איגרות החוב שאנו מוזמנים לרכוש). אולם – כיצד נעדיף מכשיר השקעה אחד על פני משנהו? אחד המדדים החשובים הינו אורך הזמן האפשרי מבחינתנו עבור השקעה.

אם נחפש מסלול השקעה שבו הכספים נזילים בכל עת, השקעה בנדל"ן לא תהיה בחירה אופטימאלית עבורנו, לעומת זאת השקעה במניות, השקעה בפורקס, או אפילו ניהול תיק השקעות, יהוו פתרון טוב עם פוטנציאל רווח גדול לטווח קצר (אגב, יש אומרים כי השקעה במניות גם היא כדאי שתהיה לטווח ארוך, מפני שבטווח הארוך הסיכון להפסדים יורד כאשר משקיעים במניות החברות היציבות והגדולות, והרווחים עולים).אם יש ברשותי זמן ארוך, אוכל לסגור את כספי ההשקעה שלי גם בתכנית שבה הכספים אינם נזילים – האפשרויות העומדות בפני יעלו.

ניהול תיק השקעות

למתחילים בתחום השקעות נמליץ על ניהול תיק השקעות בחברת השקעות או על ידי ברוקרים מוסמכים מטעם הבנק. ניהול תיק השקעות מאפשר פיזור סיכונים כך שניתן יהיה לחלק את השקעות התיק בין מכשירי השקעה שונים, ולבצע שינויים בהרכב השקעות התיק בכל עת.  במידה ומחליטים לא להשקיע דרך הבנק, מומלץ לפנות ליעוץ השקעות על מנת ללמוד על האפשרויות והסיכונים האפשריים בשוק.

השקעות למתחילים – לימוד, לימוד, לימוד

בעולם השקעות המחר, איכות ההשקעות משתנה ממש בכל דקה. לכן חשוב מאוד להפקיד את השקעות הכספים שלך בידיים אמונות, או ללמוד את הנושא (לא בשיטת קורס אחד וגמרנו, אלא ממש כל הזמן ואפילו תוך כדי ניהול תיק השקעות). בעולם השקעות, בניגוד לעולם הבנקאי של חסכונות בטוחים, ישנו הפוטנציאל להפסד. לכן חשוב לבצע השקעות מושכלות, להבין היטב את הסיכון בכל השקעה ולעקוב בדריכות אחר השקעות שבוצעו על מנת ללמוד ולפעול על פי כיוון השקעות אלה.

לרשימת כל המאמרים בנושא השקעות לחצו כאן

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.