זכאות למשכנתא

זכאות למשכנתאהשאיפה של כל משפחה או זוג צעיר בישראל היא בית או דירה משלהם, נכס פיזי שיהיה בבעלות מלאה ופרטית שלהם שניתן להוריש אותו לילדים למען עתיד טוב ונוח יותר ועל מנת לקבל ביטחון כלכלי מסוים לאחר סיום החזר המשכנתא הארוכה.

רכישת דירה או בית היא עניין יקר מאוד בישראל, גם בהשוואה למדינות רבות בעולם המערבי, מחירי הנדל"ן עולים בכל הארץ וגם באזורי הפריפריה, אך הרצון לקנות דירה קיים בכל שכבות האוכלוסייה ולכן המדינה מעניקה כמה הטבות לזכאים להן שאמורות להקל במידה מסוימת על אלו שיכולים לקבלן לרכוש את בית חלומותיהם ולשפר את מצבם הכלכלי והמשפחתי.

הטבות אלו נקראות בשם הכולל של זכאות למשכנתא, המגזרים והאוכלוסיות שיכולים ליהנות מאותה זכאות למשכנתא היו מתקשים מאוד לעמוד בהחזרים הכבדים לולא הזכאות.

למה אתם זכאים בזכאות למשכנתא?

ההטבות שניתנות במסגרת זכאות למשכנתא הן רק עבור רכישת דירה שנבנית ונמכרת על ידי אחת מבין חברות הדיור הציבוריות בישראל, הדוגמא המוכרת היא של חברת עמידר. או לחלופין, לצרכי בנייה עצמית של בית פרטי.

זכאות למשכנתא מקנה תנאים נוחים ונמוכים יותר של ריבית על המשכנתא וגם תנאי ריבית קבועים יותר מאשר במסלולים הרגילים כך שהם פחות רגישים לתנודתיות בשווקים שעלולה להעלות את ההחזרים החודשיים משמעותית.

כמו כן, זכאות למשכנתא מעניקה אפשרות לקבל הלוואות משכנתא בתנאים עדיפים ולתקופות ארוכות של עד 30 שנה, לעומת עד 25 שנה במסלולים רגילים, המטרה היא כמובן לאפשר לאותם זכאים לרכוש דירה אך יחד עם זאת לאפשר להם גם לעמוד בהחזרים בכבוד תוך שמירה על רמת חיים טובה מכל הבחינות העיקריות בחיים.

למרות הריביות שהן קבועות יחסית במסלולי זכאות למשכנתא עדיין יש שינויים בהחזרים החודשיים וכמו בכל הלוואה, בסיום החזר הסכום הלקוח משלם יותר מאשר הסכום הראשוני אותו קיבל.

משכנתאות שניתנות במסגרת זכאות למשכנתא הן תמיד מוצמדות למדד המחירים לצרכן, על מנת להגן על הבנקים ולשמור על ערך אמיתי של הכסף. מדד זה עולה בממוצע בכ-3% לשנה, כך שלאורך תקופה של 30 שנה מדובר על שינוי גדול שיגרור עלות נוספת להלוואה בכל החזר חודשי.

מטעם הממשלה אך דרך הבנק

זכאות למשכנתא ניתנת באופן רשמי על ידי משרד השיכון וממשלת ישראל, אך מטעמים שונים והגיוניים את המשכנתא עצמה כולל ההטבות מקבל הלקוח דרך הבנקים הרגילים ולא ישירות מהמדינה.

הבנקים מספקים את המשכנתאות, כאשר הם מקבלים מהמדינה את הסכומים שקבועים בכל זכאות למשכנתא ספציפית, כל סכום שעולה על הסכום שאותו לקוח יכול ליהנות מההטבות לגביו יתקבל בהלוואה נפרדת עם תנאים רגילים. על מנת לקבל את התנאים של זכאות למשכנתא חובה להנפיק תעודת זכאות ולהגיע עימה לבנק.

זכאות למשכנתא – מי נחשב זכאי

מן הסתם ישנם קריטריונים ברורים לאלו שעומדים בתנאי הזכאות, ישנה מערכת נקודות על פי הקריטריונים השונים וככל שהניקוד גבוה יותר הזכאות עולה מבחינת הסיכוי לקבלה וכן מבחינת הסכומים שניתן לקבל בתנאים עדיפים.

ההגדרות הכלליות של זכאות למשכנתא הן:

  • זוגות צעירים
  • עולים חדשים
  • אימהות או אבות חד הוריים
  • רווקים ורווקות בני מעל 30 מאזורי עדיפות לאומית (פריפריה)
  • נכים

כמו כן משפיעים גיל, מצב משפחתי, שנות נישואים, שירות צבאי, אזור מגורים, מספר אחים ואחיות ועוד, ניתן לחשב באופן פשוט את אחוזי הזכאות בעזרת מחשבונים באתר משרד השיכון.

גובה המשכנתא שניתן לקבל במסגרת זכאות למשכנתא מושפע ישירות מאחוזי הזכאות ואין תקרה קבועה לסכום.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915