חובות

חובותלעתים אנשים נקלעים לחובות, כלומר מגיעים למצב בו הם חייבים סכומי כסף מסוימים לאנשים או גופים אחרים, ואינם מסוגלים לעמוד בתנאי החזר החוב שסוכמו מראש עם המלווה או ספק השירות.

חובות לאנשים פרטיים וחברות שירותים

במקרה של חוב לחברת שירותים כמו ספקית הסלולר, תוכל החברה לפעול נגד החייב במגוון דרכים: פנייה לעורך דין ולבית משפט לגביית החוב, פתיחת תיק בהוצאה לפועל, הטלת קנסות על איחורים ופיגורים בתשלום וכן הלאה.

גם במקרה של חוב לגורם פרטי אחר, יעמדו לזכותו של המלווה האפשרות לפנות לעורך דין ובית משפט וכן האפשרות של גבייה באמצעות ההוצאה לפועל.

חובות לבנק

במקרה של חוב לבנק, אי יכולת עמידה בתנאי ההחזר, ובמקרים אחרים סירוב חוזר ונשנה של הבנק לכבד שיקים שניתנו על ידי הלקוח עשויה להוביל לסנקציות כלפיו, כלומר סימון החשבון של בעל החוב כמוגבל בבנק. ישנן מגבלות רבות לחשבונות בנק מוגבלים, למשל ביטול האפשרות של שימוש בשיקים, איסור על שינוי בעלי החשבון ועוד הגבלות שונות. משך ההגבלה בחשבון הוא שנה אחת.

פרט לחשבון מוגבל בבנק, ישנו גם סטאטוס של לקוח מוגבל חמור, במקרים בהם חשבון הבנק הוכרז כמוגבל יותר מפעם אחת בתוך תקופה של שלוש שנים. הגדרה זו נמשכת שנתיים ובמהלכה כלל חשבונות הבנק שבבעלות הלקוח הופכים למוגבלים.

חובות לחברת האשראי

לעתים, אדם לא יוכל לעמוד בתשלומי החיוב החודשיים של כרטיס האשראי. במקרים כאלה חברת האשראי עשויה להציע ללקוח "אשראי מתגלגל", כלומר דחיית חלק מסכום החיוב לחודש הבא על מנת לסייע לחייב לעמוד בתשלומים.

כמו כן, חברות האשראי עשויות גם להציע לחייב הלוואה חוץ בנקאית של סכום המספיק לעמוד בחוב הקיים. מטבע הדברים יהיה זה פיתרון זמני בלבד במידה וכושר ההשתכרות וההחזר של החייב לא יעלה במידה המספיקה להחזיר את הלוואת החרום שייקח. זאת, בנוסף לריביות שעשויות להיות מוטלות על החייב כתוצאה מגלגול האשראי או לקיחת הלוואה.

הסדר לפריסת חובות

בחלק מהמקרים יהיה ניתן להגיע להסדר בין החייב לבעל החוב אשר ירצה את שני הצדדים. התנאים החדשים יאפשרו לחייב לעמוד בהחזר החוב, ובעל החוב יוכל לקבל את מבוקשו, כלומר את הכסף שהוא הלווה לחייב.

לעתים פריסת חובות כרוכה בתשלום קנס, אך זאת בצורה שאינה מונעת מהחייב להחזיר את הכסף כפי שמוסכם על ידי שני הצדדים בעת החתימה על ההסדר.

חובות ועיקולים בהוצאה לפועל

במידה ובעל חוב הגיע להסדר עם ההוצאה לפועל, אך אינו מצליח לעמוד בפריסת התשלומים החודשיים, ההוצאה לפועל עשויה להפעיל נגדו סנקציות מסוג של עיקול או מאסר. במקרה של עיקול, ההוצאה לפועל רשאית לעקל נכסים, כספים (כולל כספים הנמצאים בחשבונות בנק, חסכונות ופקדונות), רהיטים שונים ועוד. עם זאת, אסור לעקל ציוד שנחשב להכרחי לשלמותו הפיזית של החייב – מקרר, מיטה, כלי אוכל, בגדים וכו'.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915