חוק כרטיסי חיוב

חוק כרטיסי חיובחוק כרטיסי חיוב קיים עוד משנת 1986 והוא עבר תיקונים משמעותיים בשנת 2008, תיקונים אלו שהוכנסו לחוק התאימו אותו למציאות הצרכנית המודרנית ובעיקר נגעו לתחום כרטיסי אשראי וזכויות הצרכנים לגבי השימוש בכרטיסים אלו.

סוגי עסקאות כרטיסי אשראי על פי חוק כרטיסי חיובאשראי

עסקת אשראי רגילה היא כזו שבה יש חתימה של הלקוח על מסמך כלשהו שמאשר את העסקה, חתימה כזו על מסמך מתאים מהווה הוכחה, לכאורה, כי העסקה אכן התבצעה ועל ידי הלקוח מחזיק הכרטיס.

בעידן המודרני עם כל החידושים הטכנולוגיים והשיפור בשירות לצרכנים,סוג נוסף של עסקאות כרטיסי אשראי הפך נפוץ: עסקה במסמך חסר.

במקרה זה מדובר על עסקת אשראי שבה לא הוצג פיזית כרטיס האשראי, במסמך שמראה על ביצועה לא מופיעים הפרטים האישיים של הצרכן כפי שנקבעו בחוק או שאין חתימה של הלקוח על מסמך העסקה – למשל עסקאות טלפוניות או רכישות וסליקה באינטרנט.

 

ביטול עסקה במסמך חסר – החוק לצד הצרכן

מכיוון שבעסקאות במסמך חסר (כמו באינטרנט או בטלפון) אין למעשה קשר פיזי בין שני הצדדים וכרטיס האשראי עצמו לא לוקח חלק פיזי בביצוע העסקה, החוק חייב לקבוע חוקים ברורים לגבי עסקאות אלו וכן לקחת צד עיקרי מבחינת ההגנה עליו בעסקאות אלו שהן בעלות רמת סיכן גבוהה יותר לכל הצדדים – במקרה של זכויות צרכנים בהתאם לחוק כרטיסי חיוב החוק נוטה לצד הצרכן.

לקוח שחויב על עסקה במסמך חסר אך הודיע לחברת האשראי במסגרת של 30 יום מיום ההודעה על החיוב שלא הוא זה שביצע את העסקה או שהסכום אינו תואם למה שהוסכם עליו, חברת האשראי חייבת על פי חוק כרטיסי חיוב להחזיר לו את כספו במלואו או את ההפרש בין הסכום שהוסכם עליו לבין סכום החיוב. במקרה זה חברת האשראי מחזירה ללקוח את הכסף אך גובה אותו מבית העסק.

המשמעות בפועל היא שהחוק מגן כמעט באופן מלא על הלקוח וניתן אפילו לבטל עסקה גם אם הלקוח קיבל בפועל את המוצר שנרכש – כי אין חתימה על העסקה ויש סבירות כי פרטי הכרטיס שימשו ללא ידיעת הלקוח. כמובן שהכוונה היא להחזיר ללקוח את הכסף במקרים בהם המוצר לא סופק, הסכום לא היה נכון וכדומה ולא על מנת להונות את בית העסק ולפגוע בו.

ביטול עסקה בשל אי הספקה

זכויות צרכנים בהתאם לחוק כרטיסי חיוב קובעות גם כי חברת האשראי תבטל או תפסיק את החיוב אם המוצר לא סופק ללקוח – בתנאים הבאים:
•    המוצר שנרכש לא סופק במסגרת מועד ההספקה שהוגדר או שבית העסק הפסיק לספק את המוצר באופן קבוע.
•    הלקוח ביטל את העסקה

ביטול חד צדדי של הוראת קבע בכרטיס האשראי

התיקון לחוק כרטיסי חיוב מאפשר ללקוחות ומחייב את חברות האשראי לבטל הוראות קבע בכרטיס האשראי על ידי הודעה לחברת האשראי בלבד, בעבר אפשרות זה לא הייתה זמינה או שהחברות הקשו מאוד על כך.

הכוונה היא רק לעסקאות בהוראת קבע ולא עסקאות תשלומים וגם כאשר אין התחייבות לתקופת זמן של הוראת הקבע – למשל הפסקת חיוב של ספק תקשורת בגלל התנתקות או סירוב לנתק את הלקוח.

החזר כספי בגין שימוש לרעה בכרטיס

חוק כרטיסי חיוב מחייב את חברות האשראי להחזיר כספים שחויבו בעקבות שימוש לרעה בכרטיס – הכוונה היא בעיקר כאשר הכרטיס או פרטיו נגנבו. יש הגבלות מסוימות במקרים מסוימים לגבי זמן ההודעה על אובדן הכרטיס או פרטיו.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.