הוצאת חשבונית ללא פתיחת תיק

הוצאת חשבוניות ללא פתיחת תיקעובד עצמאי מנהל את עצמו, אחראי לתפוקת עבודתו, שעות העבודה וכל העניינים מול הרשויות. מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי ובנקים הם רק חלק מתהליכי הבירוקרטיה של העצמאי.

כשמדובר בסכומים גדולים של כסף, המתגלגלים מדי שנה בעסק, אז בעל הבית יעסיק אנשי מקצוע שיטפלו בכל הפן הכלכלי מדיני של ניהול העסק, רואה חשבון, חשב שכר ומזכירה. כשמדובר בסכומים קטנים, העובד העצמאי לא יוכל להרשות לעצמו להחזיק שורה של אנשי מקצוע, מבחינה כלכלית, עלות אחזקת העובדים תעלה הון רב.

בשנים האחרונות, החלו משרדים של רואי חשבון להציע שירות חדש לעצמאים בעלי עסקים קטנים, המגלגלים סכומים קטנים מדי חודש. רואה החשבון יקלוט עבורם את ההכנסות וירכיב תלוש שכר, מעקף חוקי ההופך את בעל העסק העצמאי, לשכיר. המשרד ינכה מההכנסות המתקבלות את ההוצאות הנחוצות, ביטוח לאומי, מע"מ ושכרו של רואה החשבון על העבודה. וגם יעשה תיאום מס במידת הצורך.

כך מתאפשרת הוצאת חשבונית מס ללא פתיחת תיק.

עלות השירות כמאה שקלים לחודש בממוצע, כשמדובר בסכומים קטנים. אם מדובר בהכנסה הגדולה מאלפיים שקלים השירות יעלה יותר. עם זאת, ככל שהרווח גדול יותר, כך אחוזי העמלה פוחתים.

כמו כן, יתאים שירות הוצאת חשבונית ללא פתיחת תיק עבור מקרים בהם מדובר בשכיר המעוניין לקחת עבודה חד פעמית או זמנית. אז, הליך פתיחת תיק במס הכנסה והפרוצדורה הכרוכה בכך היא ארוכה ומסובכת יחסית לעבודה חד פעמית.

תיק במס הכנסה זה חתיכת תיק…

ההליך הבירוקראטי לפתיחת תיק במס הכנסה אינו מסובך מאוד. יש לגשת למס הכנסה ולפתוח תיק, הליך הלוקח מספר שעות בשל התורים בסניפים. משנפתח תיק העצמאי ניתן להדפיס פנקס קבלות על שמו ועל שם העסק ורשאי להתחיל לעבוד. הוא כותב את החשבונית, מנהל רישומים וסיכומים ושולח אותה ללקוחות שלו וגובה את התשלום עבור שירותיו.

עד כאן נשמע הליך פשוט וקל המשתלם לעשותו לבד, בלי סיוע ועמלת רואה החשבון. אך לפעולה זאת נוספת עלות שנתית לרואה חשבון. כלומר, פעם בשנה יש להגיש את כל פעולות העסק, חשבוניות, שכר, הוצאות מוכרות לצורך מס וכדומה. כל הניירת תישלח לרואה חשבון שיעניק לכם דוח שנתי, מדובר בדוח חובה שעל כל עצמאי להגיש מדי שנה לרשויות. עלות הדוח השנתי אצל רואה החשבון היא כאלף מאתיים עד אלף שלוש מאות ועשויה לעלות יותר ככל שמדובר בהכנסה גבוהה יותר.

גם שכיר וגם עצמאי?

 אם יש לכם הכנסה כשכירים ואפשרות לקבל הכנסה נוספת עליכם לבצע תיאום מס – על מנת שלא ינכו לכם מס מקסימאלי בהתאם להוראות.

חיסכון בכסף, זמן ומאמץ

בחשבון פשוט, נראה שעלות פתיחת תיק במס הכנסה ותפעולו השנתי עולה כמעט כמו שירות חשבונית לשכיר. בתוספת הנוחות שבטיפול המשרד בכל ענייני כתיבת הקבלות, שליחתן וגביית התשלום. כמובן שכשמדובר בחשבונית לשכיר, אין צורך להפיק דוח שנתי בכלל. כמו כן, רואה החשבון שולח מדי חודש תלוש שכר, במידת הצורך יכול רואה החשבון להפיק מכתב פיטורין שיכול לשמש במידת הצורך עבור דמי אבטלה של הביטוח הלאומי.

יש לציין שהמוסד לביטוח לאומי אינו רואה בעין יפה את פעילות החברות האלו ויכול שלא להכיר בזכות לחתום אבטלה מאחר ולא מדובר בעוד שכיר "קלאסי".

כתיבת החוזה עם רואה החשבון כוללת סעיף הפוטר את רואה החשבון מיחסי עובד מעביד עם מקבל תלוש השכר. משמע, אין פיצויים, הפרשה לפנסיה או כל דבר אחר הכרוך ביחסי עובד מעביד.

השירות לא מוצע בכל משרדי הרואי חשבון. למעשה, רובם כלל לא שמעו על הפרוצדורה. בכדי להגיע למשרד שכן מספק את השירות, ניתן למצוא באינטרנט תחת שרשרת החיפוש חשבונית לשכיר, אז יעלו מספר אופציות בתוספת הסבר קצר ועלויות של כל משרד.

עצמאים בעלי עסקים קטנים דרך כלל יעדיפו להוריד מעצמם כל אחריות והתחייבות מיותרת, היות וניהול עסק קטן ועצמאי כרוך בעבודה רבה וזמן. בעבר, לפני ששירות חשבונית לשכיר יצא, היו מקרים בהם ויתרו אנשים על עבודות קטנות רק בגלל ההליך הארוך של פתיחת תיק במס הכנסה וניהולו.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915