טיפים לניהול תיק השקעות

טיפים לניהול השקעותהרבה אנשים רוצים לסחור בשוק ההון ולהרוויח סכומים גדולים, חלקם חולמים למצוא כמה מניות כוכבות שעליהן ניתן להרוויח במהירות וחלקם רוצים להתמקצע כדי לסחור ולנהל את השקעותיהם בצורה נכונה ורווחית יותר.

ללא קשר למטרה, כדי לנהל בצורה חכמה תיק השקעות צריך ידע, ניסיון, מדי פעם לטעות קצת ועוד שלל מרכיבים שהופכים אדם למשקיע מנוסה, חכם ומצליח. לפני שניגשים ליועץ ההשקעות בבנק או לבית ההשקעות הסמוך, מומלץ לקרוא וללמוד את התחום.

מאמר זה מציע מספר טיפים לניהול תיק השקעות שעשויות להוות אבני דרך ראשוניות בניהול התיק. אך חשוב לזכור כי שוק ההון הוא שוק רחב ומורכב מאוד שכולל המון מכשירים פיננסיים שניתן להשקיע בהם ובסופו של דבר הניסיון והלמידה הקבועה מביאות את התוצאות בשטח ואי אפשר בשום אופן לספק כללים פשוטים וברורים להצלחות מהירות.

בנוסף, טיפים לניהול תיק השקעות מסייעים לטווח הארוך של ההשקעה ולא מדובר על המלצה על מניה או אג"ח כזו או אחרת שאפשר להרוויח עליה, זו אינה דרך ללמוד כיצד לנהל את תיק ההשקעות ואינה יעילה לאורך זמן.

הגדרת יעדים, רמת סיכון ורמת תנודתיות

לפני שמתחילים להרכיב את תיק ההשקעות חשוב לחשוב ולהחליט, לבד או בעזרת גורם מקצועי, לגבי יעדי תיק ההשקעות, טווח הזמן המתוכנן להשקעה ובעיקר לקבוע באופן כללי על רמת הסיכון והתנודתיות שכל משקיע יכול לסבול ולקבל.

החלטות אלו יקבעו במידה רבה את הרכב התיק מבחינת אפיקי ההשקעה על פי רמות סיכון שונות. משקיע שונא סיכון שלא מוכן לסבול תנודתיות של כמה עשרות אחוזי ירידה בערך התיק רצוי שיצמצם את המרכיב המנייתי בתיק ואת שאר האפיקים המסוכנים.

פיזור תיק ההשקעות

מבחינת טיפים לניהול תיק השקעות אחד החשובים שבהם, והוא נשאר רלבנטי לכל תקופת ניהול התיק, הוא שמירה על פיזור באפיקי ההשקעה. בהתאם לקביעת רמת הסיכון וטווח ההשקעה יש להתחיל לחלק את התיק לפי אפיקי השקעה כאחוזים מהתיק.

הפיזור הזה הוא קריטי לשמירה על יציבות ופיזור הסיכון. פיזור אידיאלי צריך  לכלול מגוון רחב של אפיקי השקעה, כל אחד באחזו משתנה ועל פי פרופיל המשקיע, אפיקים אפשריים הם:
•    השקעה באג"ח ממשלתיות וקונצרניות
•    השקעה במניות בישראל ובחו"ל – שמירה על פיזור גדול באפיק זה
•    מט"ח – השקעה במטבע חוץ
•    תעודות סל – השקעה במדדים למשל
•    מסחר בסחורות – למשקיעים מנוסים יותר ואוהבי סיכון
•    אופציות  – למשקיעים מנוסים בלבד ואוהבי סיכון

אחזקה ישירה בנייר מול מסחר בקרנות נאמנות ותעודות סל

חלק מתחום פיזור תיק ההשקעות הוא גם אחזקה ישירה של ניירות ערך ו/או מסחר באמצעות קרנות נאמנות או תעודות סל שמחזיקות בכמה ניירות ערך באפיק מסוים. למשקיע המתחיל מומלץ להחזיק את רוב השקעותיו דרך קרנות ותעודות – אלו מאפשרות החזקה של כמה ניירות ערך דרך מכשיר פיננסי אחד כאשר יש גוף מקצועי שמנהל את ההשקעות בניירות ערך על פי הגדרות ידועות מראש.

יש לשמור חלק מהתיק מושקע בניירות ספציפיים ועם הזמן והניסיון ניתן לנסות אחזקות ישירות מוצלחות.

השקעה חכמה ומושכלת

בעיקר לתחום המניות והאג"ח הקונצרניות, חשוב לבדוק מה מהות החברה שמשקיעים בה ולא לרכוש מניות כוכבות על בסיס גחמה. יש לדעת מה החברה עושה, נתונים פיננסיים על פעילותה, משקיעים אחרים, שדרה ניהולית וכדומה לפני ביצוע ההשקעה – נתונים אלו יוכלו ללמד הרבה האם כדאי להיכנס להשקעה בכלל.

ניהול השקעות נטול רגשות

ניהול תיק השקעות מצריך משמעת ולנסות לבטל את המרכיב הרגשי מהמסחר, גם אם השקעה יורדת או עולה – ההחלטות חייבות להיות רציונאליות ככל שניתן ועלי פי פרמטרים מוחשיים.

כמו כן, יש לשים לב להפסדים ולוודא שאינם גדלים וחשוב מאוד לחשב את עלויות המסחר וההשקעה בנוסף לרווחים.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.