ייעוץ משכנתאות

ייעוץ משכנתאלקיחת משכנתא היא החלטה משמעותית שאין רבות כדוגמתה מבחינה כלכלית לאורך החיים, בנוסף מדובר על תחום שכולל מרכיבים ומשתנים רבים שמשפיעים בסופו של דבר על שני הנתונים הכי חשובים – כמה משלמים בכל חודש וכמה משלמים בסופו של דבר.

בדיוק כפי שאף אחד (לפחות לא אנשים "רגילים" מהישוב) לא קונה דירה בהיסח הדעת וללא בחינה מקיפה של אפשרויות, מחירים וכדומה כך גם לקיחת משכנתא היא עניין שמחייב בחינה מדוקדקת של הנושא מבחינת הצעות, גורמים מלווים, מבנה המשכנתא וכיוצא באלו – לכן לנושא של ייעוץ משכנתאות יש חשיבות מכרעת לגבי התוצאות הסופיות כי רובנו לא מומחים פיננסיים.

בישראל ניתן לקבל ייעוץ משכנתאות במסגרת הבנקים המסחריים וכן בנקים למשכנתאות המציעים משכנתאות לציבור או במסגרת של גורמים מומחים חיצוניים שאינם קשורים לבנקים עצמם. ייעוץ משכנתאות הוא חובה, ברמה כזו או אחרת, לכל משפחה שמתעניינת ברכישת נכס, אפילו אם קראתם את כל המידע והטיפים באתר הזה ואחרים, אלא אם כן אתם בנקאים מנוסים או בעלי הכשרה פיננסית מקיפה, חשוב לקבל מספרים ופרטים מאיש מקצוע.

מה ייעוץ משכנתאות אמור לספק ללווים?

ייעוץ משכנתאות, בבסיסו, נועד לעזור ללווים פוטנציאליים למצוא את מסלול המשכנתא האידיאלי ביותר עבורם, הן מבחינת שיטת ההחזר כך שהסכום אותו ישלמו כל חודש יהיה משהו שניתן יהיה לעמוד בו בכבוד, הן מבחינת הסכום הסופי אותו ישלמו הלווים לאחר כל השנים וגם מבחינת התאמת המשכנתא לדירה הספציפית אותה מבקשים לרכוש.

לשם כך, יועץ משכנתאות אמיתי ומקצועי חייב לבחון מגוון היבטים לגבי הלווים, רמות הכנסה, תחום עיסוק וצפי לעתיד, סיכונים פיננסיים, חישובים פיננסיים-מתמטיים מורכבים של עלות המשכנתא והשפעת שינויים שונים על ההחזר החודשי ועוד נושאים שונים בעלי נגיעה למשכנתא ולהחזרה לאורך השנים.

ייעוץ משכנתאות חייב אם כך להיות אובייקטיבי, לבחון את הנתונים והמקרה הספציפי באופן מחושב ושרואה את טובת הלווים בראש ובראשונה. מכאן עולה הבעייתיות האפשרית בהחלט של ניגוד עניינים בין ייעוץ משכנתאות שמספק הבנק עצמו שמלווה את הכספים לבין ייעוץ שניתן ע"י גורם מקצועי שאמור להיות בלתי תלוי.

נקודה חשובה שיש לשים אליה לב בעת קבלת ייעוץ משכנתאות היא שהיועצים יכולים לשים דגש על ההחזר הסופי במסגרת ההצעות השונות או דווקא להתמקד בגובה ההחזר החודשי, ייעוץ מקצועי ואיכותי צריך לכלול את כל ההיבטים האלו ואחרים, כך שבסיומו מתקבלת תמונת מצב מלאה של איזה משכנתא הלווים צריכים לקחת, אם או בלי המלצות על בנקים ספציפיים.

ייעוץ משכנתאות צריך גם לקבוע האם עדיף ללווים מסלול משכנתא בריבית משתנה לזמן קצר יותר או דווקא ריבית קבועה לשנים רבות, או כל אפשרות אחרת, וגם לבחון תמהילי משכנתא שונים, תקופות החזר, אפשרות פירעון מוקדם וכן הלאה.

ייעוץ משכנתאות בבנקים

במקרה זה מדובר על ייעוץ שסוקר כמובן רק את האפשרויות של אותו בנק איתו נפגשים, וכמו שבדיקות מוכיחות – את האפשרויות הספציפיות לאותו סניף ואותו נציג משכנתאות. יועץ משכנתאות בבנק הוא למעשה גם איש/אשת מכירות שמטרתו גם לספק ללווים תמונת מצב לגבי האפשרויות שלהם אך גם למכור להם משכנתא בתנאים טובים לבנק, לא פחות מאשר ללווים עצמם – לכן יש חשיבות רבה לבדיקות רבות ולביצוע השוואת משכנתאות.

ייעוץ משכנתאות בחברות חיצוניות

קיימות בשוק חברות רבות שמציעות ייעוץ משכנתאות בלתי תלוי וחיצוני לבנקים, אלו חברות ייעוץ פיננסי שמציעות שירותים שונים. יועץ משכנתאות חיצוני חייב לא להיות מקושר לבנקים בעמלות ותמריצים ולספק ייעוץ אובייקטיבי. במקרים רבים אכן מדובר על קבלת תמונת מצב אמיתית ושמתחשבת רק בטובת הלווים. הייעוץ כמובן כולל עלות ובמקרים רבים היועץ מקבל הצעות ספציפיות מהבנקים.

לקבלת שירותי מקצועי של יעוץ משכנתאות ניתן לפנות לחברת wayout המתמחים ביעוץ משכנתאות עצמאי בקבלת משכנתא חדשה או במיחזור משכנתא.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915