ישיר בית השקעות

ישיר בית השקעותישיר בית השקעות הוא בית השקעות שהוקם בשנת 2005 על ידי קבוצת ביטוח ישיר, בית ההשקעות הצעיר לא הצליח להתרומם לגבהים שבעליו ציפו לו ובנובמבר 2010 הושלם מיזוגו המלא אל תוך מיטב בית השקעות. ישיר בית השקעות ניהל כ-7 מיליארד ש"ח בקופות גמל וקרנות נאמנות.

ישיר בית השקעות – הוקם על ידי ביטוח ישיר

בית ההשקעות של קבוצת ביטוח ישיר הוקם בשנת 2005 על ידי בעלי חברת איי. די. איי חברה לביטוח, בעלת השליטה בחברת ביטוח ישיר שקיימת מאז 1994. בעלי השליטה הם משפחת שניידמן שמחזיקה בשליטה בחברה הציבורית צור שמיר אחזקות שהיא בעלת השליטה בכל קבוצת ביטוח ישיר השקעות פיננסיות עם 67% מהמניות. מלבד פעילות הביטוח המקיפה של ביטוח ישיר (ביטוחי רכב, דירה, חיים, בריאות, נסיעות, עסקים) בעלי השליטה רצו גם להיכנס לתחום הפיננסי וניהול ההשקעות ולכן הקימו את ישיר בית השקעות.

בשנת 2007 רכש ישיר בית השקעות את קופות הגמל של הבנק הבינלאומי ואלו היוו את החלק העיקרי בנכסים שנוהלו על ידי בית ההשקעות לצד כמה קרנות נאמנות. המשבר הכלכלי העולמי של 2007-2008 פגע בפעילות ישיר בית השקעות שהיה עדיין בית השקעות צעיר בשוק ובנוסף החיבור בין פעילות הביטוח העיקרית של הקבוצה עם הפעילות הפיננסית לא הצליח להתרומם בעקבות גורמים רבים ושונים.

המיזוג עם בית ההשקעות מיטב

המשא ומתן למיזוג ישיר בית השקעות עם בית ההשקעות מיטב התנהל לאורך שמונה חודשים עד אישורו והשלמתו בנובמבר 2010. המיזוג עם מיטב הוא המיזוג השני לשנה זו של מיטב לאחר שכבר מיזג לתוכו את פעילות גאון שוקי הון. לאחר המיזוג בית ההשקעות המשותף ימשיך להיקרא מיטב כך שלמעשה ישיר בית השקעות מבית ביטוח ישיר אינו קיים עוד, למרות שחלק מהמוצרים ימשיכו לשמור על שם המותג "ישיר". המיזוג של שני בתי ההשקעות הקטנים יותר עם מיטב הגדול והוותיק יותר יוצר בית השקעות שמנהל כ-26 מיליארד ש"ח – 6.5 מיליארד בקרנות נאמנות, 11 מיליארד בקופות גמל (כולל השתלמות ופנסיה), 6 מיליארד בתיקי השקעות ו-2 מיליארד בתעודות סל.

לאחר מיזוג ישיר בית השקעות אל תוך מיטב בעלת השליטה החדה בישיר בית השקעות ובבית ההשקעות הממוזג כולו תהיה מיטב שנמצאת בבעלות פרטית של צבי סטפק ושלמה סימנו בסקי – תחזיק 50.01% מהמניות. גאון אחזקות שבשליטת משה גאון תחזיק ב-28.56% מבית ההשקעות הממוזג ואילו קבוצת ביטוח ישיר תחזיק 21.43% ממניות בית ההשקעות. ליו"ר ישיר בית השקעות, אריאל לנדאו ניתנה אופציה לרכוש 1.5% ממניות בית ההשקעות מיטב.

למרות שאמנם ישיר בית השקעות חדל להתקיים כישות פיננסית עצמאית וכל פעילותו ולקוחותיו הועברו למיטב, בית השקעות לא נמכר למיטב אלא נשאר בבעלות של משפחת שניידמן וקבוצת ביטוח ישיר/צור שמיר. פשוט הפעילות של ישיר בית השקעות עברה לניהולה של מיטב והיא הפכה לבעלת השליטה בפעילות ההשקעות. במסגרת המיזוג של ישיר בית השקעות עם מיטב, ישיר מביא עימו חובות של 110 מיליון ש"ח שמיטב לקחה על עצמה.

סיומה של תקופת ישיר בית השקעות

עם המיזוג של ישיר בית השקעות עם בית ההשקעות מיטב חלק מעובדי ישיר פוטרו או עזבו את החברה הממוזגת עקב כפילות תפקידים או מסיבות אחרות. מנכ"ל ישיר בית השקעות, גיורא סרצ'נסקי לא קיבל תפקיד בכיר במיטב ועזב את תפקידו, מנכ"ל פעילות הגמל, גיל ויסמן גם עזב את תפקידו. כל כלל הפעילות של מיטב מנצח המנכ"ל אילן רביב והיו"ר (גם בעלים) צבי סטפק.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.