כרטיסי אשראי

כרטיס אשראיכרטיס אשראי הינו אמצעי תשלום אשר באמצעותו ממומנות זמנית רכישות, שעושה בעל הכרטיס, על ידי חברת האשראי.
בעל הכרטיס מחויב במרוכז בגין כל הרכישות שעשה במשך החודש בתאריך קבוע מראש, כך מדי חודש בחודשו כל עוד אינו חורג בעל הכרטיס מהתקרה שנקבעה עבורו.

החזקת כרטיס אשראי כרוכה אמנם בתשלום אך מדובר בשקלים בודדים בחודש, את עיקר רווחיהן עושות חברות האשראי מאחוז קטן מסכום התשלום אשר היא שומרת לעצמה. המוכר מקבל למעשה תשלום פחות במעט מזה שדרש מן הלקוח אם בחר הלקוח לשלם באמצעות הכרטיס. בדרך כלל מדובר על בין 1%-3% תלוי בתנאי ההיקשרות שבין העסק המבקש להיות מסוגל לקבל תשלום באמצעות כרטיסי אשראי וחברות האשראי.

היות ותשלום באמצעות כרטיס אשראי הינו כה פופולארי ובזכות היות התשלום שמקבל המוכר מיידי ובטוח רוב בתי העסק מעונינים להיקשר עם חברות כרטיסי האשראי, כולן או לפחות חלקן, למרות התשלום הנגבה מהם בדמות אותו אחוז מסכום העסקה.

היצע כרטיסי האשראי

בארץ ובעולם ניתן למצוא שפע אדיר של כרטיסי אשראי שונים. חלק מן הכרטיסים תקפים רק בארץ אחת (או במספר ארצות הקשורות ביניהן כגון ברחבי האיחוד האירופי) ויש כאלה אשר הינם כרטיסי אשראי בינלאומיים.

בישראל פועלות שלוש חברות אשראי גדולות: ישראכרט, לאומי קארד, וקבוצת cal. החברות מספקות כרטיסים של חברות האשראי הבינלאומיות הגדולות מאסטרקארד, ויזה, דיינרס ואמריקן אקספרס

צוות האתר אסף עבורכם את כל המידע על כל הכרטיסים בישראל, וריכז אותו בצורה נוחה לניווט וקריאה. למידע נוסף על כל סוגי הכרטיסים הזמינים בארץ קראו את מדריך כרטיסי האשראי אשר יסייע לכם לבחור את הכרטיס המתאים ביותר עבורכם.

אך לפני שנפנה לבחור בכרטיס אשראי מסוים עלינו לשאול את עצמנו האם באמת נחוץ לנו כרטיס זה. למשל, רבים נוהגים להחזיק יותר מכרטיס אשראי בודד ולא תמיד כמענה לצורך אמיתי. יש לזכור כי אנו משלמים דמי אחזקה עבור כל כרטיס על פי תנאי ההיקשרות עם חברת האשראי.

לרוב עמלות אלה מבוטלות לחלוטין או הופכות זניחות אם נעשה שימוש מינימאלי בכרטיס אך חבל שנחויב בעמלות כאלה בגין כרטיסי אשראי שאנו מחזיקים ללא שאנו עושים בהם שימוש אמיתי.

בחירת כרטיס אשראי

אם החלטנו שאכן נחוץ לנו כרטיס אשראי או כרטיס אשראי נוסף, ודאי זיהינו את הצרכים שכמענה להם אנו מעונינים בכרטיס החדש. לפיכך בבואנו לבחור כרטיס מתאים יש לבדוק מה יתרונותיו וחסרונותיו הרלוונטיים לצרכים עבורם נשתמש בו.

למשל, אין כל צורך בכרטיס אשראי בינלאומי אם איננו נוהגים לצאת את גבולות הארץ או לבצע רכישות בחו"ל. יש כרטיסים המעניקים הטבות בעת ביצוע רכישות בבתי עסק נבחרים (כגון רשתות מזון מסוימות), אם אנו נוכחים לדעת כי אלו אכן הטבות שנוכל להשתמש בהן יתכן כי זהו כרטיס האשראי בשבילנו. ישנם כרטיסים המציעים ביטוח נסיעות במחיר מוזל, הטבות בצבירת מיילים במועדון הנוסע המתמיד של אל-על והטבות שונות נוספות.

כמובן שכדאי להשוות את גובה העמלות ותנאי ההיקשרות, ביניהם תקרת האשראי, באילו תנאים ניתן לבטל את הכרטיס מיוזמתנו אם איננו רוצים בו עוד או אם אבד/נגנב ועוד. בנוסף, ישנם פתרונות של כרטיסי אשראי נטענים כמו לאומי קארד Cash וכאל נטען, המספקים אפשרויות והגבלות שעשויות להתאים לצרכינו. ישנם גם כרטיסים הפטורים מעמלות ודמי כרטיס המיועדים במיוחד למי שזקוקים לשליטה מירבית בהוצאות.

קביעת מועד התשלום

בישראל נוהגות חברות כרטיסי אשראי לאפשר ללקוחותיהם לבחור את מועד החיוב החודשי. לרוב תאריכים אלה עשויים להיות הראשון לכל חודש, העשירי, החמישה עשר או העשרים.

בדרך כלל מעדיפים בעלי כרטיסי אשראי לקבוע את מועד החיוב כך שיהיה אחרי אך בסמוך, למועד הפקדת המשכורת לחשבון הבנק. כך ניתן להימנע עד כמה שניתן ממצב של משיכת יתר מחשבון הבנק וכן קל לראות איזה סכום נותר פנוי לאחר ששולמו כל הרכישות של החודש הקודם.

כרטיס אשראי מתגלגלאשראי

זהו כרטיס המאפשר דחייה של סכום התשלום החודשי, כולו או חלקו, למועד מאוחר יותר ולעתים אף למועד החיוב של החודש הבא. בדרך כלל השירות כרוך בתשלום עמלה מסויימת ואף ריבית על היתרה שאינה משולמת במועד.

כיום כל חברות האשראי בישראל מציעות את האפשרות של גלגול החיוב הלאה לחודש הבא, בכרטיסים מיוחדים המיועדים למטרה זו או כשירות נלווה לכרטיס האשראי הבינלאומי הסטנדרטי.

מימון חוץ בנקאי

חברות האשראי מציעות כיום הלוואות חוץ בנקאיות כדבר בשגרה. מעבר לכך, כיום נהוג אף לראות במסגרת האשראי של הכרטיס כמסגרת אשראי בנקאית לכל דבר, כזו שניתן לצבור לחובתה חיובים אך גם ככזו שניתן ללוות כנגדה כספים. ניתן לבקש, ולקבל, הלוואת אשראי ברגע באמצעות הטלפון בשיחה קצרה בלבד. הלוואה בכרטיס אשראי היא חלופה מקופלת לאשראי הבנקאי הרגיל.

אין ספק כי כרטיסי אשראי הינם אמצעי נוח ויעיל אשר עשוי לשרת אותנו נאמנה ולחסוך מאתנו את הצורך לשאת סכומי כסף מזומן או פנקסי צ'קים.  מנגד, חוסר הקשר הישיר שבין חיוב הכרטיס והתשלום בפועל עלול לעודד בזבזנות. לכן רק שימוש מבוקר יבטיח כי נוכל ליהנות מדבשם של כרטיסי אשראי ללא שניפגע מעוקצם.

כל חברות כרטיסי האשראי

לרשימת כל המאמרים בנושא כרטיסי אשראי לחצו כאן

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.