מדדי בורסת ת"א

מדדי בורסת תל אביבחלק משמעותי משוק ההון הישראלי הוא כמובן מדדי בורסת ת"א, המדדים (אינדקסים) מרכזים בתוכם כמה ניירות ערך שונים על פי קריטריונים קבועים מראש ומהווים אינדיקציה לביצוע שוק או תחום ספציפי או לבורסה באופן כללי.

אג"ח להמרה כללי

מדד איגרות חוב הכולל אג"חים קונצרניות הניתנות להמרה למניות בסיום התקופה במקום החזר הקרן. המדד כולל את כל אגרות החוב להמרה שזמינות למסחר בבורסת ת"א, משקלה של כל אג"ח במדד נקבע עפ"י היחס בין שווי שוק של האיגרת לשווי השוק של כלל האיגרות במדד.

אופציות כללי

מדד הכולל את כלל כתבי האופציה שניתנים למסחר בבורסה, משקלה של כל אופציה נקבע עפ"י שווי השוק לעומת שוו השוק של כלל המדד. אופציה היא מכשיר פיננסי מורכב המאפשר לרכוש או למכור נכס בסיס בתאריך מוסכם בשער מוסכם – מאפשרת להרוויח מירידה או עלייה מסוימת במדד או נכס כלשהו.

בנקיםתל אביב

מדד הכולל את המניות של 5 הבנקים בישראל בעלי שווי השוק הגבוה ביותר, מאפשר לעקוב בצורה כללית ופשוטה על ביצועי מגזר הבנקאות בישראל על הבנקים הגדולים שבו.

יתר מניות והמירים

מדד הכולל את כל מניות היתר שאינם נמצאות במדד ת"א 100 אך גם את כל ניירות הערך ההמירים – לכל נייר ערך במדד משקל ספציפי שנקבע על פי שווי השוק שלו.

יתר ת"א / יתר-מאגר

מדד מניות שכולל בתוכו את כל המניות בבורסה שאינן מהוות חלק ממדד ת"א 100. מדד חדש שקיים מאז יולי 2010 והחליף מדדי יתר אחרים.

יתר-50

מדד מניות הכולל בתוכו את 50 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מחוץ לחברות של מדד ת"א 100 (100 החברות עם שווי השוק הגדול ביותר). כולל חברות בינוניות בגודלן.

כל המניות והמירים

המדד הכללי ביותר בבורסת ת"א, כולל את כל המניות והנכסים ההמירים (ניתנים להמרה לניירות ערך אחרים) שנסחרים בבורסה המקומית. לכל נייר ערך משקל על פי שווי השוק שלו ביחס למדד כולו.

מדד ביומד

מדד חדש יחסית שהושק במרץ 2010 בעקבות גל ההנפקות בתחומי הביו-טכנולוגיה ומדעי החיים. המדד כולל מניות של חברות ביומד שונות ולכל חברה משקל ספציפי במדד.

תל-תק

מדד מניות שכולל את המניות של כלל החברות הטכנולוגיות הנסחרות בבורסת ת"א. תחומי החברות בממד תל-תק הם אלקטרוניקה, מחשבים, מחקר ופיתוח, מדעי החיים, ביו-טכנולוגיה וטכנולוגיה חקלאית (כולל קרנות הון סיכון וחברות אחזקה שעיקר הכנסותיהן מתחומים אלו).

תל-תק 15

מדד מניות של חברות טכנולוגיות בלבד, הוא כולל את 15 חברות הטכנולוגיה בעלות שווי השוק הגבוה ביותר כאשר לכל חברה משקל ספציפי שנגזר משווי השוק שלה לעומת כל מניות המדד. תחומי החברות במדד הן אלקטרוניקה, מחשבים, מחקר ופיתוח, מדעי החיים, ביו-טכנולוגיה וטכנולוגיה חקלאית, המדד יכול לכלול גם קרנות הון סיכון והשקעה שמשקיעות בתחומים אלו בעיקר.

מניות כלליFOREX

מדד המניות הכללי ביותר בבורסה, כולל את כל המניות שנסחרות באותה תקופה בבורסה, על פי משקל ספציפי לכל מניה – משקל לפי שווי שוק המניה ביחס ליתר מרכיבי המדד.

מעלה

מדד מניות חדש שהושק בעקבות עליית הנושא של אחריות תאגידית לסדר היום הציבורי. המדד כולל חברות ציבוריות אשר נמצאות בדירוג האחריות החברתית מטעם ארגון "מעלה".

נדל"ן 15

מדד של מניות 15 חברות הנדל"ן בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה – לכל מניה משקל על פי שווי השוק שלה לעומת השווי של כלל המדד, מניות בתחומי נדל"ן ובינוי.

מדד נדל"ן כחול לבן

כולל מניות של כלל חברות הנדל"ן והבינוי בבורסת ת"א, מקיף יותר בבחינת כמות החברות לעומת נדל"ן 15 אך כולל גם חברות קטנות יותר.

פיננסים

כולל מניות של חברות העוסקות בתחום הפיננסי – בנקים מסחריים, בנקים למשכנתאות, חברות ביטוח וחברות שירותים פיננסיים אחרים.

ת"א 25

המדד הראשי והמרכזי של הבורסה (נקרא בעבר מדד המעו"ף), כולל 25 מניות של החברות שישי להן את שווי השוק הגדול ביותר בבורסה. מדד ת"א 25 משמש כנכס בסיס לאופציות וחוזים עתידיים מטעם הבורסה עצמה. המדד מתעדכן כל חצי שנה.

ת"א 75

מדד מניות הכולל את 75 החברות (המניות שלהן) ששווי השוק שלהן הוא הגבוה ביותר מעבר לחברות של מדד ת"א 25– לא כולל את החברות במדד ת"א 25.

ת"א 100

מדד מוביל נוסף של בורסת ת"א, כולל 100 מניות של החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מתוך החברות הציבוריות בבורסה המקומית. כל החברות במדד זה נמצאות גם במדדי 25 ו-75.

ת"א כללי

מדד מניות הכולל את כלל המניות הנסחרות בבורסת ת"א, לכל מניה משקל עפ"י שווי השוק שלה והיחס בינו לשווי השוק של כל מניות המדד.

תל-דיב 20

מדד מניות שמכיל 20 מניות של החברות בעלות תשואת הדיבידנד הגבוה ביותר – חברות אשר מחלקות דיבידנדים גדולים. בשנת 2009, שנת עליות גבוהות מאוד בבורסה מדד התל-דיב היה המדד שסיפק את העלייה הגבוהה ביותר בבורסה.

מעבר למדדי מניות אלו ישנם מדדי מניות קטנים יותר לפי ענפים או מדדי שווי שוק אחרים שפחות נמצאים בשימוש. מעבר לכך קיימים כמובן מגוון מדדי אג"ח קונצרניות וממשלתיות כאשר הראשיים שבהם הם מדדי התל בונד 20, 40, 60, שקלי, מדד אג"ח כללי, אג"ח מדדיות, מט"חיות ואג"ח ממשלתיות למיניהן.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.