מימון באמצעות קרנות

מימון באמצעות קרנותבמערכת הכלכלית בישראל פועלות מספר מגוון מאוד של קרנות שמסייעות בקבלת מימון עסקי על סוגיו ומטרותיו השונות, מימון באמצעות קרנות בישראל זו אפשרות שמוצעת על ידי קרנות ממשלתיות, קרנות פילנתרופיות רבות ואף קרנות פרטיות. ענף המימון הוא מקיף ומגוון מאוד מבחינת ההיצע הקיים עבור בעלי עסקים, מימון באמצעות קרנות הוא אפשרות שפועלת לצד או כחלופה למערכת הבנקאית והחוץ בנקאית הרגילה.

מימון באמצעות קרנות מאפשר לבעלי עסקים לקבל את המימון הרצוי להקמת או קידום העסק גם אם הבנקים מסרבים לבקשות ההלוואה מטעמי סיכון גבוה מדי מבחינתם, חריגה ממסגרת או כל סיבה אחרת.

מימון באמצעות קרנות – לא באישור אוטומטי

למרות, ובעצם גם בגלל, שרוב האפשרויות של מימון באמצעות קרנות הן דרך קרנות מימון שלא פועלות למטרות רווח עדיין לא מדובר על אפשרות בטוח וודאית לקבל הלוואה. בעל עסק צריך להבין מראש כי לא כל בקשת מימון מקבלת אישור וכי יש להגיע לתהליך הבקשה מוכנים ככל שניתן על פי דרישותיה של כל קרן. בסופו של דבר, עסק לא כלכלי או שנמצא ברמת סיכון פיננסית גבוהה מאוד לא יקבל אישור גם למימון מקרנות.

מימון באמצעות קרנות ממשלתיות

מדינת ישראל מציעה מגוון אפיקי סיוע מימוניים לעסקים בישראל,החל מסיוע באמצעות הלוואה לעסקים קטנים ועד סיוע והקלות לתאגידים ברמה הגבוהה ביותר. האפשרויות של מימון באמצעות קרנות ממשלתיות הן רבות מאוד אך העיקריות שפועלות עבור עסקים קטנים ובינוניים הן:

קרן סיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה

קרן סיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה מציעה הלוואות דרך בנקים ספציפיים ובערבות של 70% שמוענקת ע"י המדינה. הלוואות של עד 500,000 ש"ח למחזור של עד 10 מיליון ועד 750,000 ש"ח למחזור של עד 22 מיליון, כול מסלול מהיר של עד 100,000 ש"ח. הקרן בערבות מדינה מעניקה בנוסף סיוע בדמות ייעוץ, הטבות מס ועוד.

קרן סיוע לעסקים בינוניים

הלוואה של עד 8% מהמחזור, לעסקים עם מחזור של 22-100 מיליון ש"ח.

קרנות מט"י

מט"י – המרכז לטיפוח יזמות, מעניק הלוואות של עד 45,000 ש"ח לעסקים קטנים.

קרן לעולה העצמאי

לעולים חדשים בלבד, עד 10 שנים מהעלייה והלוואה של עד 35,000 ש"ח.

בנוסף, מיזמים טכנולוגיים ותעשייתיים יכולים לנסות מסלול מימון באמצעות קרנות של המדען הראשי (תכנית תנופה למשל) או מגוון קרנות ממשלתיות אחרות.

מימון באמצעות קרנות פילנתרופיות

בישראל פועלות מגוון קרנות מימון שמתקיימות על בסיס תרומות והן מציעות מימון בתנאים נוחים ולעיתים מדובר על הגורם הפיננסי היחיד שמוכן לקחת סיכון ולהעניק אשראי הכרחי לעסקים. מדובר על מעל 25 קרנות מימון פילנתרופיות שפעילת בישראל כאשר הגדולות מציעות שירות כלל ארצי ויש קרנות מתמחות במגזרים או אזורים. האפשרות המרכזית של מימון באמצעות קרנות נדבניות היא:

קרן קורת

קרן קורת היא הקרן הגדולה ביותר שמפעילה כמה תתי קרנות ומסלולי מימון. הקרן פועלת על תרומות בלבד, בעיקר מארה"ב. קרן קורת מציעה מימון באמצעות קרנות שונות של העמותה במסלולים של קבלת ערבות וסבסוד ריבית של קורת או קבלת סכום ישירות מהקרן. רוב ההלוואות הן בהיקפים של כמה עשרות אלפי שקלים ועד כ-200,000 ש"ח.

מימון באמצעות קרנות פרטיות

עבור עסקים קטנים ובינוניים האפשרות של מימון באמצעות קרנות בעזרת השוק הפרטי היא פחות רלבנטית, גם כי מדובר על הלוואות בריבית גבוהה יותר משמעותית וגם כי רוב הקרנות הן קרנות הון סיכון שמציעות גיוסי כספים לחברות טכנולוגיה גדולות יותר.

בכל מקרה, מימון באמצעות קרנות זו אפשרות שיש לבחון במלוא הרצינות בעזרת גורמי סיוע ממשלתיים או יועצים פיננסיים למיניהם, מדובר על סיוע שיכול לעשות את כל ההבדל בין כישלון להצלחה.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915