מסחר באופציות

מסחר באופציותהכנסה נוספת – למי? כמה? והאם זה עובד?

כן, העולם קצת השתנה ואם בעבר הציבו האנשים לעצמם מטרות שידם לא הייתה משגת לרכושם כדוגמת רכב חדש, חופשה ואפילו שדרוג רמת אורח חייהם – הם יצאו לעבוד, בשתי עבודות ואפילו שלוש.

כיום, המרחב האינטרנטי גדוש פרסומות וקישורים ממומנים הקוראים לכל אחד ואחת לעשות את הצעד הראשון במסחר אופציות ומבטיחים משכורות נוספות נאות במיוחד. הכצעקתה?

מהי אופציה?

אופציה, או בשמה המלא "כתב אופציה", מאפשרת למשקיע בה את האופציה לרכוש מניות של חברה ציבורית שהנפיקה את האופציות ונסחרת בבורסה, במחיר ידוע מראש. במידה ומחיר המניה עולה והופך אטרקטיבי, משתלם למחזיק באופציות – אותן רכש בעלות נמוכה יחסית, לשלם את תוספת המימוש, לרכוש את המניה ולמכור אותה לפי הערך הנוכחי שלה בשוק.

מתי אפשרי לרכוש את המניה?

מועד מימוש האופציה גם הוא נקבע מראש ומכונה מועד "פקיעת האופציה". כפי שצוין לעיל, במידה ושווי המניה עלה ואטרקטיבי למשקיע שרכש את האופציות לקנותה, הוא יכול להשלים את הפער בין הסכום ששילם לרכישת האופציה ובין עלות המניה שנקבעה מראש ולרכוש את המניה.

מצב זה מכונה בז'רגון הכלכלי "בתוך הכסף". יחד עם זאת, קיימת גם האפשרות כי מחיר המניה זול יותר מהסכום שיש על המשקיע לשלם על מנת לכסות את הפער, מצב בו לא משתלם למשקיע לממש את כתב האופציה שבידו. במצב זה המכונה בז'רגון הכלכלי "מחוץ לכסף" האופציה מאבדת את ערכה, לא ניתן לרכוש בעזרתה מניות ועל כן החברה הנסחרת לא מקבלת סכומי כסף נוספים.

אופציית Call ואופציית Put

בשוק קיימים שני סוגי אופציות: הראשונה – המכונה אופציית Call, מתייחסת לאופציית הזכות לרכוש נכס כלשהו, ואילו השנייה – המכונה אופציית Put, מתייחסת לאופציית הזכות למכור נכס כלשהו.

מהי רמת הסיכון במסחר באופציות?

רבים האנשים המגלים עניין וידע בהתנהלות הבורסה כמו גם במסחר במניות ואגרות חוב ומשוכנעים כי יצליחו להרוויח כמויות מכובדות של כסף ממסחר באופציות. לצידם, נמצאים גם אותם אנשים שהחליטו במכוון לקחת קורס/ים מסוימים בנושא במטרה ברורה – להשקיע חצי שעה ביום ולהוסיף למשכורתם החודשית תוספת נאה במיוחד. אולם, בניגוד לתנודות המתונות יחסית של מחירי המניות או מטבעות החוץ, תנודותיהן של האופציות חריפות יותר ובכך הופכות את המשחק למסוכן יחסית ובעל הפוטנציאל הרווחי הגבוה ביותר בשוק ההון.

כיצד אוכל לממש את האופציה?

אז רצה הגורל ורצו תנודות השוק וביכולתך לממש את האופציה במחיר אטרקטיבי ולרכוש/למכור את המניה. הדרך הראשונה והנפוצה למימוש האופציות מכונה "סילוק נטו" ולפיה מתבצע חיוב כספי בלבד הנסמך על ההפרש בין מחיר השוק של המניה במועד שנקבע מראש בתשקיף ההנפקה ובין מחיר המימוש. ואילו הדרך השנייה מכונה "סילוק ברוטו" ודורשת מהקונה/המוכר לבצע מימוש טכני ופיזי של המכירה/הקנייה.

ביטוח מחירי המניה

שימוש מוכר נוסף במסחר באופציות הינו ביטוח המניה במקרים של עלייה או ירידה במחיריה. במקרים אלו יוכל המשקיע לרכוש אופציות שיבטיחו כי במקרה של ירידה בערכה של המניה, הוא יוכל לבצע מכירה שלה בסכום שנקבע מראש ובכך לשלוט בצורה מבוקרת קצת יותר בהפסדיו.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915