מסחר בסחורות

מסחר בסחורותשוק הסחורות הוא שוק כלכלי שאינו מוכר לכל משקיע, מרבית האנשים הפרטיים משקיעים באפיקי השקעה מקובלים ונפוצים יותר כמו מניות, אג"ח, קרנות נאמנות, תעודות סל ושאר מכשירים פיננסיים שנסחרים בבורסה.

למרות כל זאת, מסחר בסחורות הוא מסחר בשוק ענקי ורחב היקף שמתקיים בכל העולם, מסחר בסחורות הוא מסחר מרתק, מאתגר מבחינת המשתנים ורמות הסיכון שבו, מעניין מבחינה כלכלית ובעל פוטנציאל להשגת תשואות טובות מאוד.

מסחר בסחורות – מה אפשר לקנות?

מן הסתם מסחר בסחורות אינו כולל רכישה פיזית של סחורה כזו או אחרת, משקיע בשוק הסחורות אינו מזמין 1000 טון קפה או 100 חביות נפט אליו הביתה, מדובר על שוק וירטואלי שכולל רכישה כספית של סחורות בבורסות או מערכות מסחר ואחזקה של אותה סחורה רק בהיבט הכספי שלה וללא אחזקה פיזית.

מסחר בסחורות אפשרי על מגוון רחב של חומרי גלם, מזונות, מתכות ועוד, החל ממוצרים בסיסיים בחיי היומיום שלנו ועד סחורות נדירות יותר שמשמשות לצרכי תעשייה. מסחר בסחורות הוא לרוב על הסחורות הנפוצות יותר שחלקן הוא:

  • קפהמניות
  • תה
  • סוכר
  • אורז
  • חיטה
  • תירס
  • סויה
  • נפט
  • זהב
  • כסף

אפשרויות של מסחר בסחורות

שוק הסחורות מרכז מסחר בבורסות רבות ברחבי העולם, אחת מרכזית כזו היא בורסת שיקגו למשל, על מרבית מחזורי המסחר אחראים גופים מוסדיים גדולים כבנקים, בתי השקעות, קרנות גידור וקרנות השקעה שונות. אך גם משקיעים פרטיים יכולים לנהל מסחר בסחורות במגוון דרכים ובכל סכום השקעה.

דרך אחת של מסחר בסחורות היא כפי שמשקיע פרטי מנהל השקעות רגילות של מניות וכדומה, באמצעות הבנק שלו. לקוח יכול לפנות לפקיד השקעות בבנק ולרכוש כמה יחידות של סחורה ספציפית בהתאם לסכום הכסף אותו הוא מעוניין להשקיע. מסחר בסחורות כזה כולל לרוב עמלות יחסית גבוהות משום שמדובר בשוק שאינו רגיל ובעיקר משום שהמסחר עצמו אינו מתנהל בבורסה בתל אביב אלא בבורסות ראשיות בעולם.

אפשרות נוספת של מסחר בסחורות, אך בצורה שאינה ישירה לסחורה ספציפית, היא תעודות סל שעוקבות אחרי מחירי סחורות מסוימות, למשל תעודה שעוקבת אחרי מחירי תירס וסויה, תעודת סל של מדדי הנפט ועוד. על אותו משקל ניתן לרכוש מניות של חברות סחורות מחו"ל, למשל חברות כרייה או חברות חקלאות גדולות, אך זו אינה השקעה בסחורות ישירה אלא בחברות קשורות.

האפשרות החדשנית ביותר של מסחר בסחורות היא מסחר באמצעות פלטפורמות מסחר אינטרנטיות שונות שקיימות בשוק וזמינות למשקיע הפרטי. במקרה זה מדובר על פלטפורמת מסחר שבה ניתן לבצע קנייה ומכירה של סחורות שונות, השוני העיקרי הוא שלרוב אין עמלות גדולות מדי והלקוח יכול לקבל מינוף משמעותי על השקעתו כאשר הסכום היחיד שנמצא בסיכון הוא הסכום הראשוני אותו הפקיד לחשבון המסחר שלו. כמובן שמסחר עם מינוף הוא תנודתי יותר כי כל תזוזה בסכומים האלו משמעה הרבה כסף.

מדוע מסחר בסחורות נחשב מורכב ובעל סיכון

מסחר בסחורות אינו כלי השקעה לכל משקיע בגלל מורכבותו והסיכון שגלום בו. כמות המשתנים שמשפיעים על מחירי סחורות הם גדולים מאוד, מסחר בסחורות יכול להיות תנודתי מאוד והוא מצריך ידע כלכלי רחב.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.