משכנתא בטוחה

משכנתא בטוחהבאופן כללי וברוב המקרים משכנתאות הן הלוואות שאתה יודע כמה קיבלת בהתחלה אבל אתה לא יודע כמה תשלם חזרה בסופו של דבר, מדובר על החזרים של עד 30 שנה עם מרכיבים שונים שמשפיעים על העלות וההחזר בכל חודש. כמובן שלכל הלוואה או פיתרון מימון שמקבלים מגורם פיננסי כזה או אחר ישנה עלות ואף גוף מסחרי לא ייתן לרוכשי דירות סכום רק כדי לקבל כעבור 30 שנה את אותו סכום בדיוק.

כפי שרוב לווי המשכנתאות לא יודעים מראש כמה ישלמו חזרה לבנק בסופו של דבר כך הם יודעים כי יהיה מדובר על סכום גדול משמעותית לעומת הסכום שקיבלו במקור. המשכנתא היחידה שמאפשרת לדעת מראש כמה תעלה המשכנתא וכמה משלמים בסוף הדרך היא משכנתא בטוחה.

משכנתא בטוחה – ההבדל לעומת המשכנתאות הנפוצות בשוק

שוק המשכנתאות מגוון מאוד מבחינת המסלולים האפשריים ללווים, יש מסלולי משכנתא בריבית משתנה, מסלולי משכנתא בריבית קבועה, עם הצמדה למדד או בלי הצמדה למדד, מסלולי משכנתאות מט"ח ועל פי ריבית הפריים. המשותף לכל המסלולים האלו הוא שהלווים אינם יכולים לדעת בוודאות כמה ישלמו בכל חודש ובפועל יכול להיות מצב שבו בכל חודש משתנה ההחזר החודשי. משכנתא בטוחה שונה מכל אלו בכך שהיא מציעה מסלול תשלומים ידוע מראש ובטוח לאורך כל תקופת ההלוואה, הריבית במסגרת משכנתא בטוחה אינה משתנה כלל לאורך חיי ההלוואה ואין מרכיב של הצמדה למדד או לפרמטר אחר.

זוהי המשכנתא היחידה בשוק שמציעה ביטחון מלא לגבי עלות ההחזרים בכל חודש, לאורך שנים. משכנתא לשונאי סיכון מובהקים או לאלו שחושבים שלאורך זמן ועם השינויים בכלכלה מסלול יציב שכזה הוא משתלם יותר או משתווה למסלולים הרבה פחות וודאיים אחרים.

אחוזי הריבית של משכנתא בטוחה

כאמור, הריבית של משכנתא בטוחה אינה משתנה לאורך חיי ההלוואה, זהו המרכיב העיקרי שמייחד את המשכנתא הזו ושהופך את חישוב ההחזר לפשוט ביותר. באופן טבעי והגיוני מבחינת המלווה ריבית של משכנתא בטוחה היא גבוהה לעומת ריבית המשכנתאות המקובלת במשק בתקופת לקיחת ההלוואה, זאת כי הבנק לוקח בחשבון שינויים בריבית לאורך שנות ההלוואה וכמובן שיש מחיר ליציבות המלאה שמסלול משכנתא בטוחה מאפשר. ממוצע הריביות של משכנתא בטוחה הוא 6%-10%.

בתקופות של ריבית נמוכה במשק, ריבית זו של משכנתא בטוחה עשויה להיראות גבוהה ולא משתלמת, אך ההנחה היא כי הריבית במשק תעלה והמשכנתאות יתייקרו לאורך שנים ולכן היציבות של משכנתא בטוחה כן תהיה משתלמת בסופו של דבר, או שאם מדובר על לווים שונאי סיכון לחלוטין אז גם אם ישלמו יותר, מבחינתם ליציבות זו אין מחיר.

משכנתא בטוחה ללא הצמדה למדדFOREX

מרכיב חשוב נוסף של משכנתאות בטוחות הוא שאין הצמדה למדד של קרן ההלוואה, הרי קיים מסלול של משכנתא בריבית קבועה, אך הוא כולל גם הצמדה למדד המחירים לצרכן שכן גורמת לשינויים בהחזרים החודשיים. מדד זה משקף את האינפלציה ובממוצע עולה בכ-3% בשנה. כך שמסלול משכנתא בטוחה מספק הגנה גם מפני עליות אלו במדד, ובהחלט יתכן מצב שבו למרות שהריבית של משכנתא בטוחה היא גבוהה יחסית, במקרה אינפלציה קשה העלות שלה תהפוך לנמוכה לעומת שאר השוק.

ניתן לשלב משכנתא בטוחה בתמהיל משכנתא

אין חובה לקחת את כל סכום המשכנתא בתנאים של משכנתא בטוחה, ניתן לשלב מסלול זה במסגרת תמהיל משכנתא מפוזר סיכונים ובכך לקבל מרכיב מסוים בהחזרים שהוא ידוע מראש בכל מקרה. בכל מקרה מדובר על מסלול שרצוי לבחון.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.